Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co wykaże kontrola?

SYP
Przebieg prywatyzacji olkuskiego szpitala będzie przedmiotem kontroli, jaką ma przeprowadzić wydział prawny wojewody małopolskiego na polecenie minister Julii Pitery. Nie będzie to jedyna kontrola w szpitalu.

Będzie kontrola procesu prywatyzacji olkuskiego szpitala. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ. To nie pierwszy wniosek o sprawdzenie prywatyzacji olkuskiego szpitala

Z wnioskiem o przeprowadzenie takiej kontroli do minister Pitery, która jest Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych zwrócił się radny powiatowy Jan Orkisz. - Nie mam konkretnych zarzutów, bo nie mam możliwości uzyskania wszystkich informacji, które dałyby mi wiedzę na ten temat. Ale mam wątpliwości, dlatego je publicznie zgłaszam wnioskując o przeprowadzenie kontroli - mówi Jan Orkisz.

To nie pierwszy wniosek ex posła Orkisza o przeprowadzenie kontroli dotyczącej prywatyzacji olkuskiego szpitala. Zanim doszło do prywatyzacji, we wrześniu 2009 roku przedstawiciele związków zawodowych działających w olkuskim ZOZ skierowali pismo do NIK z prośbą o przeprowadzenie kontroli w szpitalu. Związkowcy poddawali w wątpliwość to, czy Zarząd Powiatu właściwie pełnił funkcję nadzorczą nad ZOZ, a także oczekiwali kontroli w zakresie przekształceń ZOZ w spółkę prawa handlowego. Zarówno władze powiatu, jak i spółki "Nowy Szpital", twierdziły, że nie obawiają się kontroli NIK, zaznaczając, że podobne kontrole miały miejsce w innych szpitalach prowadzonych przez tę firmę i nie wykryto tam żadnych nieprawidłowości. Jednak kontroli NIK w olkuskim szpitalu nie przeprowadzono. - Nie wydaje się zasadne podejmowanie kontroli na obecnym etapie (...) Może być kontrola, jeśli będą przesłanki wskazujące na istnienie nieprawidłowości - odpisał wnioskodawcom wiceprezes NIK Stanisław Jarosz.

Jan Orkisz, obecnie koalicyjny radny i szef Unii Pracy w powiecie nie ustawał w swych zabiegach. Bezskutecznie próbował zainteresować sprawą kilku małopolskich parlamentarzystów. W marcu, w imieniu Unii Pracy w powiecie zwrócił się o pomoc do posłanki Bożeny Kotkowskiej (SLD) z Bielska Białej, która z kolei skierowała pismo do Najwyższej Izby Kontroli. - W odpowiedzi na pismo Pani Poseł uprzejmie informuję, że Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Krakowie podejmie w drugim półroczu 2011 roku kontrolę doraźną w zakresie prawidłowości procesu przekształcania Zespołu Opieki Zdrowotnej - Szpitala w Olkuszu. O dokonanych ustaleniach zostanie Pani Poseł powiadomiona po zakończeniu czynności związanych z procesem kontroli - odpisał posłance wiceprezes NIK Stanisław Jarosz.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski