Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to jest śpiulkolot? Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zobacz wyniki plebiscytu PWN

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 to „ŚPIULKOLOT”. Na drugim miejscu uplasowała się „NAURA”, a trzecie miejsce przypadło „TWOJEJ STAREJ”. Zwycięskie słowa i wyrażenia zostały wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 12 października do 30 listopada. W zabawie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Co oznaczają te słowa? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, w tym roku partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

Zwycięzca plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, czyli „śpiulkolot” zdobył 9 656 głosów. Co oznacza to słowo? To miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema. Śpiulkać to po prostu „spać”.

Drugie miejsce zajęła „naura” – to skrót od „na razie”, zwrot używany na pożegnanie. Na „naurę” zagłosowało 9 401 osób.

Trzecie miejsce zajęła „twoja stara” (6 665 głosów). Funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.

Przyznano także Nagrodę Jury. Kapituła wskazała na najciekawsze językowo słowa. W tym roku nagroda główna przypadła słowu „mrozi”. – Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe'u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania – komentują członkowie jury.

Jury przyznało także jedno wyróżnienie za "odciszyć (się)". – To słowo jest spoza finałowej dwudziestki, trudno też uznać je za slangowe, a jednak w czasie zdalnej edukacji było i jest często używane właśnie przez młodzież. Kiedy się już wyciszyliśmy, czyli wyłączyliśmy mikrofon na platformie zdalnej, wtedy może zajść potrzeba, żebyśmy się z powrotem odciszyli. (…) Właściwie dziwne, że żaden słownik nie notuje odciszyć, nie ma go też w korpusach polszczyzny dawnej i współczesnej. Jury przyznaje nagrodę za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych oraz za uzupełnienie luki słownikowej. Odciszyć (się) to na pewno słowo potrzebne” – komentowało jury.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 12 października. Do 7 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło 10 350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń. Od 8 listopada trwały obrady Jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Bartek Chaciński (Polityka). Eksperci analizowali zgłoszone słowa (także pod kątem zgodności z Regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe. Można było na nie głosować w drugim etapie, który trwał do 30 listopada br. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali w tym czasie aż 68 030 głosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co to jest śpiulkolot? Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zobacz wyniki plebiscytu PWN - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski