Cracovia. Przegrany sparingowy mecz „Pasów" w Austrii z Rapidem Bukareszt

Jerzy Filipiuk
1.07.2022, Grein (Austria): sparing Cracovia - Rapid Bukareszt
1.07.2022, Grein (Austria): sparing Cracovia - Rapid Bukareszt cracovia.pl
Przebywający na zgrupowaniu w Bad Zell (Austria) piłkarze Cracovii rozegrali trzeci, ostatni mecz sparingowy, w którym w miejscowości Grein przegrali z dziewiątym zespołem rumuńskiej ekstraklasy Rapidem Bukareszt 1:2.

Wcześniej „Pasy” pokonały ósmą drużynę austriackiej ekstraklasy LASK Linz 2:0 i zremisowały z mistrzem Grecji Olympiakosem Pireus 0:0.

Zaplanowany na godz. 11 sparing rozpoczął się z drobnym opóźnieniem z powodu utrudnień na drodze dojazdowej do Grein.

Cracovia - Rapid: piękny gol Loshaja

W pierwszym kwadransie gry obaj rywale mieli okazję do objęcia prowadzenia. W 5 min Patryk Makuch strzelił z bliska, jednak Rapid od utraty gola uratowała interwencja jednego z jego zawodników. W rewanżu, w 12 min, Rares Ilie uderzył z 6 metrów z lewej strony pola karnego, trafiając w poprzeczkę.

W 20 min jeden z piłkarzy bukareszteńskiej drużyny strzelił w boczną siatkę bramki Cracovii. 4 min później precyzyjniejszy był Florian Loshaj, który popisał się pięknym strzałem z rzutu wolnego – i było 1:0.

Rumuński zespół do końca pierwszej połowy szukał okazji do wyrównania. Ponownie szczęścia próbował Ilie, ale jego strzał 26 min i rajd w 40 min nie przyniosły mu powodzenia. Podobnie jak uderzenie Andrei Ciobanu w 38 min i kilka strzałów Anotnio Sefera pod koniec tej części gry. Okazję dla „Pasów” miał w 34 min Sergiu Hanca, ale zza pola karnego strzelił nad bramkę.

Cracovia - Rapid: odpowiedź rywali

Początkowo po zmianie stron gra toczyła się głównie w środowej strefie boiska. W 56 min po przechwycie piłki i serii podań wyrównującego gola z 7 metrów strzelił Stefan Panoiu. 3 min później po składnej akcji „Pasów” do siatki nie trafił Makuch.

W 70 min Panoiu był blisko zdobycia drugiego gola. Trafił z bliska w poprzeczkę, ale – mimo interwencji rywali – piłkę celnie dobił Jakub Vojtus, były zawodnik m.in. GKS-u Tychy i Miedzi Legnica. 2 min później Ilie z rzutu wolnego strzelił obok słupka.

„Pasy” do końca spotkania szukały okazji do wyrównania. W 75 i 80 min Thiago huknął zza pola karnego, za każdym razem wywalczając rzut rożny (najpierw piłka otarła się o jednego z graczy Rapidu, a potem udanie interweniował bramkarz). Rumuńska ekipa skupiła się na utrzymaniu korzystnego wyniku meczu, kontrolowaniu sytuacji na boisku.

Cracovia – Rapid Bukareszt 1:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Loshaj 24, 1:1 Panoiu 56, 1:2 Vojtus 70.
Cracovia: I połowa: Niemczycki - Rapa, Rodin, Ghița, Siplak, Hanca - Myszor, Loshaj, Hebo Rasmussen, Konoplanka – Makuch; II połowa: Hrosso - Kakabadze, Jablonsky, Rodin (61 Wójcik), Jugas, Pestka - Rakoczy, Hebo Rasmussen (61 Lusiusz), Knap, Hanca (61 Thiago) - Makuch (61 Balaj).
Rapid: Draghia (46 Moldovan) - Moise, Albu (46 Grigore), Morais, Ştefan (46 Iacob) - Sefer (46 Panoiu), Crepulja, Ciobanu, Kait, Ilie - Costache (46 Vojtus).
Sędziował: Manuel Schüttengruber (Górna Austria). Żółta kartka: Grigore.