Cracovia odwróciła losy meczu z Lechem i dogoniła Legię

Jacek Żukowski
Cracovia - Lech Poznań
Cracovia - Lech Poznań Anna Kaczmarz
W meczu 22. kolejki ekstraklasy Cracovia wygrała z Lechem Poznań 2:1. Została na 2. miejscu w tabeli, ale zrównała sie punktami z prowadzącą Legią, mając 42 punkty.

Cracovia wygrała pięć poprzednich spotkań na swoim boisku. Po meczu z Lechem kontynuuje passę.

Przed meczem minutą ciszy uczczono pamięć Adama Koczwary, byłego bramkarza Cracovii, który zmarł w wieku 62 lat. Odczytano wiersz Jerzego Harasymowicza, poświęcony golkiperowi. W dawnej I lidze zagrał w 45 meczach w barwach "Pasów" w sezonach 1982/83-1983/84. Przeszedł z nimi szlak z czwartej ligi do ekstraklasy. Reprezentował barwy krakowskiego klubu w latach 1975 - 84. W trakcie kariery piłkarskiej występował także m.in. w Górniku Wieliczka i Wawelu Kraków.

W Cracovii zagrał już Dawid Jablonsky, któremu Komisja Dyscypliny PZPN skróciła karę z 3 do 2 meczów dyskwalifikacji. Zastąpił on Ołeksija Dytiatjewa, który musiał pauzować za kartki. Oprócz tego trener Michał Probierz zdecydował się na dwie zmiany: w miejsce Floriana Loshaja i Mateusza Wdowiaka zagrali Sylwester Lusiusz i Ivan Fiolić. W Lechu zadebiutował nowy nabytek – Dani Ramirez.
Pierwsi groźnie zaatakowali gospodarze – ładną akcją i strzałem popisał się w 8 min Sergiu Hanca, mierzył w kierunku dalszego słupka, ale piłka minimalnie minęła słupek. „Pasy” były w natarciu, po kwadransie gry w zamieszaniu podbramkowym strzelał Jablonsky, ale efektem był rzut rożny. Gospodarze nadal parli do przodu, znów uderzał Hanca – efektem kolejny korner. Po nich uderzał Helik, w piłkę nie trafił Jablonsky i piłka minimalnie minęła słupek. Po chwili piłkę nad bramką przeniósł Fiolić!

Kibice Cracovii

Cracovia - Lech Poznań. Kibice "Pasów" pomogli swojej drużyn...

Goście przeprowadzili za to jeden groźny atak, ale bardzo skuteczny i w 23 min Kamil Jóźwiak pokonał Michala Peskovicia strzałem z kilkunastu metrów. Zasłonięty bramkarz nie miał szans na skuteczną interwencję. Po chwili ten sam zawodnik strzelał, ale już zdecydowanie słabiej i golkiper wyłapał piłkę. Impet Cracovii nieco opadł, ale gospodarze mieli okazję – z wolnego uderzał Fiolić – niecelnie. W 37 min Christian Gytkjer doszedł do prostopadłego podania, był w sytuacji sam na sam z bramkarzem i Pesković wygarnął mu piłkę spod nóg! Było bardzo groźnie, „Pasy” mogły przegrywać 0:2. Po stracie bramki gospodarze spuścili z tonu.

Fantastycznie dla Cracovii zaczęła się druga połowa – strzałem po ziemi ze skrzydła popisał się Kamil Pestka i doprowadził do remisu. Mecz zaczął się od nowa! „Pasy” ruszyły na rywali ze zdwojonym impetem. W 55 min przed szansą stanął Pele van Amersfoort, ale strzelił zdecydowanie za lekko, by zaskoczyć bramkarza. W 60 min Pedro Tiba był sam na sam z Peskoviciem, który spisał się znakomicie i obronił nogami ten strzał.

W 67 min sędzia po konsultacji z VAR podyktował rzut karny za faul Thomasa Rogne na Rafaelu Lopesie. Pewnym wykonawcą był Hanca i „Pasy” prowadziły 2:1. Po chwili szanse na remis miał Gytkjaer, ale znów obronił Pesković. Lech po starcie gola mocno zaatakował i raz po raz pod krakowska bramką było gorąco. W 83 min piłka odbiła się od Gytkjaera i od słupka. W 88 min po podaniu Jóźwiaka kapitalna okazje miał Tiba, ale nie trafił. W rewanżu spudlował Michal Siplak po podaniu Mateusza Wdowiaka. Krakowianie kontrowali i minutę później Rafael Lopes trafił w słupek! Sędzia doliczył aż 6 minut do regulaminowego czasu gry. w słupek! Sędzia doliczył aż 6 minut do regulaminowego czasu gry. W nim próbował Sylwester Lusiusz, ale bramkarz obronił. Po chwili strzał Gytkjaera został zablokowany. Na pole karne Cracovii powędrował van der Hart, zostawiając pustą bramkę, ale „Pasy” się obroniły!

Cracovia – Lech Poznań 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Jóźwiak 23, 1:1 Pestka 47, 2:1 Hanca 68 karny.
Cracovia: Pesković – Rapa, Helik, Jablonsky, Pestka – Fiolić (76 Dimun), Lusiusz, van Amersfoort (86 Siplak), Gol, Hanca (84 Wdowiak) – Lopes.
Lech: Van der Hart – Kamiński, Satka, Rogne, Kostewycz – Puchacz (71 Moder), Muhar, (82 Szymczak), Ramirez, Tiba, Jóźwiak – Gytkjaer.
Sędziowali: Bartosz Frankowski oraz Jakub Winkler (obaj Toruń), Katarzyna Wójs (Stalowa Wola). Żółta kartka: Pesković (90+2, niesportowe zachowanie). Widzów: 12 247.