Coraz więcej bezpańskich psów

Dorota Dejmek
Dorota Dejmek
Według danych Najwyższej Izby Kontroli z 2016 roku, w polskich schroniskach żyje ok. 106 tysięcy psów
Według danych Najwyższej Izby Kontroli z 2016 roku, w polskich schroniskach żyje ok. 106 tysięcy psów 123rf
Problem społeczny. Aby zapobiegać bezdomności psów i kotów, niezbędne jest podjęcie wielu różnych działań, takich m.in. jak sterylizacja i kastracja, zakup zwierząt z odpowiedniego źródła, popularyzacja adopcji ze schronisk i fundacji oraz powszechne znakowanie i rejestracja.

Według danych Najwyższej Izby Kontroli z 2016 r., w polskich schroniskach żyje ok. 106 tysięcy psów i ok. 24 tysiące kotów. To niemal 130 tysięcy bezpańskich zwierząt, które czekają na nowy dom. Jednak pomimo zwiększenia popularności adopcji i faktu, że coraz więcej psów i kotów znajduje opiekunów, ich liczba w schroniskach nie maleje, a wzrasta. Od 2011 r. liczba bezpańskich psów wzrosła o ponad 5 proc., a kotów o ponad 18 proc. W 2015 r. nowy dom znalazło jedynie co czwarte bezdomne zwierzę, co jest wynikiem lepszym niż w poprzednich latach (w 2012 r. nowych opiekunów znalazło jedynie 13 proc. zwierząt ze schronisk).

Aby możliwe było polepszenie obecnej sytuacji, niezbędne jest nasilenie działań profilaktycznych, które w perspektywie są w stanie wyeliminować lub zmniejszyć zjawisko bezdomności zwierząt. Mówią o tym eksperci Polkarmy: dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, dr n. wet. Michał Ceregrzyn, lek. wet. Małgorzata Głowacka, dr inż. Jacek Wilczak i mgr inż. Anna Maria Ziembińska.

Rozwiązanie problemu wymaga wielu działań na różnych poziomach. Obecnie w Polsce funkcjonują programy opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności, wynikające z ustawy o ochronie zwierząt. Ich celem jest ograniczenie liczby bezdomnych czworonogów, zapewnienie im opieki, ograniczenie populacji kotów wolno żyjących i edukacja mieszkańców w zakresie humanitarnego i odpowiedzialnego traktowania zwierząt.

Niezwykle istotną kwestią jest ograniczenie rozmnażania psów i kotów. Sterylizacja czy kastracja, czyli usunięcie jajników i macicy u samic lub jąder u samców, jest skutecznym, trwałym i bezpiecznym sposobem na zapobieganie niekontrolowanej reprodukcji zwierząt domowych. Ma też znaczenie dla zdrowia i ich dobrostanu. Korzystny efekt sterylizacji to także ochrona przed chorobami układu rozrodczego, jak np. zapalenie błony śluzowej macicy (ropomacicze), nowotwory macicy i jajników u samic, nowotwory gruczołu mlekowego, nowotwory jąder i prostaty u samców. Sterylizacja suk dodatkowo eliminuje występowanie rui oraz problemy związane z ciążą urojoną. U samców ogranicza zachowania agresywne i terytorialne, zmniejsza też potrzebę poszukiwania samicy, czyli np. ucieczki z domu, co obniża ryzyko zaginięć i wypadków komunikacyjnych.

Dodatkowo dzięki zmniejszeniu działania hormonów płciowych, wywołujących napięcia i popędy, których zwierzę nie ma możliwości zrealizować, psy mogą lepiej i zdrowiej funkcjonować. Zabiegowi kastracji powinny być poddawane wszystkie zwierzęta, które nie są rasowymi osobnikami hodowlanymi. Powinna to być także standardowa procedura dokonywaną u psów i kotów, które znajdą się pod opieką schronisk, a także u wolno żyjących kotów, służąca ograniczeniu ich liczebności.

Kolejnym sposobem na ograniczenie zjawiska bezdomności psów i kotów jest odpowiedzialne kupowanie zwierząt. Jeśli chcemy do naszego domu przyjąć czworonożnego członka rodziny, powinniśmy się zastanowić, czy zależy nam na psie lub kocie rasowym, czy też rasa nie ma znaczenia. Gdy ze względu na cechy wyglądu i charakteru decydujemy się na zwierzę danej rasy, powinniśmy się udać do hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (jest to największa organizacja hodowców psów w Polsce i jedyna należąca do światowej federacji FCI - Federation Cynologique Internationale) lub jednej z kilku federacji felinologicznych, takich jak np. Polska Federacja Felinologiczna „Felis Polonia”, Polski Związek Felinologiczny, Stowarzyszenie Koty Rasowe lub Międzynarodowe Towarzystwo Miłośników Kotów.

Jeżeli jednak rasa nie jest dla nas kluczowa lub nie dysponujemy środkami finansowymi na zakup czworonoga z zarejestrowanej hodowli, dobrym rozwiązaniem jest adopcja ze schroniska lub poprzez zarejestrowane organizacje pomocowe dla bezdomnych zwierząt. Proces adopcyjny przebiega podobnie w większości placówek. W schronisku opiekunowie zwierząt pomagają wybrać najbardziej odpowiedniego dla naszych warunków czworonożnego towarzysza, a kiedy decyzja zostanie podjęta, pozostaje spisanie umowy, w której deklarujemy, że będziemy odpowiedzialnie zajmować się zwierzakiem, wysterylizujemy go, o ile nie został wcześniej poddany temu zabiegowi oraz nie sprzedamy innej osobie. Należy podkreślić, że psy i koty ze schroniska potrafią doskonale zaadaptować się do warunków domowych, żyjąc z innymi ludźmi czy zwierzętami.

Inną kwestią pozwalającą na ograniczenie liczby bezdomnych zwierząt jest trwałe znakowanie poprzez umieszczenie pod skórą mikroprocesorów oraz ich zapisywanie w specjalnie do tego przeznaczonych rejestrach elektronicznych. Czip umożliwia odnajdywanie opiekunów psów i kotów poprzez identyfikację zwierzęcia i odczytanie informacji dotyczących właściciela zapisanych w rejestrze zwierząt, co pozwala na szybki powrót do domu. Warto jednak podkreślić, że znakowanie zwierząt jako narzędzie pomagające w zwalczaniu bezdomności ma dopiero prawdziwy sens, jeśli będzie powszechne i obowiązkowe, a dostęp do danych właściciela zwierzęcia będzie możliwy w jednej ogólnokrajowej bazie danych, do której dostęp będą miały wszystkie uprawnione do tego osoby czy instytucje, takie jak schroniska dla zwierząt czy lekarze weterynarii.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 9. Co oznacza słowo "ducka?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie