Co w czerwcu w Teatrze Groteska?

red
15. Wielka Parada Smoków (2) fot. A. Kaczmarz
SEZON UDANYCH PREMIER W TEATRZE GROTESKA.

WIELKA PARADA SMOKÓW

W pierwszy weekend czerwca dla wszystkich miłośników smoków z Krakowa, Polski i ze świata Teatr Groteska www.groteska.pl przygotował dwudniowe smocze święto. Przed nami kolejna, już 16. WIELKA PARADA SMOKÓW. SMOKI EUROPEJSKICH MISTRZÓW MALARSTWA. www.paradasmokow.pl W tym roku za inspirację smoczych postaci, biorących udział w Paradzie, posłuży zatem wyobraźnia europejskich mistrzów malarstwa. Twórcy smoków, którzy staną w konkury o Najpiękniejszego Smoka Parady bez wątpienia kolejny raz dowiodą swojej nieograniczonej fantazji, talentu i uwielbienia dla smoków. A oto program tegorocznej Wielkiej Parady Smoków: 4 czerwca (w sobotę) zapraszamy na zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki zatańczą przy muzyce, sztucznych ogniach i laserach. 5 czerwca (w niedzielę) przez centrum Krakowa przejdzie Wielka Parada Smoków. W korowodzie weźmie udział ponad 30 kolorowych, wykonanych z rozmachem smoków, pomysłowo animowanych przez ponad 1000 dzieci. Przez cały weekend zapraszamy na pełen atrakcji Smoczy Piknik Rodzinny.

NIE PŁACZ, KOZIOŁKU
Już 25 czerwca zapraszamy na niezwykłą premierę Nie płacz, Koziołku http://www.groteska.pl/spektakl/nie-placz-koziolku w reż. Grzegorza Kwiecińskiego i jego adaptacji na podstawie oryginału książki Siergieja Michałkowa „Kak pticy spasli kozoczku”. To kierowana do widzów najmłodszych wzruszającą opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Bohaterem przedstawienia jest mały i nieposłuszny Koziołek. Uparciuch nie słucha przestróg Mamy o zbliżającej się burzy i niebezpiecznie oddala się od domu podczas szalejącej ulewy. Szybko popada w tarapaty i pewnie stałby się smacznym kąskiem dla Wilków, gdyby nie pomoc innych zwierząt. Przedstawienie Grzegorza Kwiecińskiego jest bajką-zabawą kierowaną do widzów najmłodszych. Ubrani w kolorowe kostiumy zwierzątek aktorzy animują przyjazne lalki – pluszaki (autorem przyjaznej maluchom scenografii jest Przemysław Karwowski). Ze sceny padają zabawne dialogi i wpadające w ucho piosenki. Wszystko to składa się na pełną ciepła i humoru atmosferę przedstawienia. Przygody Koziołka wydobywają na plan pierwszy najważniejsze wartości: miłość rodziców i przyjaźń otoczenia. Bajka uczy, że warto słuchać dorosłych. Zachęca także do niesienia pomocy innym.
Uczyć bawiąc to dewiza towarzysząca od lat twórcom kreującym w Teatrze Groteska barwne przedstawienia dla dzieci. Taką rolę spełniały też wszystkie premiery Groteski w tym sezonie, a były one szczególnie udane.

Pierwszą premierą tego sezonu była Ania z Zielonego Wzgórza na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery http://www.groteska.pl/spektakl/ania-z-zielonego-wzgorza nie w reż. Adolfa Weltschka. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tej bohaterki. Przedstawienie przybliża szalony świat rudowłosej Ani i przypomina, że przyjaźń, akceptacja oraz pozytywne nastawienie do innych to najważniejsze wartości na świecie. A tak mówi o spektaklu Małgorzata Zwolińska – autorka scenariusza i scenografii: „Nie tylko bohaterka, ale cała opowieść jest uwodzicielska. Oczywiście Ania jest wspaniałą postacią do naśladowania, jej losy i piękna postawa wobec życia są boleśnie wzruszające. Dla mnie osobiście jednak ważna jest cała książka i opisane w niej relacje międzyludzkie, to co się dzieje z ludźmi pod wpływem głównej bohaterki. Ta opowieść jest wyrazem tęsknoty za dobrem, za tym żeby ludzie żyli dla siebie nawzajem i się dla siebie zmieniali. Spektakl został zrealizowany w konwencji musicalu, co wpływa na jego atrakcyjność. Tak mówi o tym Adolf Weltschek – reżyser spektaklu: „W spektaklu pojawia się aż 12 piosenek, wszystkie pełne głębi, piękne teksty są autorstwa Małgorzaty Zwolińskiej, a muzykę napisał znakomity kompozytor Piotr Klimek. I rzeczywiście można powiedzieć, że piosenki w dużej mierze stanowią o sile i wyjątkowości naszego spektaklu. Piosenki te mają wielorakie funkcje: stanowią rodzaj lirycznego monologu wewnętrznego, pokazują złożoność emocji bohaterów, pogłębiają przeżycia. Piosenki są też w naszym przedstawieniu wyrazem poglądów postaci, często też mają formę zabawnych, musicalowych dialogów.” Piosenki ze spektaklu Ania z Zielonego Wzgórza zostały wydane na płycie, którą można zakupić w kasie teatru.

Kolejną premierą były Trzy Świnki http://www.groteska.pl/spektakl/trzy-swinki na motywach baśni Braci Grimm w reż. Lecha Walickiego. To przedstawienie zostało przygotowane specjalnie z myślą o widzach najmłodszych. Humorystyczne przedstawienie zrealizowane w konwencji maskowo-lalkowej opowiada o Świnkach, które wyruszają w pełen niebezpieczeństw dorosły świat. Tylko jedna ze świnek postanawia  –  zgodnie z radą Mamy  –  wybudować dla siebie domek. Wkrótce pojawia się zły Wilk, który podstępem postanawia Świnki zjeść. Bardzo szybko okazuje się, że opieszałe świnki będą musiały ponieść konsekwencje swojego lenistwa... Na szczęście jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się kończy, Świnki uczą się, że w gromadzie siła, a Wilk zamiast obiadem zostaje „poczęstowany” guzem na czole. Ten niezwykle barwny i żywiołowy spektakl zrealizowany został w konwencji maskowo-lalkowej. Przedstawienie opowiada o wchodzeniu w świat dorosłych i o tym, jak ważne bywają pierwsze życiowe wybory. Uczy, że wszystkie decyzje należy podejmować z rozwagą.

Następnie zaproponowaliśmy naszym widzom spotkanie ze słynnym urwisem światowej literatury czyli Przygody Tomka Sawyera http://www.groteska.pl/spektakl/przygody-tomka-sawyera Jerzego Jan Połońskiego na podstawie oryginału „The Adventures of Tom Sawyer” Marka Twaina w reż. Jerzy Jan Połońskiego. Wiecznie uniwersalna opowieść o przygodach Tomka i Hucka jest odegrana w żywym planie, a także za pomocą ciekawych lalek, do tego interesująca plastyka, muzyka z epoki i doskonały ruch sceniczny.„Tomasz Sawyer i Huckelberry Finn. Dwóch nastoletnich przyjaciół. Jeden zwariowany, niepokorny rozrabiaka. Drugi – zmuszone do samodzielności „dorosłe” dziecko. Obydwaj napędzani niebanalną wyobraźnią, co chwilę wpadają w coraz to większe tarapaty. Ale czy nikt z Was nie marzył nigdy o tym, by stać się piratem, marynarzem czy też odkrywcą? A realizacja marzeń bardzo często wymaga poświęceń. Zapraszamy do krainy, w której dzieciństwo nigdy nie mija, a każdy – nawet Ty – może zostać Kapitanem Parowca…” – tak przed premierą zachęcał młodych widzów do obejrzenia przedstawienia reżyser spektaklu. Nieco inny przekaz kierował natomiast do widzów dorosłych. „Wczytując się w powieść Marka Twaina odnajdujemy w bohaterach Przygód Tomka Sawyera fragmenty naszego dzieciństwa”– mówił. „Problemy Tomka – były naszymi problemami, marzenia Hucka Finna – naszymi marzeniami, awantury Ciotki Polly – awanturami naszych ciotek, gdy zdarzyło nam się coś przeskrobać. A najwspanialsze jest to, że czytając wspaniałą lekturę Pana Twaina jesteśmy pewni, że te problemy będą również problemami naszych dzieci a nawet wnuków, bo wartości takie jak rodzina, przyjaźń, lojalność i miłość są uniwersalne, i nigdy świat nie znajdzie dla nich odpowiedników i zastępstw.” I chyba trudno o lepszą reklamę przedstawienia, które niesie nas swoim wartkim nurtem w stronę Ameryki z początku XIX wieku, świata niby z innej epoki, ale który ,o czym przekonamy się sami, nadal istnieje. Niesamowite przygody, nastoletnia miłość, przesądy, a nawet mroczna tajemnica…

Na co jeszcze z dziećmi do Groteski?
DLA NAJMŁODSZYCH

Przedstawienie Tygrys Pietrek http://www.groteska.pl/spektakl/tygrys-pietrek w reż. G. Kwiecińskiego opowiada o lękliwym Tygrysku Pietrku, któremu odważne Tygrysy zabierają paski, co sprawia, że bohater wyrusza w świat w poszukiwaniu odwagi. Spektakl wyróżniony został prestiżowym certyfikatem jakości ASSITEJ.

Spektakl Tańcowały dwa Michały http://www.groteska.pl/spektakl/tancowaly-dwa-michaly w reż. W. Jasińskiego przywołuje znakomity świat wierszy Juliana Tuwima, a Towarzystwo Pana Brzechwy http://www.groteska.pl/spektakl/towarzystwo-pana-brzechwy w reż. J. Polewki, oparte na znakomitej literaturze Jana Brzechwy, opowiada o chłopcu Tomku Dropsie, który decyduje się spełnić swoje marzenia i zakłada odnoszący duże sukcesy wędrowny teatr.

O Kasi, co gąski zgubiła http://www.groteska.pl/spektakl/o-kasi-co-gaski-zgubilaw reż. G. Kwiecińskiego to osadzona w klimacie pełnej ciepła góralszczyzny opowieść o gęsiareczce Kasi, której gąski porwał Wilk głodomór, a ukryła podstępna Czarownica. W poszukiwaniach gąsek pomagają Kasi napotkani ludzie, zwierzęta i skrzaty…
Bajka o Szewczyku http://www.groteska.pl/spektakl/bajka-o-szewczyku w reż. K. Falkowskiego przybliża najmłodszym jedną z najbardziej znanych polskich legend o Smoku Wawelskim. Spektakl połączony jest z warsztatami teatralnymi opartymi na wątkach ze spektaklu.

O tym, że nieraz warto schować honor do kieszeni, kiedy w grę wchodzi pomoc słabszym mówi natomiast pełne ciepła, przyjazne maluchom przedstawienie Kukułcze jajo czyli ptasie przygody Misia w reż. G. Kwiecińskiego http://www.groteska.pl/spektakl/kukulcze-jajo-czyli-ptasie-przygody-misia

DLA DZIECI NIECO STARSZYCH:
Adonis ma gościa http://www.groteska.pl/spektakl/adonis-ma-gosciaw reż. G. Matysika, spektakl pełen pięknych piosenek, przypomni o tym, co w życiu najważniejsze i że na pewno nie bogactwo i piękne stroje stoją na pierwszym miejscu. Adonis – tytułowy bohater jest zarozumiałą, rozkapryszoną papugą. Wrona – niespodziewany gość, który pojawia się w jego domu, uświadamia Adonisowi całą marność jego dotychczasowego życia.

Doktor Dolittle http://www.groteska.pl/spektakl/doktor-dolittle w reż. J. J. Połońskiego przedstawi niezwykłe przygody poczciwego i szlachetnego Doktora Jana Dolittle’a, który posiadł mowę zwierząt. Pewnego dnia wraz ze swoimi zwierzętami – Psem, Kaczką, Sową, Świnką, Papugą, Małpką i Krokodylem – wyrusza do Afryki leczyć epidemię u małp. Historia przyjaźni Doktora ze zwierzętami uczy, że tak naprawdę niewiele nas od zwierząt różni – podobnie czujemy i tak samo zasługujemy na szacunek i uwagę.

Zapraszamy do TEATRU GROTESKA – TEATRU DLA LUDZI Z WYOBRAŹNIĄ!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3