Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzecia firma nie płaci innym, bo jej też nie płacą. Rosnące zatory grożą upadkiem wielu przedsiębiorców. Windykatorzy mają masę roboty

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W Polsce rośnie fura niezapłaconych faktur. Odzyskać pieniądze pomagają przedsiębiorcom kancelarie prawne i firmy windykacyjne, których działa już nad Wisłą ponad 6 tysięcy.
W Polsce rośnie fura niezapłaconych faktur. Odzyskać pieniądze pomagają przedsiębiorcom kancelarie prawne i firmy windykacyjne, których działa już nad Wisłą ponad 6 tysięcy. Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Już 85 proc. firm w Polsce zgłasza problemy z uzyskaniem w terminie wszystkich należności od kontrahentów. Spóźnione faktury stanowią już prawie jedną czwartą ogółu. Wywołuje to lawinę kłopotów.

Według Biura Informacji Gospodarczej na spłatę należności trzeba czekać przeciętnie już prawie cztery miesiące. Od początku roku okres ten wydłużył się o trzy tygodnie. Wedle obserwacji przedsiębiorców, że około połowy kontrahentów nie płaci im na czas, bo sami mają problemy z uzyskaniem zapłaty. Mamy więc do czynienia z – największym od trzech lat - narastaniem zatorów płatniczych.

Blisko jedna trzecia przedsiębiorców w Polsce ma z tego powodu trudności z regulowaniem własnych zobowiązań.
Z badania Smartscope dla Aasa Polska wynika, że w konsekwencji prawie połowa mikroprzedsiębiorców, by utrzymać płynność finansową, szuka pieniędzy zewnętrznych. Jeśli ich nie znajdą, zapowiadają cięcie kosztów, włącznie ze zwolnieniami pracowników.

Zarazem co trzeci mały i średni przedsiębiorca zwraca się o pomoc do kancelarii prawnych lub firm windykacyjnych. Odzyskali dzięki temu 3,7 mld złotych, czyli ok. 40 proc. swoich ogółu należności.

Z Krajowego Rejestru Długów BIG wynika, że łączne długi polskich przedsiębiorców sięgają 8,64 mld zł. Za tą kwotą kryją się nie tylko dłużnicy, którzy mają kłopoty z uregulowaniem ponad 985 tys. zobowiązań, ale i też wierzyciele, którzy szukają różnych sposobów, aby odzyskać swoje pieniądze.

Jedni na własną rękę, drudzy z pomocą ekspertów. Na polskim rynku windykacji działa już 6 tys. firm pomagających odzyskać należności. Są to zarówno niewielkie, niekiedy jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i wielkie spółki kapitałowe, często z długim stażem na polskim rynku.

Działają w trzech segmentach. Pierwszy to małe firmy i kancelarie prawne, które obsługują sprawy z rynku MŚP w ramach obsługi procesów sądowych. Drugi to firmy, które kupują długi od wierzycieli masowych i je windykują. Trzeci to przedsiębiorcy, którzy pomagają w odzyskaniu wierzytelności masowych i należności dla firm z sektora MŚP w ramach usług inkaso, czyli windykacji na zlecenie.

13,4 proc. firm z sektora MŚP zleca odzyskiwanie długu firmie windykacyjnej – wynika z zeszłorocznego badania „Audyt windykacyjny” przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Kaczmarski Inkasso, najstarszej polskiej firmy windykacyjnej. Pod koniec ubiegłego roku GUS podał, że w 2016 r. działało 2 009 799 firm z sektora MŚP. Gdyby zatem zestawić ze sobą te dwie liczby, to można przyjąć, że rocznie 270 tys. mikro-, małych i średnich firm korzysta z pomocy firm windykacyjnych przy egzekwowaniu długów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Barometr Bartusia

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski