Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz trudniej o tereny

Magdalena Kmita-Kulesza
Aż 75 proc. powierzchni w miastach nie jest objęte planami
Aż 75 proc. powierzchni w miastach nie jest objęte planami Fot.ARCHIWUM
Jakie mogą być skutki ustawy? Czy w najbliższym czasie grozi nam zastój budowlany?

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadza rygorystyczne zasady kupna ziemi. Mogą one uniemożliwić obrót nie tylko gruntami rolnymi.

Pożegnanie z tanimi inwestycjami?

Od 1 maja 2016 roku ziemia rolna ma stać się dobrem, którego nie będzie można sprzedać, a w przypadku większości Polaków również kupić.

W związku z tym ceny mieszkań mogą znacznie wzrosnąć. Kuba Karliński, ekspert z firmy Magmillon uważa, że ustawa może nawet całkowicie zamrozić transakcje kupna i sprzedaży ziemi rolnej oraz znacznie skomplikować obrót działkami pod budowę.

Niestety, jedynie około 25 proc. gruntów w naszym kraju jest objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Statystyki te dotyczą również miast. Tymczasem grunty, które nie są objęte planem zagospodarowania, po wejściu w życie ustawy będą traktowane jako ziemia rolna. To skomplikuje sytuację deweloperów, którzy dotychczas opierali się na tanich inwestycjach (np. mieszczących się w limitach Mieszkania dla Młodych).

Często, aby zmieścić się w ramach limitów cen ustalonych dla rządowego programu, firmy realizowały swoje inwestycje na działkach rolnych, które były tańsze od budowlanych. Niedługo takie działanie będzie mocno utrudnione i tzw. tanie budownictwo przestanie już być takie tanie.

Z korzyścią dla obiektów do rewitalizacji?

Zakup działki, która nie będzie objęta planem zagospodarowania przestrzennego, będzie stanowił spore ryzyko, że na działce nie będzie można zrealizować zaplanowanej inwestycji.

Jak w takiej sytuacji deweloperzy poradzą sobie ze zdobywaniem miejskich terenów pod nowe inwestycje mieszkaniowe? Prawdopodobne jest, że część firm deweloperskich zwróci się w kierunku kamienic, które najczęściej znajdują się w dobrych lokalizacjach. Ich rewitalizacja może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Trend na odnowę starych budynków na razie nie jest zbyt popularny w Polsce, ale perspektywa takiej zmiany zapowiada się obiecująco. Tereny, na których stoją kamienice są nieraz kilkukrotnie droższe niż sam budynek. Na szczęście wyburzenie obiektu nie wchodzi w grę, gdy jest on objęty ochroną konserwatora zabytków. Jedynym wyjściem, by zarobić na świetnej lokalizacji, jest wyremontowanie kamienicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski