Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje na rynku pracy w Małopolsce

Zbigniew Bartuś
Dobre wieści z firm. Poprawia się kondycja małopolskich przedsiębiorstw, rosną ich nakłady inwestycyjne i eksport, firmy szukają pracowników.

Skutkiem jest postępujący spadek bezrobocia - jego wskaźnik w Małopolsce wynosi nieco ponad 8 proc., a według standardów unijnych - 6 proc. To znacznie poniżej średniej krajowej (9,9 proc.)

Młodzież do 25. roku życia nie jest grupą w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Udział tej grupy maleje (obecnie niecałe 17 proc.). Jak zauważają eksperci Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, jest to grupa mobilna, krótko pozostająca w rejestrach. Wśród długotrwale bezrobotnych młodzi stanowią zaledwie 12 proc.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby 50+: ich udział i liczba systematycznie wzrastają; wśród długotrwale bezrobotnych osoby te stanowią aż 29 proc.

Pracodawcy zgłaszają coraz mniej zwolnień grupowych - w ciągu 9 miesięcy 2015 roku plany zwolnień objęły 1019 osób, podczas gdy w tym samym czasie w 2014 roku - 1 544.

Prawie 341 tysięcy firm to mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 9 osób. Kolejne 13 tysięcy to firmy małe (od 10 do 49 pracowników), zaś firm średnich i dużych (ponad 50 osób) jest około 2,7 tys.

Niespełna 16 tysięcy małych, średnich i dużych firm zatrudnia około 60 proc. wszystkich osób legalnie pracujących w Małopolsce. W porównaniu ze stanem w końcu 2013 roku liczba firm mikro i małych wzrosła, a liczba podmiotów średnich i dużych minimalnie spadła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski