MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz większa konkurencja i wyższy poziom

Redakcja
Od lewej Anna Kantor, Jarosław Sikora, Agnieszka Zając, Jakub Wójcik, przed ogłoszeniem wyników liczyli na pierwsze miejsce FOT. EWA TYRPA
Od lewej Anna Kantor, Jarosław Sikora, Agnieszka Zając, Jakub Wójcik, przed ogłoszeniem wyników liczyli na pierwsze miejsce FOT. EWA TYRPA
WIĘCŁAWICE. Pięć orkiestr dętych z powiatu krakowskiego zdobyło medalowe miejsca w Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych.

Od lewej Anna Kantor, Jarosław Sikora, Agnieszka Zając, Jakub Wójcik, przed ogłoszeniem wyników liczyli na pierwsze miejsce FOT. EWA TYRPA

Wzięło w nim udział 36 orkiestr z czterech województw: małopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego. Występowały w trzech kategoriach: orkiestr dużych - powyżej 30 osób (12 orkiestr) średnich - 21-30 muzyków (13) oraz małych - do 20 muzyków (11). Powiat krakowski reprezentowało 17 zespołów.

- Jesteśmy z siebie zadowoleni, powinniśmy zdobyć pierwsze miejsce, chociaż konkurencja nie śpi i trudno jest utrzymać pozycję lidera - powiedział przed ogłoszeniem wyników Jarosław Sikora, prezes orkiestry dętej "Wieniawa" z Raciborowic, grającej w kategorii największych zespołów. Miał na myśli m.in. "Groblę" z Grobli oraz Reprezentacyjną Orkiestrę Miasta i Gminy Świątniki Górne.

Zdaniem Anny Kantor, Jakuba Wójcika i Agnieszki Zając, "Wieniawa" zasłużyła na pierwsze miejsce. - Lubimy grać i daliśmy z siebie wszystko - mówią muzycy. W repertuarze mieli "Kujawiaka", "Gonna fly now" oraz "Irish skatches".

Gdy przewodniczący jury prof. Stanisław Śmietana ogłosił zwycięstwo "Wieniawy", muzycy nie kryli radości. "Wieniawa" pod batutą Jarosława Ignaszaka w Więcławicach wygrała już trzeci raz. Ex aequo pierwsze miejsce jury przyznało Krakowskiej Orkiestrze Staromiejskiej z Krakowa pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka.

Podobnie, jak w zeszłym roku drugie miejsce zdobyła orkiestra ze Świątnik Górnych, dyrygowana przez Roberta Kozłowskiego. Muzycy zostali też wyróżnieni za najlepiej wykonany utwór Edwarda Maja, polskiego kompozytora, nazywanego królem marszów.

Stanisław Śmietana ocenił poziom wykonywania utworów przez uczestników festiwalu bardzo wysoko. - Różnice pomiędzy zdobywcami czołowych miejsc są niewielkie. To duża zasługa udziału w konkursach. Muzycy podpatrują najlepsze orkiestry, starają się im dorównać, wiele elementów przenoszą do swoich zespołów i między sobą wymieniają nuty. To też sprawia, że z roku na rok mają one coraz ambitniejszy repertuar - podsumował konkurs przewodniczący jury. Jurorzy są pełni podziwu dla organizatorów, bo przygotowanie konkursu z 36 orkiestrami, jest ogromnym przedsięwzięciem.

- Na pewno momentami nie było łatwo, ale mamy satysfakcję, że wszyscy są zadowoleni i publiczność licznie przybyła na konkurs - powiedział Mirosław Warchołek, dyrektor michałowickiego Centrum Kultury i Promocji, który jest też kapelmistrzem, wyróżnionej w kategorii małych, orkiestry "Echo" w Michałowicach.

Pochwalił grę swoich muzyków Eugeniusz Sokół, kapelmistrz orkiestry "Ton" z Goszczy (gm. Kocmyrzów-Luborzyca), działającej przy OSP. - Są bardzo ofiarni i chętnie grają. Po pracy chce im się przychodzić na próby i poświęcać czas na wyjazdy - mówi kapelmistrz.

"Kosynierzy" z Luborzycy zdobyli pierwsze miejsce wśród orkiestr średnich. Cieszyli się z tego mieszkańcy z Baranówki. - W orkiestrze gra wielu mieszkańców naszej wioski i zawsze z nimi jeździmy, żeby ich wesprzeć - mówią Artur Chromik i Andrzej Zborowski. - Po zmianie dyrygenta znacząco wzrósł poziom naszej orkiestry. Nie mogliśmy trafić lepiej - ocenia Barbara Staszkiewicz, grająca na trąbce. Od kilku miesięcy orkiestrą dyryguje Jarosław Ignaszak, którego członkowie orkiestry szanują nie tylko za świetne prowadzenie zespołu, ale też stworzenie z nimi przyjacielskich relacji. - Teraz orkiestra jest dostrojona - dodaje Leszek Wcisło, grający na saksofonie.
Za orkiestrę trzymała też kciuki Dorota Kawula, córka prezesa "Kosynierów", Andrzeja oraz radna Dorotę Adamczyk, która ma do sentyment, bo grają w niej dwie jej córki Daria i Paula.

EWA TYRPA

WYNIKI:

ORKIESTRY DUŻE:

I m. - "Wieniawa" z Raciborowic, II m. - Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Świątniki Górne, III m. - Orkiestra Dęta z Okulic.

Wyróżnienia:

"Wola" z Woli Zachariaszowskiej, "Grobla" z Grobli, Orkiestra Dęta z Polanki Wielkiej oraz z Podstolic.

ORKIESTRY ŚREDNIE:

I m. - "Kosynierzy" z Luborzycy, II m. - Orkiestra Dęta z Gdowa, Parafialna Orkiestra Dęta z Korzkwi, "Sieprawianka" z Sieprawia. III m. - "Krakus" z Niedźwiedzia.

Wyróżnienia:

Orkiestra Dęta "Sygnał" z Radziszowa, Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek, Orkiestra Dęta "Echo" ze Słomnik, Orkiestra Dęta "Błysk" z Żębocina.

ORKIESTRY MAŁE:

I m. - Orkiestra Dęta Huty Szkła Gospodarczego w Staszowie, II m. "Suchcice z Drużbic, orkiestra z Okulic, III m. - Orkiestra Dęta im. Bartosza Głowackiego z Koniuszy.

Wyróżnienia:

Orkiestra Dęta z Włosani, "Echo z Michałowic, Orkiestra Dęta Gminy Sułoszowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski