Coraz większy opór w sprawie podwyżek cen biletów. Radni...

Coraz większy opór w sprawie podwyżek cen biletów. Radni krytyczni, apelują parlamentarzyści, jest też petycja

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Decyzję o cenach biletów podejmą radni

Decyzję o cenach biletów podejmą radni ©Fot: Adam Wojnar/Polska Press

W środę po raz pierwszy radni miejscy zajmą się projektem uchwały zmieniającej ceny biletów jednorazowych i miesięcznych na komunikację miejską w Krakowie. Im bliżej pierwszego czytania projektu przez dyrektora Zarządu Transportu Publicznego (ZTP), tym większy opór wobec urzędniczych pomysłów. Protestują parlamentarzyści, Partia Zieloni zbiera podpisy pod petycją o odstąpienie od podwyżek, a radni na komisji infrastruktury wydali negatywną opinię do projektu uchwały. Urzędnikom będzie wyraźnie trudno przekonać radnych do swoich racji.
Decyzję o cenach biletów podejmą radni

Decyzję o cenach biletów podejmą radni ©Fot: Adam Wojnar/Polska Press

Przypomnijmy najważniejsze zmiany, których chcą dokonać urzędnicy Jacka Majchrowskiego. Aktualnie bilet jednorazowy w Krakowie kosztuje 3,8 zł, a bilet 20-minutowy 2,8 zł. Urzędnicy chcą 20-minutowy zmienić na 15-minutowy w tej samej cenie, a jednorazowy podnieść do 4 zł. Spore zmiany szykują dla biletów miesięcznych. Zniknąć ma bilet na jedną linię (teraz taki kosztuje 46 zł i 37 zł z Kartą Krakowską). Bilet na dwie linie ma zdrożeć z 64 do 89 zł (bez KK) i z 52 zł do 58 zł (z KK). Bilet na wszystkie linie ma kosztować 106 zł, zamiast 89 zł (bez KK). Z kolei sieciówka dla posiadaczy KK ma stanieć z 72 zł do 69 zł.Coraz więcej osób wyraża oburzenie takimi pomysłami. Do naszej redakcji przychodzą maile i listy tradycyjne, w których mieszkańcy piszą, że pomysł likwidacji biletu na jedną linię jest absurdalny, bo zmusi ludzi do kupowania biletów na dwie linie, gdzie ta druga nie jest nikomu do niczego potrzebna. I zamiast obniżki, mamy podwyżkę.

Krytyczni są też politycy. Do prezydenta Majchrowskiego z wizytą udał się senator Bogdan Klich (PO), który apeluje, aby zachować bilety 20-minutowe oraz nie likwidować miesięcznych na jedną linię. Wsparł go poseł PO Grzegorz Lipiec.

„Uważamy, że proponowane zmiany cen biletów komunikacji miejskiej są niekorzystne dla mieszkańców Krakowa oraz pracujących oraz uczących się osób także z okolicznych miejscowości” - napisali parlamentarzyści do prezydenta Krakowa.

Petycja i pomysł na bilet za 660 zł


Z podwyżkami nie zgadza się także krakowski oddział Partii Zieloni. Ci protestują przeciwko likwidacji biletów 20-minutowych, likwidacji biletu miesięcznego na jedną linię oraz podwyżki cen biletów sieciowych dla osób nieposiadających Karty Krakowskiej. Apelują do radnych Krakowa, aby takich zmian nie zatwierdzali. Na stronie petycjeonline.pl zbierają także podpisy pod petycją o zaniechanie tych zmian. Do wtorkowego popołudnia podpisało się pod nią blisko 650 osób.

Coraz bardziej krytyczni są też radni, którzy podejmą ostateczną decyzję o kształcie zmian w taryfikatorze cen biletów. W poniedziałek na komisji infrastruktury dali oni negatywną opinię urzędniczemu projektowi. Przeciw uchwale byli radni PiS, a ci z Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu. Za było tylko dwóch radnych z Przyjaznego Krakowa, czyli klubu prezydenckiego.

Pozytywną decyzję wydała natomiast we wtorek komisja budżetowa. Ale nie była przy tym jednomyślna. 6 radnych była za, 3 przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Należy się spodziewać sporo poprawek do projektu urzędników. Radny Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców) już zapowiedział, że złoży poprawkę, aby ustanowić bilet roczny za 660 zł (wyjdzie 55 zł za miesiąc). Dziś pierwsza dyskusja o podwyżkach.


POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Uwaga kierowcy! Są kolejne nowe znakiKomentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majcher szajcher

MAX (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jakie oburzenie??? Wybieracie sobie Majchra od lat a potem płaczecie,później znowu przychodzą wybory i wybieracie znowu Majchra po czy m znowu płaczecie....przerabiam ten schemat to w Krakowie od...rozwiń całość

jakie oburzenie??? Wybieracie sobie Majchra od lat a potem płaczecie,później znowu przychodzą wybory i wybieracie znowu Majchra po czy m znowu płaczecie....przerabiam ten schemat to w Krakowie od 3-4 kadencjizwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bilety ok, ale za parkowanie to trzeba podnieść, w cywilizowanych miastach takich korków w centrum

nie ma (gość)

Zgłoś naruszenie treści

po prostu trzeba to zmienić - komunikacja też przyspieszy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Teraz?

ola (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Opór to było wykazywać przy wyborach. Teraz to płaćcie, barany

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu