Copa America. Do... pięciu razy sztuka?

(FIL)
Piłka nożna. Reprezentacja Chile po raz piąty w swej historii wystąpi w finale 44. turnieju Copa America. Zadecydowało o tym jej zwycięstwo w półfinale z Peru 2:1.

Poprzednio Chile grało o złoto w tej imprezie w latach 1955, 1956, 1979 i 1987 – za każdym razem przegrywając (kolejno z Argentyną, Urugwajem, Paragwajem i ponownie Urugwajem).

Ponado Chile pięć razy zdobywało brąz i dziesięciokrotnie zajmowało czwartą lokatę w tej imprezie. Teraz, grając już po raz ósmy na własnym terenie, chce wreszcie sięgnąć po najwyższe laury. Swego rywala poznało w nocy z wtorku na środę (drugą parę półfinałową tworzyli Argentyna i Paragwaj).

Bohaterem pierwszego półfinału, który dostarczył wiele emocji, był Eduardo Vargas. Uzyskał on oba gole dla gospodarzy (w 42 i 64 minucie). Pierwszego – lekko dobijając piłkę odbitą od słupka po strzale Alexisa Sancheza, a drugiego – oddając „bombę” z około aż 30 metrów. Tuż po przerwie również trafił do siatki, ale sędzia – niesłusznie – odgwizdał spalonego.

Peruwiańczycy przegrali, ale zasłużyli na słowa uznania. Byli bliżsi uzyskania prowadzenia (okazje mieli Jefferson Farfan i Carlos Lobaton), nie załamali się, gdy od 20 minuty musieli grać w „10” (bezsensowna czerwona kartka Carlosa Zambrano) i gdy stracili pierwszą bramkę.

W 61 minucie do remisu doprowadził... Chilijczyk Gary Mendel (samobój po centrze Luisa Advainculi). Dopiero drugi gol sprawił, że gospodarze do końca gry panowali już na boisku (okazje do podwyższenia wyniku mieli Sanchez i Arturo Vidal).

W niedzielnym finale nie wystąpi Chilijczyk Gonzalo Jara, ukarany dyskwalifikacją za włożenie palca między pośladki Edisona Cavaniego w ćwierćfinałowym meczu z Urugwajem. Południowoamerykańska Federacja Piłki Nożnej... zmniejszyła jednak karę dla tak haniebnie zachowującego się gracza (opuści nie trzy, ale dwa mecze). Ponadto zmniejszyła wysokość grzywny z 7,5 do 5 tys. dolarów.

Tymczasem okazało się, że Jara prowokował Cavaniego (i ten dostał czerwoną kartkę) też w inny sposób. Mario Rebollo, asystent trenera Urugwaju Oscara Tabareza, wyznał, że Jara mówił Cavaniemu, iż jego ojciec (Luis) trafi do więzienia na 20 lat (przed meczem spowodował wypadek, w którym zginął kilkunastoletni motocyklista).