Co trzecia złotówka na inwestycje

Redakcja
To elitarne grono: mowa o rankingu najlepszych gmin w Polsce, przygotowanym przez "Rzeczpospolitą". W tej grupie znalazła się gmina Szczurowa, sklasyfikowana ostatecznie na drugim miejscu w województwie tarnowskim.

SZCZUROWA. "W złotej setce" gmin w Polsce

I trudno się dziwić tak wysokiej pozycji: skoro w gminie, co trzecia złotówka, wydawana jest na inwestycje, a lista zamierzeń gminy jest długa, by nie powiedzieć imponującą. Jakkolwiek zabrzmiało to być może jak frazes uświęcony potrzebą chwili, fakty mówią same za siebie. Lista zamierzeń gminy jest długa: rozbudowa infrastruktury drogowej, ochrona środowiska, oświata, urbanizacja gminy, ale także inwestowanie w kulturę, sport - to najważniejsze dziedziny, na które pieniądze znalazły się w tegorocznym budżecie tutejszego samorządu. - W tym roku poziom wydatków majątkowych sięgnie niebagatelnego pułapu 35 procent całego budżetu. Prowadzona od lat, konsekwentna polityka inwestycyjna i profesjonalizm w przygotowaniu wniosków przełożyły się na skuteczność w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Potwierdzenie stanowią dane opublikowane w ostatnim raporcie województwa małopolskiego, według którego Szczurowa znajduje się w czołówce miast i gmin województwa realizujących projekty o najwyższej wartości w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Gmina złożyła kilkanaście wniosków o fundusze europejskie na zadania służące poprawie warunków życia mieszkańców. Cieszy nas szczególnie pozyskanie środków z tych programów, o które ubiega się najwięcej gmin i które jest najtrudniej zdobyć - mówi wójt Szczurowej, Marian Zalewski.

Ten rok będzie rokiem inwestowania w drogownictwo. Dowody? Nic prostszego. Trzy miliony złotych na remonty dróg, robią wrażenie. Nawet dwa razy zasobniejsze gminy, nie wydaja tylu środków na poprawę infrastruktury drogowej. Gminie, jako jednej z nielicznych w województwie, udało się pozykać środków a ramach tzw. schetynówek". Dzieki temu zostanie zmodernizowana droga Strzelce Wielkie -Wygoda, stanowiąca nowe połączenie do drogi wojewódzkiej ze Strzelec Małych do Niedzielisk. Samorząd Szczurowej postanowił także weprzeć samorząd wojewódzki: gmina dorzuci swoje "trzy grosze" do budowy ośmiokilometrowego odcinka jezdni od mostu na Wiśle w kierunku autostrady. Natomiast unijna dotacja pozwoli brzeskiemu Starostwu Powiatowemu, na wyremontowanie 6,5 km trasy Górka - Zaborów. Wspólnie z powiatem będą także budowane chodniki w Szczurowej, Górce, Woli Przemykowskiej, Zaborowie.

Od lat priorytetem jest inwestowanie w dzieci i młodzież. Dlatego rozpoczęto inwestycje w Zaborowie i Szczurowej. Szkoła w tej pierwszej miejscowości wzbogaci się o salę gimnastyczną, z której skorzystają dzieci z miejscowej "podstawówki" oraz gimnazjaliści. Na ten cel samorząd zarezerwował 1,5 miliona złotych. - Sala sportowa będzie wyposażona w widownię na ponad 100 miejsc siedzących z zapleczem sanitarno - magazynowym. Warto dodać, że bardzo dogodnym rozwiązaniem dla uczniów, które sprawdziło się już przy hali w Szczurowej, jest połączenie przewiązką z budynkiem szkolnym, podobnie jak system drzwi wejściowych i wyjściowych, w pełni niezależnych od budynku szkoły. Obiekt zostanie także w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodaje wójt Zalewski.
Wspólnie z Koszycami i Kazimierzą Wielką gmina zabiega o środki w ramach unijnych programów "Spójność" i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Środki pozyskane z tego tytułu pozwolą na sfinansowanie budowy magistrali wodociągowej, łączącej gminę z ujęciem wody na Nidzie. Ale zaplanowano także wodociąg w Podszuminie, kanalizację ul. Krakowskiej w Szczurowej oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków. - W tegorocznym budżecie gminy znalazły się także środki na nowe place zabaw i ścieżki zdrowia oraz dwa boiska sportowe w Szczurowej. Remontowane będą obiekty użyteczności publicznej: z programu "Leader +" ruszą remonty w trzech świetlicach: w Uściu Solnym, Woli Przemykowskiej i Zaborowie. Nie mniej istotna jest zmiana wizerunku ośmiu wsi: Strzelec Małych, Woli Przemykowskiej, Rudy Rysia, Wrzępi, Strzelec Wielkich, Niedzielisk, Dołęgi i Barczkowa. Dwa duże projekty w tym zakresie dotują Małopolski Regionalny Program Operacyjny i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - dodaje wójt Zalewski. (MIR)

miroslaw.kowalski@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie