Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej biur. Kraków nadal najbardziej rozwiniętym biurowym rynkiem regionalnym w Polsce

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W Krakowie wciąż powstają nowe biurowce, rośnie też liczba transakcji na rynku biurowym, choć przybywa też pustostanów. Dużą popularnością cieszą się wielofunkcyjne kompleksy biurowe typu mixed-use.

To najważniejsze wnioski z raportu „Occupier economics: Rynek biurowy w Krakowie I połowie 2019” opracowanego przez ekspertów Cresa Polska, firmy doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych. Analitycy tej firmy zwracają też uwagę, że rynek biurowy w Krakowie - mimo rosnącego wskaźnika pustostanów - wciąż jest najbardziej rozwiniętym biurowym rynkiem regionalnym w Polsce.

Zasoby krakowskiego rynku biurowego wzrosły w ciągu roku o ponad 16 proc. i na koniec czerwca 2019 wyniosły 1,35 mln mkw. W pierwszym półroczu do użytku oddano aż 12 inwestycji biurowych o łącznej powierzchni ok. 90 tys. mkw. Wśród nich - między innymi: #V. Offices (21 650 mkw., AFI Europe), Mogilska Office (12 500 mkw., Warimpex) oraz DOT Office F1 (9800 mkw., Buma).
W tym samym czasie wynajęto 135 tys. mkw. biur, prawie dwa razy więcej niż rok temu.

Największą transakcją było wynajęcie 16 000 mkw. przez firmę Sabre w biurowcu Tischnera Office. Firma Akamai Technologies renegocjowała i powiększyła powierzchnię w Centrum Biurowym Vinci (11 500 mkw.). Trzecią co do wielkości umową był najem 8 600 m kw. przez firmę Ailleron w Podium Park.

– W Krakowie dużą popularność zyskują kompleksy biurowe typu mixed use. Im większa wielofunkcyjność, która łączy w sobie strefę biurową, handlową i hotelową, tym większym zainteresowaniem cieszy się dany obiekt – mówi Karolina Słysz, Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska. – Najemcy zwracają również uwagę na to, czy ich budynek oferuje powierzchnie coworkingowe lub biura serwisowane, które umożliwiają im optymalizację własnej przestrzeni biurowej w przypadku szybkiego wzrostu zatrudnienia oraz elastyczne planowanie rekrutacji pracowników, na przykład na potrzeby realizacji konkretnego projektu – dodaje ekspertka.

Pustostany stanowią dziś 10 proc. Rok temu o tej porze były nieco mniejsze (9,3 proc.). - Wskaźnik pustostanów znajduje się w trendzie wzrostowym głównie z powodu dużej podaży obiektów biurowych - – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska. – Natomiast absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym półroczu wyniosła ponad 60 tys. m kw., czyli o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – dodaje.

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie i wynoszą 13-15,5 EUR/m kw. w centrum Krakowa oraz 10-14 EUR/m kw. w pozostałych lokalizacjach miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski