MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co się stanie z Halą Targową na Grzegórzkach? Decyzja na dniach. Prezydent zapowiada konsultacje

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wszystko wskazuje na to, że Hala Targowa przy ul. Daszyńskiego na krakowskich Grzegórzkach zostanie wpisana do wojewódzkiego  rejestru zabytków. Tym samym nie będzie możliwości lokowania w tym obiekcie lokali typu klub nocny, czemu mocno sprzeciwiali się mieszkańcy
Wszystko wskazuje na to, że Hala Targowa przy ul. Daszyńskiego na krakowskich Grzegórzkach zostanie wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Tym samym nie będzie możliwości lokowania w tym obiekcie lokali typu klub nocny, czemu mocno sprzeciwiali się mieszkańcy fot. Anna Kaczmarz
Wszystko wskazuje na to, że Hala Targowa na krakowskich Grzegórzkach zostanie wpisana w najbliższych dniach do wojewódzkiego rejestru zabytków. Tym samym zablokowany zostanie mocno oprotestowany przez mieszkańców projekt prywatnego inwestora, który planował uruchomić w części obiektu przy ul. Daszyńskiego klub nocny. Jednocześnie krakowscy urzędnicy zapewniają, że zgodnie z obietnicą z kampanii wyborczej prezydent Aleksander Miszalski zorganizuje „szerokie konsultacje społeczne dotyczące przeznaczenia Hali Targowej”.

Trwające od 20 marca tego roku procedury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie dotyczące wpisania budowli w sercu Grzegórzek do wojewódzkiego rejestru zabytków są już na finiszu.

- WUOZ pismem z dnia 4 czerwca 2024 zakończył postępowanie administracyjne w sprawie wpisu hali targowej do rejestru zabytków oraz zawiadomił strony (w tym przypadku jest ona tylko jedna – wieczysty dzierżawca obiektu Podwawelska Spółdzielnia Spożywców – red.), iż mogą zapoznać się z materiałem dowodowym w przedmiotowej sprawie oraz wnieść ewentualne uwagi lub wnioski w terminie siedmiu dni od daty otrzymania niniejszego zawiadomienia. Następnie zostanie wydana w tej sprawie decyzja administracyjna – przekazał nam Sebastian Stanik, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Jak zaznaczył, na dziś nie może podać, jakie informacje są zawarte w projekcie decyzji w sprawie wpisu Hali Targowej do rejestru zabytków, bo takie są zasady, „niezależnie od tego czy pyta o to osoba prywatna, czy prasa”.

- Projekt decyzji to wiadomość, że materiał został zebrany i jeśli strony chcą coś do niego dodać, mogą to zgłosić. Trzeba tu dochować terminu siedmiu dni, natomiast gdy jest tylko jedna strona sprawy, to zazwyczaj jest ona na bieżąco i wie wszystko, więc często jest to formalność. Jeśli do siedmiu dni nie będzie odpowiedzi od strony sprawy, WUOZ wyda decyzję w sprawie wpisu Hali Targowej do rejestru zabytków. Strona może oczywiście odwołać się od tej decyzji, ale zakładamy, że wystawiamy decyzję, która z naszej strony zamyka postępowanie i będzie to nasze ostateczne stanowisko - powiedział nam rzecznik prasowy WUOZ w Krakowie.

Mieszkańcy i samorządowcy połączyli siły. Zdecydowane „nie” dla klubu nocnego w Hali Targowej przy ulicy Daszyńskiego w Krakowie

Prace związane z utworzeniem wielkiego – rozlokowanego na trzech kondygnacjach - nocnego klubu w budynku Hali Targowej, w najwyższej jego części, gdzie była kiedyś chłodnia, trwały w okresie listopad 2023 - kwiecień 2024. Inwestycję prowadziła spółka Centrum Rozrywki ART Club, która ma już tego typu lokale w Krakowie, m.in. popularny Shine Club Kraków w kamienicy przy ul. Starowiślnej oraz Klub30 przy ul. Kościuszki. Projekt oburzył i zaniepokoił wielu mieszkańców. Pomysł skrytykowali także m.in. przedstawiciele krakowskiego samorządu oraz parlamentarzyści.

W końcu, w drugiej połowie marca 2024, ówczesny wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig poinformował, że Hala Targowa przy ulicy Daszyńskiego zostanie wpisana do rejestru zabytków, „co pozwoli na ochronę tej wyjątkowej budowli oraz na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, wynikających z planowanego przeznaczenia budynku pod centrum rozrywki i klub nocny”. W efekcie kilka tygodni potem budowa nocnego lokalu została wstrzymana.

Nowy prezydent Krakowa Aleksander Miszalski mocno wspierał mieszkańców protestujących przeciwko lokowaniu nocnego klubu w budynku przy ul. Daszyńskiego jeszcze podczas kamapanii wyborczej. W ramach akcji pod hasłem „Tak dla prawdziwej Hali Targowej w Krakowie, nie dla nocnego klubu” deklarował m.in. iż „dużo bardziej adekwatnym byłoby przeznaczenie tego zabytkowego budynku na stworzenie w nim ponownie hali targowej na miarę standardów europejskich, np. takiej, którą może poszczycić się Barcelona (La Boqueria) czy Monachium (Viktualienmarkt)".

- Na ten moment nie zapadły jeszcze w sprawie Hali Targowej żadne wiążące decyzje po stronie miasta. Niemniej jednak – tak jak zapowiedział prezydent w czasie kampanii wyborczej – przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje społeczne dotyczące przeznaczenia tego budynku. Tak, by jego charakter wpisywał się w założenia zagospodarowania terenów Wesołej, ale i bezpośredniego otoczenia – punktu przesiadkowego przy stacji PKP Kraków Grzegórzki i przystanków komunikacji miejskiej – przekazał nam w środę (5 czerwca) Kamil Popiela z Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Rodzi się społeczny projekt zagospodarowania Hali Targowej na Grzegórzkach. „Zyskają i mieszkańcy, i lokalni sprzedawcy”

Zespół zabudowań Hali Targowej, wzniesiony w latach 1937-1940, figuruje obecnie w gminnej ewidencji zabytków. Obiekt stanowi własność gminy Kraków i jest w użytkowaniu wieczystym – od 1994 roku - Społem Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców, która w części budynku prowadzi działalność handlową (natomiast dawną chłodnię wynajęła prywatnej firmie, pod nocny lokal rozrywkowy).

Od kilku miesięcy powstaje także społeczny projekt zagospodarowania dawnej chłodni i innych części Hali Targowej. Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod głosowanie Rady Dzielnicy Grzegórzki najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.

- W tym budynku powinna powstać placówka muzealno-edukacyjna, w której zmieściłaby się także wystawa. W Hali Targowej warto zaprojektować również przestrzeń do organizacji spotkań, np. degustacyjnych czy niewielkich targów wystawców z branży spożywczej. Na realizacji takiego projektu zyskają i mieszkańcy, i sprzedawcy mający swoje stoiska w budynku Hali Targowej i na targowisku. Placówka muzealna-edukacyjna w tym miejscu pomoże pielęgnować tradycje oraz będzie stymulować rozwój dzielnicy Grzegórzki – powiedział nam Grzegorz Finowski, radny Grzegórzek.

4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski