Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cricoteka czeka na wiosnę

Redakcja
Najtrudniejszą operacją będzie zdejmowanie podpór kładki będącej elementem konstrukcji Cricoteki Fot. Anna Kaczmarz
Najtrudniejszą operacją będzie zdejmowanie podpór kładki będącej elementem konstrukcji Cricoteki Fot. Anna Kaczmarz
Przedłużająca się zima znowu może opóźnić budowę Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora przy ul. Nadwiślańskiej. Wykonawca - firma Chemobudowa - niecierpliwie czeka na dodatnie temperatury.

Najtrudniejszą operacją będzie zdejmowanie podpór kładki będącej elementem konstrukcji Cricoteki Fot. Anna Kaczmarz

INWESTYCJE. Wykonawca budowy Muzeum Tadeusza Kantora zapewnia, że obiekt będzie gotowy w tym roku

Tylko wtedy możliwe będzie wylanie podłogi kładki, wykonanie dachu i elewacji oraz przystąpienie do najtrudniejszego etapu prac - czyli usuwania podpór zabezpieczających konstrukcję.

- Gdy tylko warunki pogodowe na to pozwolą, zaczniemy betonować podłogę kładki - mówi Grzegorz Łyczak, dyrektor do spraw wykonawstwa Chemobudowy. - Zgodnie z wytycznymi konstruktora podłoga będzie bardzo cienka. Beton wylany na blachę ma mieć zaledwie 6 cm. Zbrojenie już jest odebrane. Gdy powstanie podłoga, przystąpimy do kolejnych prac: wykonania dachu kładki i elewacji oraz wyposażenia wnętrz.

Najbardziej nerwową operacją będzie zdejmowanie podpór kładki. - To potrwa nawet kilka tygodni - zastrzega dyrektor.

Konstruktor przygotował już wytyczne co do sposobu opuszczania podpór, zdecydował, które zdemontować najpierw i na jaką wysokość. Wtedy trzeba mierzyć ugięcia konstrukcji (prawidłowe są takie od kilku do kilkudziesięciu centymetrów). Jeżeli konstrukcja będzie się zachowywała zgodnie z przewidywaniami, Chemobudowa przystąpi do demontażu kolejnych podpór.

Skąd więc nerwowość wykonawcy Cricoteki? Obecnie kładka waży około 500 ton, ale po zrobieniu podłogi, dachu, wykończeniu elewacji, ciężar ten wzrośnie o drugie tyle... Elewacja nowatorskiego budynku będzie bardzo skomplikowana. Ma być wykonana z wielu elementów: okładzina z blachy perforowanej, w środku okna i elementy wielowarstwowe z ociepleniem.

Na zdjęcie podpór kładki czeka także budynek starej elektrowni, która będzie częścią składową nowej Cricoteki. Gdy podpory znikną, wykonawca zajmie się zmianą dachu na budynku i elewacją. Gdy te prace zostaną wykonane, można będzie przystąpić do prac wykończeniowych wnętrza.

Czy ten ogromny zakres prac pozwoli zakończyć inwestycję w tym roku? Jak zapewnia Edward Suchan, prezes zarządu Chemobudowy, jego firma robi wszystko, aby gotowy obiekt, zgodnie z harmonogramem oddać w tym roku.

Przypomnijmy, że Cricoteka miała być już gotowa w 2010 roku. Inwestycję nękały jednak coraz to nowe kłopoty. Najpierw pojawiły sie problemy z przejęciem działki pod budowę, potem z powodzią i w końcu konflikt konstruktorów z wykonawcą. Całkowity koszt budowy przy ul. Nadwiślańskiej to ok. 40 mln zł.

Obecnie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka funkcjonuje w kilku miejscach w Krakowie (biura Cricoteki znajdują się przy ul. Szczepańskiej 2; Archiwum Cricoteki - przy ul. Kanoniczej 5; Pokój-Pracownia Tadeusza Kantora - przy ul. Siennej 7/5 oraz magazyny zbiorów). Niestety żadne z tych pomieszczeń nie pozwala na pełną prezentację twórczości Tadeusza Kantora. Konieczne stało się więc scalenie rozproszonej w kilku miejscach instytucji i ulokowanie w jednej siedzibie.

W 2005 roku ze strony województwa małopolskiego - organizatora Cricoteki, pojawiła się propozycja stworzenia nowej siedziby dla instytucji w dawnej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie. Plany zakładały zaadaptowanie na potrzeby Ośrodka zabytkowych budynków dawnej elektrowni oraz stworzenie zintegrowanego z nimi, nowoczesnego obiektu nowej siedziby Cricoteki.

W 2006 w międzynarodowym konkursie architektonicznym wyłoniono koncepcję autorstwa IQ2 Konsorcjum (Wizja Sp. z o.o.- Stanisław Deńko, nsMoonStudio Sp. z o.o.- Piotr Nawara, Agnieszka Szultk, Kraków).

W 2009 r. projekt Cricoteki otrzymał unijne dofinansowanie na realizację siedziby Cricoteki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast fundusze na wkład własny w inwestycję przekazał samorząd województwa małopolskiego.

Anna Agaciak

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski