(frap)
Trener Cracovii Michał Probierz
Trener Cracovii Michał Probierz Andrzej Banas / Polska Press
Piłka nożna. Cracovia przegrała z Partizanem Belgrad 0:1 w pierwszym sparingu rozegranym podczas zgrupowania w Słowenii.

„Pasy” rozpoczęły sparingi w Słowenii od wysokiej przeszkody. Partizan to aktualny wicemistrz Serbii, uczestnik eliminacji poprzedniej edycji Ligi Mistrzów (w III rundzie wyeliminował go Olympiakos Pireus) i Ligi Europy, w której dotarł fazy pucharowej (w 1/16 pokonała go Viktoria Pilzno). Na rosyjskim mundialu klub z Belgradu ma jednego reprezentanta. Vladimir Stojković jest podstawowym bramkarzem kadry. W meczu z Cracovią wystąpiło za to kilku zawodników, którzy mają na koncie przynajmniej jeden występ w drużynie narodowej. Trenerem Partizana jest Miroslav Djukić, w latach 90-tych znany i ceniony obrońca (grał m.in. w Deportivo La Coruna i Valencii).

Cracovia rozpoczęła w dość eksperymentalnym składzie, z Adrianem Dankiem jako prawym obrońcą. Od pierwszych minut w środku pomocy biegał Jakub Serafin, który tuż przed wyjazdem podpisał 4-letni kontrakt (z „Pasami” trenował od początku przygotowań, ale dopiero teraz formalnościom stało się zadość). Z pozyskanych w letniej przerwie zawodników w podstawowym składzie wyszli jeszcze bramkarz Maciej Gostomski oraz Marcin Budziński, nowa-stara twarz w zespole.

Fajerwerków w pierwszej połowie nie było. Partizan prowadził grę, „Pasy” próbowały grać z kontrataku. Jeden błąd w obronie kosztował je utratę gola. W 35 min do siatki trafił z bliska Armin Djerlek, zaledwie 17-letni skrzydłowy, przez Guardiana zaliczony do grupy największych piłkarskich talentów na świecie wśród zawodników urodzonych w 2000 roku.

Po przerwie trener Michał Probierz wymienił całą jedenastkę, okazję do pierwszego występu miał nowo pozyskany napastnik Gerard Oliva. Hiszpan nie miał wielu szans do wykazania się i trudno ocenić jego potencjał po tym spotkaniu.

Bardziej zwrócił na siebie uwagę 19-letni Adrian Kajpust, który w 80 min musiał wyręczyć Michala Peskovicia i głową wybił piłkę zmierzającą do bramki po strzale Ricardo Gomesa. Bramkarz „Pasów” nie zdążył wrócić między po słupki po zbyt pochopnej i nieudanej interwencji poza polem karnym. W doliczonym czasie gry Serbowie trafili jeszcze z rzutu wolnego w poprzeczkę.

Rywale byli lepsi i grali dość ostro. Szymon Kiebzak i Michał Helik zeszli z boiska z powodu urazów.

Kolejny mecz kontrolny krakowianie mają zaplanowany na sobotę. Ich rywalem będzie NK Maribor.

Cracovia – Partizan Belgrad (0:1).
Bramka:
0:1 Djerlek 35.
Cracovia: Gostomski – Danek, Datković, Dytiatjev, Pestka – Zenjov, Covilo, Serafin, Budziński, Pik - Strózik. II połowa: Pesković – Ferraresso, Siplak, Helik (82 Serafin), Kajpust - Culina, Kanach, Dimun, Hernandez, Kiebzak (70 Wiśniewski) – Oliva.
Partizan: Kljajić (46 Popović) - Urosević (60 Vulicević), Marković (46 Miletić II), Miletić I (60 Mitrović), Sehović (60 Antonov) - Jevtović (60 Zdjelar), Kosović (60 Pantić), Kokir (46 Ivanović), Djerlek (60 Suma), Ozegović (60 Nikolić), Tavamba (60 Gomes).

Więcej informacji o Cracovii

Materiał oryginalny: Cracovia przegrała sparing z Partizanem. Gola strzelił jej 17-latek, który kiedyś ma być gwiazdą - Gazeta Krakowska