Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z Parkiem Grzegórzeckim w Krakowie? Na razie sceneria jest tu jak z horroru, a to może być piękne miejsce

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Park Grzegórzecki w Krakowie to przepiękny teren zielony nad Wisłą między mostem Kotlarskim a Stopniem Dąbie, sąsiadujący z bulwarami Wisły. Ma wyjątkowe walory przyrodnicze, starodrzew liściasty i iglasty, drzewa owocowe, krzewy kwitnące. To jednak gęsto zadrzewiony teren wojskowy z pozostałościami budynków. Chodzi o to by został tam stworzony otwarty park miejski.
Park Grzegórzecki w Krakowie to przepiękny teren zielony nad Wisłą między mostem Kotlarskim a Stopniem Dąbie, sąsiadujący z bulwarami Wisły. Ma wyjątkowe walory przyrodnicze, starodrzew liściasty i iglasty, drzewa owocowe, krzewy kwitnące. To jednak gęsto zadrzewiony teren wojskowy z pozostałościami budynków. Chodzi o to by został tam stworzony otwarty park miejski. Joanna Urbaniec
Od pięciu lat mieszkańcy Krakowa czekają, aż na Grzegórzkach powstanie park z prawdziwego zdarzenia, oświetlony, uporządkowany bezpieczny. Park Grzegórzecki. A pięć lat liczone jest od symbolicznego otwarcia tego miejsca, bo plany stworzenia tu park sięgają o wiele dalej wstecz. Na razie "park" przy bulwarach wiślanych to porośnięty teren, z wydeptanymi przez samych mieszkańców ścieżkami i kilkoma uporządkowanymi alejkami, z mnóstwem mrocznie wyglądających pozostałości dawnej zabudowy, w tym wojskowej. Sceneria jak z horroru, która jednak może stać się naprawdę pięknym miejscem. Zapytaliśmy czy jest szansa na to, że ten stan rzeczy się zmieni.

Symboliczne zdjęcie ogrodzenia, które blokowało mieszkańcom wejście do parku Grzegórzeckiego nad Wisłą, nastąpiło pięć lat temu. Spacer po gęsto zarośniętym (to akurat atut, który można wykorzystać) zieleńcu nie należy jednak do najprzyjemniejszych: nie ma oświetlenia, jest brudno, w parku odbywają się libacje alkoholowe.

- W perspektywie dwuletniej na park Grzegórzecki w budżecie miasta zarezerwowane zostało 6 mln zł - zapewniali w lutym 2023 roku w Zarządzie Zieleni Miejskiej.

Jakie plany dla parku na Grzegórzkach

Zapytaliśmy ponownie:

- Jeśli chodzi o kompleksowy projekt parku Grzegórzeckiego, otrzymaliśmy PNB na budynek wiaty i budynku biurowo sztabowego, jesteśmy w trakcie uzgodnień projektu całości zagospodarowania terenu. Po uzgodnieniu projektu opracowane zostaną szczegółowe przedmiary i kosztorysy. W związku z czym na ten moment nie jesteśmy w stanie więc określić szczegółowych etapów i rodzaju prac, które zostaną wykonane w pierwszej kolejności - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. - Po opracowaniu kosztorysów zakres prac/etapów zostanie dopasowany w taki sposób, aby w miarę środków, które posiadamy do dyspozycji wykonać możliwie największy zakres prac na terenie parku Grzegórzeckiego. Ustalenie powyższego zakresu da podstawy do ogłoszenia zamówienia publicznego. Najbliższe prace do wykonania będą obejmowały rozbiórkę budynków nieobjętych ochroną konserwatorską - dodaje.

Co zrobiono już w Parku Grzegórzeckim

Projekt budżetu obywatelskiego - Park Grzegórzecki - Zielone Grzegórzki został zatwierdzony jako część kompleksowego zagospodarowania parku Grzegórzeckiego wykonywanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. W związku z tym wszystkie prace wykonane w ramach budżetu obywatelskiego stanowiły przygotowanie do przedmiotowej inwestycji, wykonano m.in. uporządkowanie terenu w zakresie: usunięcia gruzu, kamieni, śmieci, liści, gałęzi, konarów oraz innych zanieczyszczeń; koszenia traw; usunięcia pozostałości latarni, wywozu zanieczyszczeń z budynków przewidzianych do zabezpieczenia, pielęgnacji drzewostanu, zabezpieczenia zabytkowych budynków. Łączna kwota wydatkowanych środków wyniosła 458 111,95 zł.

Ale to było dawno, to było właśnie to otwarcie parku i w sumie, posprzątanie go. Ale park znów zamienił się w mroczną gęstwinę. Okazuje się, że było więcej pieniędzy na zrobienie czegoś jeszcze, ale tu pojawiły się problemy prawne i biurokracja.

- Pozostałe środki zostały zarezerwowane na rozbiórkę budynków w parku Grzegórzeckim. Po ogłoszeniu rozstrzygnięcia przetargu na rozbiórkę zabudowań, w ramach budżetu obywatelskiego wpłynęło odwołanie. W następstwie wniesionego odwołania, sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która wyznaczyła termin rozprawy na 8 grudnia 2021 r. Po rozprawie i wyłonieniu nowego wykonawcy, nie było już możliwości na realizację przedsięwzięcia do końca 2021 r. Budżet Obywatelski - Park Grzegórzecki - Zielone Grzegórzki był zadaniem jednorocznym i został rozliczony w 2021 r. - informuje ZZM.

Mieszkańcom pozostaje zatem dalej czekać...

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski