Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Tokarni? Przy wyjątkowych miejscach stanęły tablice. Będą kolejne

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Przy Dworze i Kalwarii Tokarskiej stanęły tablice informacyjne, a przy strażnicy i KCK powstała Otwarta Scena Kultury
Przy Dworze i Kalwarii Tokarskiej stanęły tablice informacyjne, a przy strażnicy i KCK powstała Otwarta Scena Kultury Kliszczackie Centrum Kultury
Dwie z atrakcji turystycznych gminy Tokarnia: Kalwaria Tokarska i Dwór Targowskich zyskały tablice informacyjne przybliżające ich ciekawą historię, która stanowi o ich wyjątkowości. Natomiast przy Kliszczackim Centrum Kultury w Tokarni powstała Otwarta Strefa Kultury. Obydwa te przedsięwzięcia zrealizowano przy wparciu województwa małopolskiego w ramach „Mecenatu Małopolski”.

Tablice stanęły na razie przy dworze, w którym mieści się m.in. galeria sztuki oraz przy parkingu u podnóża Urbaniej Góry na stoku której znajduje się Kalwaria Tokarska.
Są wykonane ze stali nierdzewnej oraz stali kortenowskiej stosowanej m.in. do budowy okrętów, a więc odpornej na czynniki atmosferyczne.
Informują (zarówno w języku polskim jak i angielskim) nie tylko o samych miejscach, ale także o ludziach z nimi związanych, czyli o Józefie Wronie w przypadku Kalwarii Tokarskiej oraz kpt. Mieczysławie Targowskim w przypadku dworu.

Z tego słynie Tokarnia w Małopolsce i całej Polsce?

Co ciekawe, tablica przy dworze informuje nie tylko o tym co można tu zobaczyć teraz, ale także o kaplicy dworskiej, która stała niegdyś nieopodal dworu, ale w latach 2007-2008 została przeniesiona do muzeum - Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. To właśnie w tej XVI-wiecznej kaplicy (która z czasem zaczęła służyć za kościół parafialny) w latach 60-tych XX wieku zapoczątkowany został kultywowany do dziś zwyczaj, nazywany Jezuskiem Palmowym, związany z Niedzielą Palmową.

Z drugiej tablicy, tej przy Kalwarii, dowiedzieć się można, że autorem rzeźby Chrystusa na osiołku, używanej podczas procesji w Niedzielę Palmową, jest Józef Wrona z Tokarni. Jest on autorem wszystkich rzeźb składających się na poszczególne stacje Kalwarii Tokarskiej. Nie tylko je wyrzeźbił, ale i umieścił na zboczach góry, tworząc w ten sposób unikatowe dzieło.

Miłośnicy historii i strażacy pozyskali pieniądze

W przyszłości podobne tablice mają się pojawić przy innych wartych odwiedzenia miejscach w gminie, m.in. przy Kliszczackiej Zagrodzie, która powstała w tym roku.
Wszystkie tablice, zdaniem pomysłodawców projektu – członków stowarzyszenia Grupa Przyjaciół Historii Ziemi Tokarskiej, to „wyjątkowe miejsca w sercu Małopolski”. I tak właśnie nazwali swój projekt, który został zgłoszony do „Mecenatu Małopolski”, a następnie pozyskał dofinansowanie.

Drugi projekt zgłosiła OSP Tokarnia, która dzieli budynek w centrum wsi razem z Kliszczackim Centrum Kultury. On również zyskał dofinansowanie.

Otwarta Scena Kultury już otwarta

Tym sposobem, zagospodarowano plac przy remizie OSP i wejściu do KCK, tworząc tam Otwartą Strefę Kultury - miejsce, które ma służyć zarówno straży, Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, jak i organizacji wydarzeń kulturalnych, gdyż powstała tam m.in. kameralna scena.

Potencjał tego miejsca ma być w pełni wykorzystany wiosną i latem, ale już teraz podczas otwarcia zaprezentowano tam fragment widowiska teatralno-muzycznego „Dla Nieobecnych” w wykonaniu Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Kliszczacy.

Bożonarodzeniowe tradycje

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski