MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej budowy obwodnicy Zatora. Siedem ofert na wykonanie dokumentacji projektowej

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
W piątek 6 wrześniu 2019 roku otwarto oferty złożone w przetargu na obwodnicę Zatora. Jest siedmiu chętnych. Najtaniej zlecenie (opracowanie dokumentacji, uzyskanie pozwolenia na budowę i nadzór nad robotami) gotowa jest wykonać firma Sweco Engineering Sp. z o.o., która wyceniła swoje usługi na 2,2 mln złotych. Najdroższa oferta jest ponad dwa razy wyższa.

Jak informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalanej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do przetargu na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej i opracowań towarzyszących, z zastosowaniem metodyki i narzędzi BIM dla budowy obwodnicy Zatora, w ciągu drogi krajowej nr 28, uzyskanie decyzji administracyjnych i sprawowanie nadzoru autorskiego nad robotami oferty zgłosiło siedmiu wykonawców. Po ich otwarciu okazało się, że najniżej prace wyceniła firma Sweco Engineering Sp. z o.o., na 2 214 369 zł brutto, a najwyżej Multiconsult Polska sp. z o.o. na 5 289 738 zł brutto. Przed nami sprawdzanie ofert.
 
- Obwodnica Zatora w ciągu DK28 realizowana będzie z wykorzystaniem technologii i standardu BIM. Building Information Modeling jest nowoczesną technologią, w której stosuje się trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów, uwzględniające wszystkie niezbędne informacje, do wykorzystania na każdym etapie inwestycji: od projektu przez realizację po odbiór prac. Oddział GDDKiA w Krakowie pod koniec 2017 r. jako pierwszy w Polsce podjął decyzję o przeprowadzeniu projektu pilotażowego z zastosowaniem BIM- podkreśla Iwona Mikrut.

Obwodnica Zatora połączy drogi krajowe nr 28 i nr 44 klasy GP (główna przyspieszona), będzie miała jedną jezdnię o długości 2,1 km. Oprócz obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 28 przebudowany zostanie odcinek drogi wojewódzkiej nr 781 klasy G. Powstanie 5 obiektów inżynierskich , w tym dwa wiadukty, most i dwa przepusty, skrzyżowania, drogi dojazdowe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, zieleń ochronna, przejścia dla zwierząt, ogrodzenie naprowadzające). Przebudowana i wybudowana zostanie infrastruktura techniczna. Dla inwestycji wydana jest ostateczna decyzja środowiskowa, przygotowana została także koncepcja programowa
 
Po wykonaniu dokumentacji i uzyskaniu niezbędnych decyzji, w trakcie przetargu na budowę wyłoniony w tym przetargu wykonawca będzie udzielał wyjaśnień na zapytania wykonawców, starających się o realizację inwestycji. Następnym zadaniem wykonawcy będzie pełnienie nadzoru autorskiego w okresie realizacji robót budowlanych. Na wszystkie wymienione czynności przewidziano w sumie 49 miesięcy.
 
Istniejąca droga krajowa DK28 przechodzi przez ścisłe centrum Zatora i kilkaset metrów od rynku dochodzi do DK44. Po wybudowaniu obwodnicy odciążone zostanie centrum miasta, poprawi się bezpieczeństwo i przepustowość. Ruch tranzytowy zostanie przeniesiony poza centrum. Usprawnieni się układ komunikacyjny i poprawią warunki ekologiczne mieszkańców miasta i gminy Zator, mieszkających przy drogach krajowych nr 28 i nr 44. Powstanie szansa na zwiększenie aktywizacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie nowej drogi.

WIDEO: Barometr Bartusia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski