Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Corrida po raz siódmy

AJA
W tym roku uczestnikom konkursu zaproponowano formułę pod nazwą "Po ścieżkach regionu". W tematykę poszczególnych konkurencji wprowadzał ich niejaki Gżegżółka, który nie tylko odwiedzał wiele ciekawych miejsc, ale również wysyłał pozdrowienia do znajomych, poznawał krakowskie zabytki, robił zdjęcia, a na koniec stworzył wystawę fotograficzną i zaprosić na nią wszystkich. Używał do tego nie tylko różnorodnych rekwizytów, ale także języka. A ten - choć polski - nie był łaskawy... Uczestnicy konkursu raz po raz musieli wspierać swojego przewodnika ortograficzną wiedzą. Pomagali mu tworzyć przymiotniki od nazw miejscowości, pisać poprawnie liczebniki wraz z rzeczownikami, odgadywali przysłowia i frazeologizmy z nazwami miejscowości (np. koń trojański, warszawski cwaniak, częstochowskie rymy), nazywali zabytki Krakowa, redagowali zaproszenia na wystawę fotograficzną.

Słomniki

Gimnazjaliści ze Słomnik po raz siódmy byli gospodarzami polonistycznego konkursu pod nazwą "Corrida ortograficzna". Konkurs, trwale wpisany już do kalendarza szkolnych imprez, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodzieży nie tylko z gminy Słomniki. Wśród uczestników tegorocznej edycji byli uczniowie z Pińczowa, Luborzycy, Miechowa, Dziaduszyc, Prandocina, Niedźwiedzia, Słomnik, Waganowic i Gołczy.

-Aby wzbogacić formułę naszego konkursu ipomóc młodzieży poznać się nawzajem, postanowiliśmy wtym roku zaproponować drużynom wykonanie folderu prezentującego miejscowość, zktórej pochodziły. Pomysł okazał się trafiony, bo pomysłowość uczniów ioryginalność projektów skłoniła nas dotego, by tę część konkursu potraktować jako odrębną kategorię - mówi Renata Zielińska.
Ostatecznie w polonistycznej części konkursu pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Niedźwiedziu, drugie - gimnazjaliści z Prandocina, trzecie - uczniowie Gimnazjum w Luborzycy. Za najlepszy folder komisja konkursowa uznała pracę uczniów z Niedźwiedzia, drugie miejsce zajęła propozycja gimnazjalistów z Dziaduszyc, na trzecim sklasyfikowano - ex aequo - foldery gimnazjalistów z Luborzycy i Prandocina.
"Corridzie ortograficznej" towarzyszyła jedyna konkurencja indywidualna: rywalizacja o tytuł Mistrza Ortografii. W tym roku Mistrzem Ortografii została Paulina Skwara z Dziaduszyc, wicemistrzem - Karol Pikus z Pińczowa. Laureaci otrzymali cenne nagrody książkowe ufundowane przez "Znak" i PWN oraz pamiątkowe dyplomy.
- Pragniemy podziękować naszym sponsorom, którzy ułatwili nam przygotowanie konkursu: firmie Doritex, Talencik 2, Lewiatan Słomniki, Małgorzacie Filipowicz oraz Radzie Rodziców ZSO w____Słomnikach - podkreślają organizatorki, polonistki Renata Zielińska, Aneta Wójcik i Maria Jakubek.
Tekst i fot.: (AJA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski