MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz wcześniej planują karierę

Redakcja
- Na Targi Pracy do Uniwersytetu Ekonomicznego, które kilka dni temu odbyły się po raz kolejny, przybywa coraz więcej pracodawców. Czy to dowodzi, że na rynku pracy jest zapotrzebowanie nie tylko na murarzy i piekarzy, ale również na osoby z wyższym wykształceniem?

Rozmowa z MajĄ Timler-Świech, kierowniczką Akademickiego Centrum Kariery Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

- Organizowane przez nas targi cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony pracodawców. Przychodzi na nie także rekordowa liczba studentów i absolwentów krakowskich uczelni. W tegorocznej imprezie wzięło udział około 50 firm, odwiedziło ją kilka tysięcy uczestników. Na targach można spotkać się z pracodawcami zarówno z Polski, jak i z zagranicy, z przedstawicielami korporacji, które tworzą swoje oddziały w Krakowie. W tym roku gościliśmy pracodawców m.in. z Austrii, Indii oraz Szwajcarii. O tym, że na rynku pracy poszukiwani są nie tylko murarze i piekarze, świadczy fakt, iż w bazie danych Akademickiego Centrum Kariery mamy co miesiąc ponad 100 propozycji pracy nadsyłanych przez pracodawców. Jeszcze rok, dwa lata temu było ich po kilkanaście miesięcznie. Można też zauważyć, że pracodawcy, którzy chcą zatrudnić dobrze wykształconych studentów, zaczynają konkurować ze sobą. Już w trakcie studiów oferują im płatne staże, organizują wiele ciekawych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, itp. W ten sposób chcą zwrócić na siebie uwagę, aby przyciągnąć najlepszych.
- Czy student, absolwent, który przychodzi na targi, ma szansę wyjść z konkretną propozycją zatrudnienia?
- Tak, ponieważ większość pracodawców, którzy uczestniczą w naszej imprezie, ma ze sobą takie oferty. Są też pracodawcy, którzy zbierają formularze aplikacyjne od studentów zainteresowanych pracą u nich, aby później, już u siebie w firmie, przeprowadzić analizę tych dokumentów i wybrać osoby, które odpowiadają przyjętym kryteriom. Dużą szansę na zatrudnienie mają studenci-wolontariusze, którzy pomagają nam w organizacji targów. W tym roku było ich stu.
- W tegorocznej imprezie wzięli udział również przyszłoroczni maturzyści. Czy wysłaliście im specjalne zaproszenia?
- Maturzyści sami się do nas zgłosili. Po przeczytaniu informacji o targach w prasie zadzwonili nauczyciele ze szkół krakowskich, ale też np. z Nowego Targu, z zapytaniem, czy mogą przyjechać z uczniami na Targi Pracy. Przybyli uczniowie klas maturalnych, ze szkół ekonomicznych, klas o profilu matematycznym. Byli zainteresowani prezentacjami poszczególnych firm.
- Czy sądzi pani, że pracodawcy, którzy uczestniczą w Targach Pracy w Waszym Uniwersytecie, są zainteresowani ludźmi ze średnim wykształceniem?
- Z tym bywa różnie. W naszych targach biorą również udział agencje pośrednictwa pracy, które rekrutują na bardzo różne stanowiska, gdzie nie zawsze wyższe wykształcenie jest konieczne. Czasami wystarczy dobra znajomość obcego języka. Natomiast myślę, że obecność uczniów klas maturalnych na Targach Pracy uświadomi pracodawcom, że uczniowie szkół średnich, zastanawiając się nad wyborem kierunku studiów, dostosowują swoje plany do tego, co oferuje rynek pracy. Planowanie kariery zawodowej odbywa się obecnie wcześniej, niż dawniej. Dzisiaj poważnie myślą o tym już studenci pierwszych lat. Często przychodzą do nas z pytaniami na ten temat i prośbą o radę. Świadomość, że planowanie kariery, sprawdzanie tego, do czego dana osoba się nadaje, powinno się odbywać jak najwcześniej, obserwujemy u przedstawicieli coraz młodszych roczników.
- Osoby, z jakim wykształceniem, poza informatykami oczywiście, mają obecnie największe szanse na satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę?
- Rozwinął się rynek szeroko rozumianych usług finansowych. W Krakowie cały czas powstają centra finansowe różnych firm. Szanse na zatrudnienie tam mają osoby, które znają przynajmniej jeden język obcy w stopniu bardzo dobrym. Mile widziane jest wykształcenie ekonomiczne, choć niekoniecznie, bo niektóre firmy szkolą przyszłych pracowników we własnym zakresie.
Rozmawiała: GRAŻYNA STARZAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski