Contra-Bass-Quartett zaprasza na koncert do Mętkowa

Contra-Bass-Quartett zaprasza na koncert do Mętkowa

Dorota Dejmek

Dziennik Polski 24

Contra-Bass-Quartett zaprasza na koncert do Mętkowa

©fot. archiwum mot

Muzyka Zaklęta w Drewnie. Contra-Bass-Quartett zaprasza na koncert do Mętkowa.
Contra-Bass-Quartett zaprasza na koncert do Mętkowa

©fot. archiwum mot

Najprawdopodobniej jest to najbardziej dochodowy utwór Johanna Sebastiana Bacha - tak o „Wariacjach Goldbergowskich” mówią historycy dawnej muzyki. Zamówione zostały dla hrabiego Hermana Karla von Keyserlinga, a miały być lekiem na… bezsenność.

- Mamy nadzieję, że miłośnicy dawnej muzyki nie wezmą sobie tego do serca - mówi Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. W gościnnych progach kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie ten piękny XVIII-wieczny utwór wykona Contra-Bass-Quartett.
To zaś oznacza, że w malowniczej świątyni w niedzielę będziemy mogli podziwiać wykonawczy kunszt Krzysztofa Leksyckiego (skrzypce), Ilony Nieciąg (skrzypce), Anety Dumanowskiej (altówka) i Michała Skiby (kontrabas). Koncert rozpocznie się o godz. 17. Będzie to wersja autorska na kwartet smyczkowy Krzysztofa Leksyckiego.

A skąd dość niezwykła nazwa skoro utwór skomponował Bach? Od wykonawcy, Johanna Gottlieba Goldberga, nadwornego muzyka hrabiego Keyserlinga, także ucznia samego Bacha.

Wspomnieć wypada i o tym, że rówieśnikiem „Wariacji” jest piękna świątynia w Mętkowie. I ją wykonano w XVIII stuleciu, a na obecnym miejscu ustawiono w wieku XX. - Piękna muzyka, urocza świątynia… Czyż może być lepszy powód do wyruszenia na Szlak Architektury Drewnianej? - kusi Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Co Ty wiesz o Krakowie


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo