Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co różni Klucze od Krakowa

NIK
Krakowskie uczelnie zapomniały o seniorach, ta smutna prawda stanowi najlepsze podsumowanie cyklu artykułów opisujących UTW w naszym regionie. W ciągu ostatniego półrocza udało nam się opisać i przedstawić niemal wszystkie małopolskie uczelnie zorganizowane z myślą o seniorach.

Uniwersytety Trzeciego Wieku w Małopolsce - podsumowanie.

O ile w niemal każdym mieście prężnie działa choć jedna taka placówka, to w Krakowie, który przecież słynie ze swej uniwersyteckiej renomy, takich uczelni jest jak na lekarstwo. Jedna Akademia Pełni Życia, która skupia przeszło 600 osób, a dysponuje salą na raptem 30, tego problemu nie rozwiąże. Zostaje jeszcze UJ, na który uczęszcza ok. 100 studentów - seniorów. Pytanie: co z innymi uczelniami, które przecież wspierają różne UTW wokół Krakowa, ale same nie palą się do stworzenia własnych placówek? Istotna okazuje się także współpraca z samorządami i ośrodkami kultury, które chętnie finansują i goszczą osoby chętne do zdobywania wiedzy.
Nauką zdecydowanie bardziej zainteresowane są seniorki, które chętniej angażują się w zajęcia i regularniej od panów przychodzą na wykłady. Niektóre UTW można było wręcz nazwać uniwersytetami żeńskimi, dlatego przypominamy panom, że - póki zdrowie pozwala - należy się kształcić i rozwijać.
Każdy uniwersytet ma swoją specyfikę. Niektóre stawiają na turystykę i wyjazdy, inne wolą zapraszać wybitne osobistości, jeszcze inne skupiają się na rozwoju artystycznym. Jest jednak kilka punktów, które łączą niemal wszystkie placówki. Prawdziwym skarbem dla seniorów okazują się kursy obsługi komputera. Wszędzie, gdzie jest taka możliwość, osoby starsze zapoznają się z komputerami, często czekając na to w długich kolejkach. Kolejnym lubianym elementem są lektoraty z języka angielskiego. Seniorzy, którzy chcą podążać z duchem czasu, muszą poznać język Szekspira.
Zdecydowanie największą i najlepiej zorganizowaną placówką jest UTW w Nowym Sączu, który skupia ok. 600 osób na czterech różnych kierunkach. Bez wątpienia duży w tym udział Wiesławy Borczyk, której w środowisku uniwersyteckim nie trzeba nikomu przedstawiać. Warto też wspomnieć o Tarnowie, gdzie działają dwa duże UTW. Miejsce do edukacji seniorów znalazło się nawet w niewielkich Kluczach, gdzie studiuje 50 słuchaczy i panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Skoro więc nawet tam się udało założyć taki uniwersytet, to dlaczego 800-tysięczny Kraków wciąż jest obojętny na edukacyjne potrzeby starszego pokolenia?
(NIK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski