Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co wolno, a czego nie wolno na balkonie? WIDEO

MP, JJ, ZIELA
Grill na balkonie: wolno czy nie
Grill na balkonie: wolno czy nie ARC
Na balkonie grill? Muzyka na full? Papierosek? Czego nie wolno robić na balkonie? Co jest zabronione, co nie do końca uregulowane przepisami? Gdzie w tym wszystkim jest dobro sąsiedzkie? Tłumaczy Przemysław Ligenzowski, prawnik.

No właśnie. Dziś, 14 maja, około południa strażacy z Gliwic musieli ratować psy rasy husky, które niepilnowane przez właścicieli wyszły przez balkon na gzyms budynku przy ulicy Konarskiego. Utknęły na wysokości czwartego piętra. Na miejsce zostali wezwani strażacy. Ktoś zauważył psy, które niczym kozice, wędrowały po ścianie budynku. Stało się to pod nieobecność ich państwa. Psy zostały zagonione do środka. Nic im się nie stało. Wolno zostawiać psy na balkonie?

Poza tym pogoda, jak dziś, piękna i słoneczna, czyli idealny moment na rozpoczęcia sezonu grillowego. Możemy grilla rozpalić w przydomowych ogrodach, na terasach. A na balkonie? Czy straż miejska albo pożarna mogą nas za to ukarać?

Przepisy przeciwpożarowe w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719), nie zawierają jednoznacznej regulacji dotyczącej zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków. Ale jak potwierdzają znane Komendzie Głównej PSP przypadki, używanie na balkonach i tarasach grillów z otwartym paleniskiem, stwarza zagrożenie pożarowe - zarówno w bezpośrednim miejscu ich stosowania, jak i na balkonach sąsiednich. Do możliwych scenariuszy powstania zagrożenia pożarowego należą:

  • objęcie zasięgiem płomienia palnych elementów znajdujących się na balkonie, tarasie itp., w tym palnych okładzin zewnętrznych,
  • zapalenie się ww. elementów od rozgrzanych węgli, także w wyniku upadku na balkony, ta-rasy zlokalizowane poniżej miejsca rozpalania urządzeń.

Toteż eliminowanie ewentualnych zagrożeń pożarowych powinno być realizowane na podstawie obowiązujących ogólnych przepisów ppoż., lub przepisów prawa miejscowego, określonych np. przez zarządców wspólnot mieszkaniowych.

Przepisy regulujące nasze zachowania i dysponowanie nieruchomością
1. Przepisy zabraniają palenia papierosów w wielu miejscach publicznych. Nie można palić na terenie szkoły, uczelni, zakładów pracy, w obiektach sportowych, szpitalach, na przystankach komunikacji zbiorowej, w pociągu, na placu zabaw, w restauracjach itp.

2. Nieprzestrzeganie przepisów w tych miejscach zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

3. Palenie tytoniu na balkonach mieszkań budynków wielorodzinnych jest obecnie dopuszczalne, bo balkony takie stanowią integralną część mieszkań prywatnych. Jednak są zarządcy nieruchomości, którzy poważnie zastanawiają się nad możliwością ograniczenia bądź nawet wprowadzenia zakazu palenia na balkonach, zawierając taką klauzulę w regulaminie porządku domowego. Jeśli dziś regulaminy takie zabraniają palenia wyrobów tytoniowych, to na częściach wspólnych nieruchomości.

4. Należy zwrócić uwagę, że dysponowanie własnością nieruchomości jest regulowane, m.in. art. 144 Kodeksu cywilnego. Jest to przepis z zakresu tzw. prawa sąsiedzkiego, regulujący nakaz powstrzymywania się przez właścicieli nieruchomości od tzw. immisji pośrednich, czyli działań zakłócających korzystanie z sąsiednich nieruchomości. Przepis ten stanowi, że właściciel nieruchomości powinien - przy wykonywaniu swego prawa - powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Pośrednie immisje ingerujące polegają na przedostawaniu się na nieruchomość sąsiednią określonych czynników, zakłócających korzystanie z tej nieruchomości, jak np. hałas. Uznane w tym znaczeniu naruszenie prawa sąsiedzkiego nie jest jednak zakłóceniem porządku kwalifikowanym jako wykroczenie (nie jest przedmiotem interwencji zgłaszanych do np. straży miejskich). Osoba czująca się poszkodowana przez takie zachowanie sąsiada, może dociekać swoich praw w drodze postępowania cywilnego.

5. Palący na balkonach i przez otwarte okna sąsiedzi bywają utrapieniem. Osoby palące od samego rana wylegają na balkony lub palą przez otwarte okna, co powoduje, że smród papierosów wdziera się do mieszkania sąsiadów. Niestety, z balkonów sypie się też popiół czy pety, które wiatr zawiewa do wnętrza mieszkania lub na balkony położone na niższych kondygnacjach. Tlący się jeszcze niedopałek może w taki sposób wylądować na pościeli czy na dywanie, powodując realne zagrożenie pożarowe.

6. Częstszym powodem składania interwencji, np. do straży, są przypadki wyrzucania z balkonów różnych przedmiotów, w tym również mających związek z paleniem tytoniu - oprócz niedopałków bywają to popielniczki, również zdarzył się słoik wypełniony niedopałkami używany w charakterze popielniczki, który osunął się z parapetu balkonu na wyższej kondygnacji, spadając na pojazd zaparkowany na parkingu znajdującym się pod balkonami.

7. W przypadku miejsc prywatnych, takich jak mieszkania, w tym również balkony będące ich częścią, lepszym podejściem niż zakazy jest jednak edukacja.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co wolno, a czego nie wolno na balkonie? WIDEO - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski