Tomasz Bochenek
David Jablonsky w tym miesiącu wrócił do gry po trwającej niemal półtora roku przerwie - spowodowanej karą za dawne czyny korupcyjne Andrzej Banaś
Cracovia - Rabotnicki Skopje. „Pasy” rozegrały w środę (26 stycznia) trzeci sparing podczas zgrupowania w tureckim Belku. Grając bez kilku czołowych zawodników, pokonały 1:0 ósmy zespół ligi Macedonii Północnej. Bramkę zdobył David Jablonsky.

Krakowianie szybko, bo po trzech minutach gry, powinni byli objąć prowadzenie, jednak po zagraniu Filipa Piszczka Florian Loshaj z bliska nie trafił w bramkę. Lepszej okazji w I połowie „Pasy” już nie miały, no i też jakoś nie było u nich widać szalonego parcia do gola.

Skład sprzed przerwy miał fragmenty, w których prowadził grę, ale też i takie, w których to rywale w chwilach kombinacyjnej gry wyglądali lepiej. W trzyosobowym bloku obronnym Cracovii zawodnikiem ustawionym centralnie był przed przerwą Damir Sadiković, no i to on w 9 min zaliczył udaną interwencję blokującą strzał rywala. Karol Niemczycki pierwszy raz musiał wykazać się w 20 min, łapiąc piłkę po łatwym uderzeniu z 15 metrów, po kontrze Rabotnickiego. Pięć minut później obejrzeliśmy niezłą kontrakcję „Pasów” - zbudowaną przez Loshaja i Jakuba Myszora, a zakończoną przez Michała Rakoczego. Jego uderzenie obronił macedoński golkiper.

„Raki” pokazał próbki dryblingu, za jedno z rozegrań pod koniec I połowy usłyszał pochwały z ławki trenerskiej.

Cracovia. Transfery byłych piłkarzy "Pasów". Zima 2022. Kto ...

Dalekimi podaniami dwa-trzy razy usiłował zaskoczyć przeciwników David Jablonsky, który w 37 min oddalił zagrożenie, gdy Niemczycki sparował futbolówkę po strzale. Jablonsky po przerwie zamienił się pozycjami z Sadikoviciem – przejmując obowiązki szefa defensywy. A w 54 min wcielił się w rolę snajpera: po dobrej centrze Loshaja z rzutu rożnego Czech wykorzystał brak opieki w polu karnym i główkując trafił na 1:0.

Macedończycy najlepszą okazję do wyrównania mieli w 62 min. Ich akcja zaczęła się po nieudanym zagraniu Sylwestra Lusiusza, za moment Lukas Hrosso świetną interwencją po strzale Mario Stankovskiego uchronił Cracovię od straty. Kolejny atak Rabotnickiego też był groźny (zakończył się niecelnym wolejem), potem to już „Pasy” prezentowały się lepiej. I to mimo że trener Jacek Zieliński pozostawił w tym meczu poza grą m.in. Pelle van Amersfoorta, Sergiu Hankę czy Cornela Rapę. Wśród tych, którzy dostali swoje 45 minut w II połowie, byli dwaj juniorzy – obrońca Oskar Wójcik oraz działający w ofensywie Przemysław Kapek.

Wynik w 79 min mógł podwyższyć Rivaldinho (jego strzał został zablokowany), w końcówce obejrzeliśmy kilka rzutów rożnych w wykonaniu Cracovii. Najbliżej gola było po ostatnim, kiedy zagłówkował Filip Balaj, ale to nie był celny strzał. Po nim sędzia zakończył mecz.

To nie był ostatni sparing „Pasów” w Turcji. W piątek krakowianie zmierzą się ze Spartakiem Subotica – i to starcie z Serbami będzie próbą generalną przed pierwszym ligowym meczem w tym roku (6 lutego z Lechem Poznań).

Cracovia – Rabotnicki Skopje 1:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Jablonsky 53.
Cracovia: Niemczycki (46 Hrosso) - Jablonsky, Sadiković, Pestka (46 Wójcik) - Myszor (46 Ogorzały), Lusiusz, Knap (46 Rivaldinho), Loshaj, Rakoczy (46 Kapek), Rocha (46 Zaucha) - Piszczek (46 Balaj).