Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej propozycji

baja
105 osób z powiatu dąbrowskiego znalazło w ciągu ostatnich 6 miesięcy zatrudnienie za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. To o jedną trzecią mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dąbrowski rynek pracy

   Najczęściej poprzez PUP udawało się znaleźć pracę osobom wykonującym zawody robotnicze. Najwięcej było propozycji dla robotników gospodarczych i budowlanych, sprzedawców i kierowców samochodów ciężarowych. Spośród innych propozycji przeważały oferty dla referentów administracyjno - biurowych oraz nauczycieli różnych przedmiotów, referentów finansowych i księgowych. Pojedyncze były przypadki propozycji dla farmaceuty, specjalisty ds. marketingu czy inżyniera.
   Obecnie cztery szkoły poszukują nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego. To powtarzający się co roku w okresie wakacyjnym problem szkół Powiśla Dąbrowskiego. W ostatnich latach udaje się tym sposobem znaleźć pracę również studentom filologii i absolwentom uczelni licencjackich.
   "Dodatkowo 132 osoby otrzymały pracę po zakończeniu zawartych w ubiegłym roku umów, dotyczących zatrudnienia na stanowiskach subsydiowanych. To ponad 60 proc. wszystkich, którzy otrzymali pracę w ramach umów i staży absolwenckich. W tym roku w ramach miejsc subsydiowanych zatrudniono 172 osoby. Na efekty aktywizacji musimy jeszcze jakiś czas poczekać. Umowy wygasły z końcem czerwca, pracodawcy mają trzy miesiące na zawarcie umów o pracę. Z praktyki wynika, że bardzo niewielką efektywność dają staże absolwenckie. Tylko nielicznym młody_m _ludziom udaje się uzyskać przedłużenie zatrudnienia" - mówi zastępca kierownika PUP-u w Dąbrowie, Józef Małek.
   Zgłoszone do urzędu pracy oferty pochodziły najczęściej od firm prywatnych. Były to głównie przedsiębiorstwa zajmujące się handlem. Ponad jedna trzecia propozycji skierowana była do osób młodych, w wieku 18 - 24 lata, w tym do absolwentów.
   Poszukując nowych pracowników właściciele firm na pierwszym miejscu stawiają dyspozycyjność. Również odpowiednie kwalifikacje, inicjatywę i kreatywność, samodzielność, wielostronne umiejętności, chęć podnoszenia kwalifikacji. Ważna jest dla nich również znajomość języków obcych, znajomość specjalistycznych programów komputerowych, zdecydowanie na pracę za początkowo niskie wynagrodzenie. To w lokalnym środowisku powoduje, że część ofert nie może zostać zrealizowana.
(baja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski