Cracovia - Rapid Wiedeń. Krakowianie nie sprostali uczestnikowi Ligi Europy

Jacek Żukowski
Pelle van Amersfoort zdobył wyrównująca bramkę dla Cracovii
Pelle van Amersfoort zdobył wyrównująca bramkę dla Cracovii Anna Kaczmarz
Piłkarze Cracovii rozegrali pierwszy sparing podczas tureckiego zgrupowania ich rywalem była 5. drużyna austriackiej ekstraklasy. "Pasy" uległy Rapidowi Wiedeń 1:2.

Rapid jesienią rywalizował w Lidze Europy w trudnej grupie z West Hamem United, Dinamem Zagrzem i Genkiem, zajmując w niej 3. miejsce.

Trener Jacek Zieliński, zgodnie z zapowiedziami zdecydował się na grę dwoma jedenastkami. Co ważne, po raz pierwszy od 30 sierpnia 2020 w Cracovii zagrał David Jablonsky, po karencji za korupcję. Został ustawiony na środku obrony w wariancie z trzema środkowymi. Ten wariant, znany już z ligi, „Pasy” ćwiczyły.

Początkowo trudno im było przekroczyć linię środkową. Rywale stosowali bardzo wysoki pressing, a krakowianie liczyli na kontry. Po jednej z nich w 18 min Jakub Myszor chciał ograć bramkarza Rapidu, który wyszedł daleko z bramki, ale Paul Gartler nie dał się zaskoczyć. Lepiej grający Austriacy dopięli swego w 29 min. Najpierw słupek wyręczył Karola Niemczyckiego, ale wobec dobitki Kohya’a Kitagawy był bezradny. W końcówce I połowy próbował Rivaldinho, ale został zablokowany.

Kapitalnie dla „Pasów” zaczęła się II połowa. Faulowany w polu karnym był Filip Piszczek, sędzia zarządził „jedenastkę”, którą na gola zamienił Pelle van Amersfoort. Po przerwie mecz znacznie się wyrównał. Kilka dynamicznych wyjść krakowian zakończyło się spalonymi. Często atakował lewym skrzydłem Patryk Zaucha, ale jego akcje kończyły się na obrońcach. W 69 min z boisku musiał zejść Michał Rakoczy (za drugą żółtą kartkę), ale "Pasy" nie grały w dziesiątkę, bo to sparing i za niego wszedł Przemysław Kapek. Krakowianom nie udało się dotrwać z remisem do końca, kapitalnym uderzeniem z woleja popisał się Moritz Oswald i piłka ugrzęzła w „okienku”.

Cracovia – Rapid Wiedeń 1:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Kitagawa 29, 1:1 van Amersfoort 47, 1:2 Oswald 84.
Cracovia: Niemczycki – Rapa, Jablonsky, Pestka – Myszor, Loshaj, Rasmussen, Rocha – Knap, Hanca – Rivaldinho.
II połowa: Wilk – Wójcik, Rodin, Jugas – Kakabadze, Sadiković, Lusiusz, Zaucha – Rakoczy (70 Kapek), van Amersfoort – Piszczek.
Rapid: Gartler - Schick, Hofmann, Aiwu, Auer - Arase, Velimirovic, Ljubicic, Kitagawa - Fountas, Kara.
II połowa: Hedl - Stojkovic, Dijakovic, Sulzbacher, Moormann - Oswald, Grahovac, Petrovic, Gruell - Strunz, Demir