Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej wiemy o obozie Płaszów

Piotr Drabik
Piotr Drabik
archiwum
Taki wniosek nasuwa się z ankiety przeprowadzonej przez uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 17 w Krakowie. Gimnazjalistki pytały również, jak teren byłego obozu koncentracyjnego powinien zostać zagospodarowany.

- Wszystkie osoby w różnym wieku, które zapytałyśmy słyszały o istnieniu obozu Płaszów i znały jego położenia – tłumaczy Paulina Janecka z Gimnazjum nr 81.

Jednocześnie 12 proc. respondentów nie wiedziało, że było to miejsce zagłady, a pomnik w okolicy Bonarki wzniesiono ku czci zamordowanych podczas II wojny światowej Żydów.

Uczennice zapytały również 25 osób o to, jak powinien wyglądać teren byłego obozu koncentracyjnego. – Najczęściej wskazywali konieczność budowy alejek i umieszczenia koszy na śmieci – dodaje Paulina Janecka.

Problem godnego upamiętnienia tego miejsca, wciąż jest nierozwiązany. Przed dziewięcioma laty została przygotowana koncepcja zagospodarowania opracowana przez architekta Borysa Czarakcziewa. Spotkała się z szeroką krytyką środowiska żydowskiego, które zarzuciło mu profanację. Chodzi m.in. o alejki dla pieszych, które wymagają nadbudowy miejsca kaźni krakowskich Żydów.

Tymczasem wyznawcy Judaizmu stanowczo sprzeciwiają się wszelkim pracom ziemnym w miejscach cmentarnych (przed II wojną światową znajdowały się tutaj dwie nekropolie żydowskie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski