Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej propozycji dla seniorów w Krakowie

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Koncertem orkiestry smyczkowej Fundacja „Zawsze Warto” zainaugurowała „Salon Dobrego Czasu” dla seniorów
Koncertem orkiestry smyczkowej Fundacja „Zawsze Warto” zainaugurowała „Salon Dobrego Czasu” dla seniorów Fot. archiwum fundacji
O tym się mówi. Nie tylko kluby i centra aktywności seniorów chcą wyciągać emerytów z domów. Ciekawą ofertę dla osób starszych przygotowała również Fundacja „Zawsze warto”,

Fundacja „Zawsze warto”, działająca w samym centrum Krakowa i zajmująca się do tej pory edukacją humanistyczną, społeczną i obywatelską młodzieży, postanowiła otworzyć się także na seniorów.

Stworzyła dla nich „Salon Dobrego Czasu”. Ma on zintegrować środowiska seniorów, podnosić ich jakość życia i zagospodarować czas wolny. - W naszej siedzibie przy ul. Radzikowskiego 23 młodzież spotyka się w godzinach popołudniowych. Wcześniej piękne sale są puste, postanowiliśmy więc zaprosić do nich starsze osoby - wyjaśnia Marek Wasiak, prezes fundacji.

Od kwietnia organizacja prowadziła spotkania pilotażowe z seniorami. Chce je kontynuować. Teraz przedstawiciele fundacji szukają pieniędzy w programach unijnych, aby po wakacjach ruszyć z „Salonem” pełną parą. Na początek będą to zajęcia językowe.

- Nie myślimy o tradycyjnych kursach, ale o nauce języka użytkowego, żeby seniorzy potrafili np. pomóc zbłąkanemu turyście w Krakowie - mówi Marek Wasiak.

Fundacja ma również w planach tzw. zajęcia ruchowe, czyli propozycje spacerów kulturowych z opowieściami o Krakowie. Wspólnie z uczestnikami będzie planować także kolejne zajęcia i warsztaty.

Taka oferta to kolejna propozycja zagospodarowania wolnego czasu seniorom. Warto przypomnieć, że w Krakowie w ubiegłym roku ruszyły Centra Aktywności Seniorów - w skrócie CAS-y. Jest ich już w mieście 15. To inicjatywa miasta, dzięki której osoby w wieku 60+ uczą się nowych rzeczy, poprawiają swoją kondycję psychiczną i fizyczną itp. CAS-y działają w Krakowie od 1 lipca 2015 roku i ciągle ich przybywa.

- Początkowo nie mieliśmy pewności, czy pomysł się przyjmie, ale okazał się strzałem w dziesiątkę. Już wszystkie CAS-y pękają w szwach - podkreśliła w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej oraz inicjatorka programu CAS-ów.

CAS-y są prowadzone przez krakowskie organizacje pozarządowe. Seniorzy mogą się tam np. oswoić z nowoczesnymi technologiami (komputery, smartfony itp.), nauczyć języków obcych i uczestniczyć w różnych warsztatach (np. plastycznych, tanecznych). Są też zajęcia typu pływanie, gimnastyka, Nordic Walking, spacery po mieście itd.

Docelowo cała sieć CAS-ów ma liczyć 54 punktów - po trzy w każdej z 18 dzielnic Krakowa (więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.dlaseniora.krakow.pl).

Poza CAS-ami w Krakowie na starsze osoby czekają także kluby seniora. Skupiają mieszkańców, którzy chcą wspólnie działać i spędzać ze sobą czas. W Krakowie takich klubów mamy obecnie 50. Ponadto na terenie miasta funkcjonuje blisko 55 organizacji pozarządowych, których działalność dotyczy zagadnień związanych z potrzebami osób starszych.

Ponadto w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie prowadzone są ośrodki wsparcia dla osób starszych. Placówki te świadczą seniorom określone usługi i pomoc oraz udzielają porad.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski