Covid-19. Maleją szanse na budowę w Wieliczce szpitala modułowego. Gmina przygotowuje własny plan ratunkowy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W krakowskich szpitalach sytuacja staje się dramatyczna. Lecznica modułowa w Wieliczce mogłaby je nieco odciążyć, jednak droga do jej powstania zdaje się coraz trudniejsza
W krakowskich szpitalach sytuacja staje się dramatyczna. Lecznica modułowa w Wieliczce mogłaby je nieco odciążyć, jednak droga do jej powstania zdaje się coraz trudniejsza fot. Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polska Press
Małopolski wojewoda nie widzi możliwości budowy w Wieliczce szpitala modułowego – wynika z pisma przesłanego do wielickiego magistratu. W odpowiedzi na to stanowisko, Wieliczka pyta szefa Małopolski, jaki w takim razie jest jego pomysł na zapewnienie właściwej ochrony zdrowia mieszkańców gminy, w sytuacji gdy rzeczywistość epidemiologiczna z dni na dzień staje się coraz trudniejsza. Jednocześnie trwają prace nad gminnym projektem, mającym poprawić bezpieczeństwo mieszkańców w dobie Covid-19.

FLESZ - Jak rozróżnić COVID od grypy?

Liczący blisko 130 tys. mieszkańców powiat wielicki jest jednym z trzech w Małopolsce, które nie mają swego szpitala. W normalnych czasach – przed epidemią – wieliczanie korzystali z lecznic krakowskich, jednak w dobie koronawirusa sytuacja tam stała się dramatyczna. Brakuje miejsc, personelu i sprzętu medycznego, a karetki z pacjentami oczekują godzinami na możliwość przetransportowania ich na SOR.

O szpital modułowy, mający być filią jednej z krakowskich klinik, Wieliczka wnioskowała – do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - po raz pierwszy w kwietniu br. Starania o to wznowiono w ostatnich tygodniach, gdy sytuacja epidemiczna zaczęła pogarszać się w ogromnym tempie.

Projekt powstania w Wieliczce szpitala – na ok. 100 miejsc, dla osób z Covid-19 wymagających hospitalizacji, ale nie będących w stanie ciężkim, co byłoby odciążeniem krakowskich szpitali - wspierają również władze gmin Niepołomice, Gdów i Biskupice, a także radna województwa Elżbieta Achinger z Wieliczki, która przedstawiła tę sprawę podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W odpowiedzi na pismo przesłane w tej kwestii z Wieliczki do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w połowie października, wojewoda poprosił o przestawienie koncepcji dla szpitala modułowego. Wieliczka przesłała taki projekt wraz z propozycjami lokalizacji obiektu (przy Arenie Lekkoatletycznej lub przy ul. Szpunara, jako rozbudowa ośrodka zdrowia).

Odpowiedź z MUW nadeszła 29 października. Wicewojewoda Zbigniew Starzec pisze w niej m.in. o tym, że z upoważnienia Ministra Zdrowia wydano zgodę na uruchomienie w Krakowie dwóch szpitali tymczasowych (w hali Expo Kraków oraz w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof) oraz „na podjęcie wszelkich czynności (…) w zakresie uruchomienia w najbliższym czasie tymczasowych oddziałów dla pacjentów Covid-19 na terenie województwa małopolskiego”.

„Jednocześnie informuję, że przy dzisiejszej eskalacji pandemii należy zwrócić uwagę na fakt, że znaczna część personelu pracującego w szpitalach przebywa na kwarantannie lub izolacji. W sposób wydatny obniża to potencjał szpitali w opiece nad zakażonymi (…). Wobec powyższego samo zbudowanie niezbędnej infrastruktury (tzn. łóżek szpitalnych wraz z wyposażeniem) bez zapewnienia personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz personelu pomocniczego, nie jest działaniem które mogłoby przynieść oczekiwany skutek” - kontynuuje zastępca wojewody.

Wieliczka odpisała wojewodzie jeszcze tego samego dnia. „Pana dotychczasowe odpowiedzi na moje pisma nic konkretnego nie wnoszą w obszar zadań ochrony zdrowia mieszkańców gminy Wieliczka, do którego realizacji jako organ odpowiedzialny, jest Pan zobowiązany. W obliczu radykalnie pogarszającej się sytuacji epidemicznej oczekuję podjęcia przez Pana konkretnych działań oraz poinformowania mnie o nich” - pisze burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

- To pismo wynika z tego, że kończy mi się już cierpliwość. Jeśli moje pomysły na zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa w dobie epidemii są głupie, to nich ktoś zgłosi lepsze projekty. Oczekuję tego cały czas, ale nie ma nic, tylko torpedowanie moich pomysłów przez wojewodę. Epidemia rozwija się w szalonym tempie, a my jako samorząd, nie znajdujemy wsparcia, nie możemy liczyć na żadną konkretną pomoc ze strony województwa – powiedział nam burmistrz Wieliczki.

Wieliczka będzie wnioskować do wojewody o szpital modułowy po raz kolejny, tym razem przedstawiając także dane dotyczące potrzebnego tam personelu (m.in. ile lekarzy, jakich specjalizacji itp.) opracowane we współpracy z krakowskimi szpitalami.

Jednocześnie gmina przygotowuje – w konsultacji m.in. z miejskimi radnymi i Wydziałem Zarządzania Kryzysowego - własny plan działań ratunkowych związanych z wciąż pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną. Trwają m.in. inwentaryzacja butli z tlenem, będących w posiadaniu jednostek OSP oraz szacunki ile gmina powinna ich dokupić. Szczegóły tego projektu powinny być znane na początku najbliższego tygodnia.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiadomo

Rozpoczął się sezon na grype..

Dodaj ogłoszenie