Cracovia nie wykorzystała przewagi w meczu z Rakowem Częstochowa

Jacek Żukowski
Raków - Cracovia
Raków - Cracovia cracovia.pl
W meczu 20. kolejki ekstraklasy Cracovia zremisowała na wyjeździe z Rakowem Częstochowa 0:0. Od 74 min "Pasy" grały w przewadze, po czerwonej kartce dla Zorana Arsenicia.

Dwóch napastników Cracovii

Trener Michał Probierz na mecz z Rakowem wymyślił wariant składu, w którym znalazło się miejsce i dla Rivaldinho, i dla Alvareza. Do tej pory zwykle albo jeden, albo drugi wybiegali w podstawowym składzie. Teraz trener zdecydował się na grę dwoma napastnikami. Podobnie jak w meczu Pucharu Polski, w „11” zagościł Jakub Kosecki. Wrócił natomiast do niej Milan Dimun po kontuzji, a nie znaleźli się w ogóle w meczowej „20” Florian Loshaj, Damir Sadiković ani Daniel Pik.
„Pasy” były podbudowane wygraną w PP z Chojniczanką.

Aktywny Kosecki

Pierwsze minuty oba zespoły poświęciły na badanie sił. Dopiero w 6 min Dawid Szymonowicz zdecydował się na strzał i zmusił do interwencji Dominka Holca. Cracovia była bardzo skoncentrowana, uważając na to, by nie zostawiać gospodarzom zbyt dużo miejsca na rozgrywanie akcji. A częstochowianom brakowało dokładności w rozgrywaniu ataków. W 21 min Igor Sapała zagrał do Iviego Lopeza, ale został w ostatniej chwili powstrzymany przez Szymonowicza. W rewanżu Pelle van Amersfoort zamiast strzelać, podawał i zmarnował tym samym doskonałą okazję, a uderzenie Rivaldinho finalizujące tę akcję, nie mogło zrobić krzywdy bramkarzowi. Krakowianie zmuszali gospodarzy do ataku pozycyjnego, co nie było ich mocną stroną. Z czasem Sergiu Hanca przeszedł do środka, a na skrzydło powędrował Rivaldinho. Ofensywne atuty Cracovii? Przede wszystkim Kosecki, który był jednak osamotniony w wysiłkach i często przegrywał pojedynki. Tuż przed przerwą „Pasy” miały niesamowite szczęście. Po podaniu Frana Tudora z prawej strony Vladislavs Gutkovskis mógł skierować piłkę z 3 m do bramki, ale na nie trafił w ogóle w piłkę!
Gospodarze nie oddali ani jednego strzału na bramkę Cracovii, ta zaś sześciokrotnie niepokoiła miejscowych, w tym dwukrotnie celnie. To mówi wiele o przebiegu gry.

- Zakładaliśmy, że stworzymy sobie więcej okazji po kontratakach – mówi w przerwie meczu Szymonowicz. - Raków miał dobrą sytuację w 45 min,bo wyszedł spod pressingu. Jesteśmy jednak spokojni.

Bez zmian

W przerwie obaj trenerzy nie zdecydowali się na żadne zmiany. W 57 min próbkę swoich umiejętności dał Ivi Lopez, uderzając z rzutu wolnego z 25 m. Piłka zmierzała do bramki przy słupku, ale Karol Niemczycki fantastycznie wyciągnął się i wybił piłkę. W 62 min na strzał z dystansu zdecydował się Rivaldinho – piłka poszybowała nad poprzeczką. W 67 min po ataku prawą stroną było groźnie na przedpolu bramki Cracovii, ale Tudor, ale nie doszedł do piłki. W 72 min po dobrym ataku Cracovii strzelał Kosecki, ale piłka poleciała obok słupka.

Czerwony Arsenić

W ostatnim kwadransie gry Cracovia stanęła przed szansą – za faul na Marcosie Alvarezie czerowną kartką został ukarany Zoran Arsenić. Faulował Niemca w kole środkowym, ale napastnik Cracovii mijał go i znalazłby się na czystej pozycji. Notabene Arsenić doigrał się, bo od początku meczu grał bardzo brutalnie. W 87 min „piłkę meczową” po podaniu Sebastiana Strózika miał van Amersfoort – uderzał głową z kilku metrów, ale nie trafił w bramkę.

Raków Częstochowa – Cracovia 0:0
Raków: Holec – Piątkowski, Arsenić, Jach – Tudor, Sapała, Poletanović (81 Schwarz), Kun – Tijanić (63 Cebula), Gutkovskis (86 Szelągowski), Lopez (86 Długosz).
Cracovia: Niemczycki – Rapa, Szymonowicz, Rodin, Rocha – Kosecki (83 Thiago), Dimun, van Amersfoort, Hanca – Rivaldinho, Alvarez (83 Strózik).
Sędziowali: Jarosław Przybył (Kluczbork) oraz Michał Obukowicz (Warszawa), Bartosz Kaszyński (Bydgoszcz). Żółte kartki: Lopez (42, faul), Kun (48, faul), Poletanović (50, faul) – Hanka (58, faul), Rodin (86, faul). Czerwona kartka: Arsenic (74, faul). Mecz bez publiczności.