Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Covid-19. W Wieliczce powstał „bank” z tlenem medycznym. To wsparcie dla pogotowia i innych służb ratunkowych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Przeciążone pracą karetki coraz częściej nie mogą dojechać do pacjentów. W takich sytuacjach na pomoc wzywana jest zwykle straż pożarna. By zapewnić służbom ratowniczym stały dostęp do potrzebnego sprzętu, w gminie Wieliczka powstał Bank Tlenu
Przeciążone pracą karetki coraz częściej nie mogą dojechać do pacjentów. W takich sytuacjach na pomoc wzywana jest zwykle straż pożarna. By zapewnić służbom ratowniczym stały dostęp do potrzebnego sprzętu, w gminie Wieliczka powstał Bank Tlenu fot. Andrzej Banaś/Polska Press
Miejsce, gdzie służby ratownicze mogą szybko napełniać butle tlenem medycznym utworzono w Brzegach, na granicy gminy Wieliczka i Krakowa. W ramach tego projektu zakupiono także dodatkowe zestawy do tlenoterapii dla jednostek OSP z gminy Wieliczka. Akcja jest pokłosiem powtarzających się w ostatnich tygodniach sytuacji, gdy obciążone pracą karetki pogotowia nie mogą dojechać do pacjentów i do udzielania pierwszej pomocy wzywani są strażacy. Z wielickiego Banku Tlenu będą mogły korzystać także inne służby ratownicze.

FLESZ - Ministerstwo zdrowia chce odzyskać kasę za respiratory

Tlenoterapii wymagają często pacjenci z Covid-19. W tym przypadku zastosowanie tlenu jest podstawowym elementem, by utrzymać chorych przy życiu. Ten lek jest niezbędny również przy wielu innych schorzeniach, czy pomocy poszkodowanym w różnego typu wypadkach. Epidemia koronawirusa spowodowała, że w coraz liczniejszych szpitalach i pogotowiach butli z tlenem zaczyna brakować.

W Brzegach dostaną tlen załogi karetek, strażacy i inne służby ratownicze

Stworzenie Banku Tlenu, mającego być zabezpieczeniem medycznym dla mieszkańców, to inicjatywa strażaków z wielickich jednostek OSP oraz gminy Wieliczka i gminnego Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Jak mówi Sebastian Szostak, komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Wieliczka, pomysł zrodził się już przed miesiącem, ale trzeba było poczekać na załatwienie wszystkich formalności i uzyskanie zgód (tlen medyczny – sprężony gaz o zawartości tlenu nie mniejszej niż 99,5 proc. jest lekarstwem).

„Bank”, ulokowany w siedzibie jednostki OSP Brzegi (Brzegi 314, dawny obiekt ochrony przeciwpowodziowej) rozpocznie działalność 7 listopada. Butle można będzie tu napełnić od ręki. To kluczowe, bo gdy butle są wysłane do nabicia do firm zajmującym się taką działalnością, oczekiwanie na powrót napełnionego pojemnika z tlenem trwa około tydzień.

W „banku” mamy cztery czterdziestolitrowe (tlen sprężony – red.) butle tlenu. Z każdej z nich można napełnić ok. 30 małych butli (o pojemności 2,7 litra, a więc tych wykorzystywanych najczęściej w karetkach pogotowia czy przez straż pożarną; takie butle pozwalają na prowadzenie tlenoterapii przez około dwie godziny – red.). Pierwsze jednostki OSP przyjadą tu po tlen w sobotę przed południem – powiedział nam Sebastian Szostak.

Dodał, że Bank Tlenu powstał przede wszystkim z myślą o pomocy mieszkańcom gminy Wieliczka, ale jeśli tlenu będą potrzebować służby z innych rejonów, również go otrzymają, bo „ratowanie zdrowia i życia ludzi jest najważniejsze”.

Strażacy muszą obecnie stosować tlenoterapię częściej niż wcześniej, bo rośnie ilość zdarzeń, kiedy wzywani są na ratunek w sytuacjach, w których kiedyś interweniowało w pierwszej kolejności pogotowie. - W ostatnich dniach dwie jednostki OSP z gminy Wieliczka: z Czarnochowic oraz Gorzkowa (tu doszło do poparzenia dziecka, strażacy prowadzili akcję ratunkową do czasu przybycia śmigłowca LPR - red.) w celu udzielenia pomocy przedmedycznej, gdzie podano tlen – podaje wielicki magistrat.

O tym, że tego typu interwencji jest obecnie dużo więcej mówią też strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce.

W ciągu minionych dwóch tygodni w powiecie wielickim były cztery wyjazdy zakwalifikowane jako stricte izolowane zdarzenia medyczne (zdarzenie, podczas którego strażacy udzielali pomocy, natomiast karetka pogotowia dotarła w późniejszym czasie - red.) oraz sporo wyjazdów do nagłych zachorowań, ale w tych sytuacjach szybko pojawiały się na miejscu także zespoły ratownictwa medycznego – podaje st. kpt. Michał Masternak, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wieliczce.

Wieliczka doposaża jednostki OSP w butle z tlenem medycznym

Z informacji wielickiej PSP wynika, że podczas akcji ratowniczych prowadzonych w ostatnim tygodniu (od 30 października) zużyto tam w sumie ok. 4,2 litrów sprężonego tlenu (w innym przeliczeniu to ok. 600 litrów tlenu rozprężonego). Jak mówi Michał Masternak, tu nie ma zagrożenia, że zabraknie butli z tlenem, bo komenda dysponuje odpowiednim zapasem tego leku.

Inna jest sytuacja w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Przeprowadzona tu ostatnio pod tym kątem inwentaryzacja pokazała, że na 18 OSP w gminie Wieliczka w pięciu nie ma w ogóle sprzętu do tlenoterapii, osiem jednostek ma tylko po jednej butli z tlenem (o pojemności 2,7 litra), a pozostałe po dwie. Jednocześnie w wielickich OSP jest w sumie 64 strażaków posiadających kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, którzy mogą używać tego sprzętu.

Zapadła decyzja o doposażeniu jednostek, tak by każda miała 2-3 zestawy do tlenoterapii. Są one już zamówione, a część dostarczono już do Wieliczki – mówi Sebastian Szostak.

Gmina Wieliczka zakupiła dla strażaków 20 zestawów do tlenoterapii z butlą 2,7 litrową (pierwszych 10 sztuk sprzętu dostarczono 2 listopada, a pozostały przyjedzie w połowie tego miesiąca) oraz trzy butle 10-lirowe, które będą wykorzystywane przez jednostki OSP będące w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (Czarnochowice, Chorągwica, Podstolice).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski