Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co student powinien wiedzieć o komunikacji?

Redakcja
Studenci krakowskich uczelni, którzy mają elektroniczną legitymację studencką, mogą jej używać także jako biletu okresowego. Aby było to możliwe, trzeba jednak odpowiednio sformatować legitymację.

Fot. Ingimage

UŁATWIENIA. Pierwsza i najważniejsza informacja: twoja legitymacja studencka może być biletem

W Krakowie odbywa się to na dwa sposoby. Część uczelni wyższych, do których należą: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, Uniwersytet Pedagogiczny, Wyższa Szkoła Europejska i Wyższa Szkoła Handlowa, zadbała, by zebrać dane studentów i przekazać je MPK.

Studenci tych uczelni od razu mogą więc samodzielnie doładować swoje ELS w jednym z 65 automatów Krakowskiej Karty Miejskiej. Studenci pierwszego roku pozostałych uczelni, zanim skorzystają z automatów KKM, będą musieli pofatygować się ze swoimi Elektronicznymi Legitymacjami Studenckimi do jednego z sześciu punktów sprzedaży biletów.

Zostaną tam spisanie dane studenta, a legitymacja - sformatowana dla potrzeb systemu Krakowskiej Karty Miejskiej. I także będzie można z nich korzystać w KKM. Lista punktów, gdzie można sformatować legitymacje: poniżej w ramce.

Automaty KKM są ustawione w wielu punktach miasta, nie tylko w centrum, ale także na dużych krakowskich osiedlach, takich jak Kurdwanów, Bieżanów czy Krowodrza Górka. Automaty są też w Nowej Hucie.

W automatach KKM bilet okresowy można kupić przez całą dobę, na dowolną linię, dowolną liczbę miesięcy, od dowolnego dnia miesiąca. W ponad połowie automatów za doładowanie ELS można zapłacić każdym rodzajem karty płatniczej. Lokalizacje wszystkich automatów, także tych wyposażonych w czytniki kart płatniczych, znaleźć można na stronie www.kkm.krakow.pl/pl/punkty-sprzedazy-biletow. W razie problemów z zakupem biletu w automacie zawsze można zadzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu: 19 150.

Doładowania można również dokonywać przez internet, korzystając ze strony ebilet.kkm.krakow.pl/ebilet, po czym każdorazowo po dokonaniu wpłaty należy udać się do stacjonarnego automatu biletowego Krakowskiej Karty Miejskiej i tam dokonać aktywacji zakupionego biletu.

MAŁGORZATA STUCH

GDZIE SFORMATOWAĆ LEGITYMACJĘ

* ul. Podwale 3/5, punkt czynny pn. - pt., w godz. 7 - 19

* os. Centrum D, bl.7, punkt czynny pn. - pt., w godz. 7 - 19

* ul. Polonijna 1, punkt czynny pn. - pt., w godz. 7 - 19

* ul. Mogilska 15a, punkt czynny pn. - pt., w godz. 7 - 19

* ul. Krowoderskich Zuchów 8a, punkt czynny pn. - pt., w godz. 7 - 19

* ul. św. Wawrzyńca 13, punkt czynny pn. - pt., 8 - 16

Kilka przydatnych informacji o komunikacji

GDZIE SPRAWDZIĆ WAŻNOŚĆ BILETU

Warto podkreślić, że datę ważności biletu na ELS studenci mogą sprawdzić na kilka sposobów:

- w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej,

- w automatach mobilnych zamontowanych w tramwajach i autobusach,

- w kasownikach,

- w punktach sprzedaży biletów,

- w internecie - na stronie www.kkm.krakow.pl,

- na wydruku potwierdzającym doładowanie KKM.

SEMESTRALNY BILET STUDENCKI

Studenci mogą korzystać ze specjalnego Biletu Semestralnego Studenckiego, uprawniającego do wielokrotnych przejazdów (w okresie dowolnych, kolejnych 140 dni wybranych w chwili zakupu) wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi, we wszystkie dni tygodnia w okresie ważności biletu. Semestralny Bilet Studencki imienny kosztuje 184 zł (strefa I miejska) lub 275 (strefa I i II, czyli miejska i aglomeracyjna).
Do korzystania z Biletu Semestralnego Studenckiego uprawnieni są studenci, okazujący ważną legitymację studencką wydaną według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

STREFY

System komunikacji miejskiej w Krakowie obejmuje swoim zasięgiem obszar Krakowa i 15 gmin ościennych (Czernichów, Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skała, Skawina, Słomniki, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki). W wymienionym obszarze, objętym zintegrowanymi usługami przewozowymi, ustalone zostały dwie strefy biletowe:

I strefa biletowa (miejska) obejmuje terytorium gminy miejskiej Kraków,

II strefa biletowa (aglomeracyjna) obejmuje terytoria miast i gmin, które przystąpiły do porozumień z gminą miejską Kraków w sprawie integracji lokalnego transportu zbiorowego. Granice stref biletowych I i II stanowi administracyjna granica gminy miejskiej Kraków. Miejsce przebiegu granicy stref biletowych dla każdej trasy linii aglomeracyjnej zaznaczone jest na rozkładzie jazdy.

OZNACZENIA AUTOBUSÓW

W ramach systemu KMK świadczone są usługi przewozowe liniami tramwajowymi i autobusowymi. Linie autobusowe, których trasy wybiegają poza obszar Krakowa do gmin ościennych, posiadają numerację: 2xx - linie normalne dzienne, 3xx - linie przyspieszone dzienne, 9xx - linie nocne. Wysokość obowiązujących opłat nie jest zależna od środka podróży (tramwaj czy autobus) ani od rodzaju linii (miejska czy aglomeracyjna), lecz od tego, w obrębie jakiej strefy biletowej przemieszcza się pasażer. Przy wszystkich przejazdach - zarówno na obszarze Krakowa, jak i 15 gmin ościennych - przewóz bagażu jest bezpłatny.

Redaguje MAŁGORZATA MROWIEC

e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski