CREATON i TERREAL połączyły swoje siły. Do gry już oficjalnie wkracza europejski lider na rynku dachówek ceramicznych

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Sebastian Dresse, dyrektor zarządzający CREATON (z lewej) i Laurent Musy, dyrektor generalny TERREAL CREATON
Grupa CREATON to jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych wytwórców dachówek ceramicznych w Europie, a jednocześnie wiodący producent na rynkach Niemiec, Polski i Europy Południowo-Wschodniej. Firma TERREAL szczyci się równie bogatym doświadczeniem w branży ceramicznych materiałów budowlanych, a jej głównym polem działania do niedawna była Francja i Europa Południowa. W minionym roku firmy postanowiły połączyć siły, a oficjalną zgodę na to otrzymały na początku 2021 r.

- Przejęcie CREATON zwiększa wielkość naszej firmy i skalę jej działania, czyniąc europejskim liderem w dziedzinie dachówek ceramicznych. W ten sposób robimy duży krok naprzód na rentownej i zrównoważonej ścieżce wzrostu, a także w międzynarodowej ekspansji – zaznacza Laurent Musy, dyrektor generalny TERREAL.

Nowy rozdział w historii CREATON

Historia firmy CREATON korzeniami sięga końca… XIX stulecia. Powstanie zawdzięcza niezwykłej wizji Aloisa Berchtolda. To on w 1884 r. w bawarskim Wertingen założył jeden z pierwszych nowoczesnych zakładów zajmujących się seryjną produkcją dachówki ceramicznej. Na ten sam pomysł, ale 50 lat później, wpadł Anton Ott. Jego fabryka pokryć dachowych powstała w Autenried.

Przez lata, aż do 1992 r., obydwie rodzinne bawarskie firmy działały niezależnie od siebie i pod osobnymi nazwami. Dopiero połączenie ich sił sprawiło, że na niemieckim rynku powstał nowy i bardzo mocny gracz - CREATON Berchtold & Ott. W tej chwili należy do niego m.in. siedem zakładów w Niemczech, jeden na Węgrzech i trzy w Polsce. Zatrudniają blisko 1300 osób.

Od EURONITU do CREATON Polska

Creaton Polska - fabryka dachówek cementowych w Olkuszu została uruchomiona 23 czerwca 1999 roku
Creaton Polska - fabryka dachówek cementowych w Olkuszu została uruchomiona 23 czerwca 1999 roku CREATON

Na polskim rynku wyroby sygnowane tym mianem, jeszcze importowane, pojawiły się oficjalnie już w 1997 r. za sprawą spółki EURONIT. Dwa lata później w małopolskim Olkuszu z taśm najnowocześniejszego wtedy w Europie zakładu zjeżdżają pierwsze dachówki cementowe.

Oficjalne przedstawicielstwo Grupy CREATON w naszym kraju zostaje otwarte w 2008 r. Rok później pierwsze dachówki cementowe opuszczają nowy zakład w Chojnicach na Pomorzu. W 2011 r. dochodzi do konsolidacji spółek CREATON Polska i EURONIT. Tak powstaje Etex Building Materials Polska (w 2016 r. następuje zmiana nazwy na CREATON Polska). Nie mija rok, a koncern otwiera nowy, najnowocześniejszy zakład produkcji dachówek ceramicznych – tym razem jego siedziba znajduje się w wielkopolskim Widziszewie.

CREATON Polska jest w tej chwili odpowiedzialny także za rozwój grupy m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Obwodzie Kaliningradzkim, a także na Słowacji i w Czechach.

TERREAL wkracza do gry

TERREAL szczyci się jeszcze dłuższym, bo ponad 150-letnim doświadczeniem w produkcji ceramicznych materiałów budowlanych. Jego szefowie przypominają, że firma specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach dotyczących nie tylko pokryć dachowych, ale także konstrukcji budowlanych, fasad i dekoracji, a także kolektorów słonecznych. Grupa ma 23 zakłady we Francji i na świecie, a zatrudnia ponad 2000 osób.

W październiku minionego roku TERREAL ogłosił, że podpisał umowę z Grupą Etex - dotyczącą przejęcia CREATON. - Transakcja była możliwa dzięki wzmocnieniu profilu biznesowego i finansowego, jakie Terreal osiągnął w ciągu ostatnich kilku lat, a także dzięki silnemu wsparciu akcjonariuszy. Szanujemy to, co zespoły zarządzające CREATON osiągnęły w ciągu ostatnich kilku lat i dzielimy z nimi podejście, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność. Z niecierpliwością czekamy na współpracę i nie mamy wątpliwości, że będą idealnie pasować do naszej silnej kultury opartej na doskonałości operacyjnej, bliskości z klientem, otwartości i pracy zespołowej. Jesteśmy pełni entuzjazmu wobec perspektyw transformacji Terreal – podkreślał wtedy Laurent Musy, dyrektor Generalny Terreal.

Tak zaś o procesie tym mówił w minionym roku Marek Marchewka, dyrektor zarządzający CREATON Polska: - Fakt, że przejście zostało zaplanowane i zakończone tak szybko, jest w dużej mierze spowodowane wynikami biznesowymi Grupy CREATON w tym szczególnym 2020 roku. Dotychczas udało nam się sprawnie funkcjonować w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa i równocześnie w tych trudnych okolicznościach znacznie poprawić nasze wyniki finansowe.

Sebastian Dresse, dyrektor zarządzający CREATON (z lewej) i Laurent Musy, dyrektor generalny TERREAL
Sebastian Dresse, dyrektor zarządzający CREATON (z lewej) i Laurent Musy, dyrektor generalny TERREAL CREATON

Oficjalna zgoda na przejęcie nastąpiła w styczniu 2021 roku. - Działalność CREATON i TERREAL będzie kontynuowana w dotychczasowy sposób. Najbliższe miesiące zostaną poświęcone na identyfikację obszarów, w których synergia przyniesie najwięcej korzyści, a następnie, wykorzystanie ich w celu umocnienia pozycji obu firm – informowali Sebastian Dresse, dyrektor zarządzający CREATON oraz Laurent Musy, dyrektor generalny TERREAL, podczas specjalnej konferencji transmitowanej z niemieckiego Wertingen.

Podkreślono wtedy również, że w nadchodzących miesiącach Grupa CREATON, będzie „pracowała nad sfinalizowaniem odłączenia się od Grupy Etex – dotychczasowego właściciela”, co ma nastąpić do końca 2021 r.

Gigant europejskiego rynku

Przejęcie CREATON przez TERREAL sprawia, że na europejskim rynku dachówek ceramicznych pojawia się nowy, wielki i bardzo doświadczony gracz.

Już w tej chwili zajmuje on czołowe miejsca we Francji, Niemczech, Polsce, Austrii, Szwajcarii, Europie Południowo-Wschodniej, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej, a sporą sprzedaż odnotowuje także we Włoszech, Belgii, Holandii, Luksemburgu oraz Hiszpanii.

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Dodaj ogłoszenie