Cud w Libiążu

EM
Udostępnij:
Nadzieje na pozyskanie dofinansowania w ramach SAPARD-u mają wszystkie gminy powiatu chrzanowskiego. Ponieważ czasu pozostało już niewiele, a w grę wchodzą wyłącznie te pomysły na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, które mają już przygotowaną pełną dokumentację, samorządy skupiły się niemal wyłącznie na inwestycjach związanych z budową kanalizacji.

Chrzanowskie

   Gminy wiedzą, że nawet jeśli nie otrzymają dofinansowania, wcześniej czy później i tak będą zmuszone realizować te przedsięwzięcia. Zwykle etapami, gdyż na jednorazową inwestycję nie pozwalają im ich szczupłe budżety.
   Gmina Trzebinia dopracowuje wniosek o dofinansowanie z unijnych pieniędzy budowy 600-metrowego odcinka kanalizacji we wsi Młoszowa, a także przygotowanie 1500-metrowego rurociągu, który umożliwi dalszą kanalizację sołectwa. Koszt wykonania zadania szacuje się na 1,2 mln zł.
   Jak do tej pory gminie nie udało się jeszcze pozyskać większych pieniędzy z UE. W ubiegłym roku w ramach Inicjatywy II samorząd zabiegał o dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej przy ul. Grunwaldzkiej. Wniosek ten jednak odpadł w przedbiegach wyścigu 33 gmin górniczych o unijne pieniądze. Jeszcze raz ten sam wniosek trzebinianie złożyli na początku tego roku. Mają nadzieję, że zostanie on ujęty w programie PHARE na lata 2002-2003.
   - Nie jesteśmy bierni w staraniach o dofinansowanie również z innych programów - podkreśla rzecznik Urzędu Miasta Robert Siwek - Powołaliśmy międzygminny zespół tworzony przez przedstawicieli Trzebini, Chrzanowa i Libiąża, który wspólnie pracuje nad wnioskiem do ISPA. Trzebinia szczególny akcent kładzie na dofinansowanie skanalizowania Młoszowej, Dulowej, ul. Grunwaldzkiej i rejonu osiedla Krystynów. Jak dotychczas przy wypełnianiu wniosków nie korzystaliśmy z pomocy doradców. Całą dokumentację przygotowują urzędnicy magistratu, których wciąż szkolimy, aby nie popełniali błędów i wiedzieli jak najwięcej o dostępnych unijnych programach.
   Z podobnego założenia wychodzi również wójt Babic Wiesław Domin: - Po co opłacać firmy z zewnątrz i ponosić dodatkowe koszty - bez gwarancji sukcesu, skoro to samo mogą zrobić nasi pracownicy? - pyta wójt.
   Jego ludzie odnieśli już pierwszy sukces: Babice w ubiegłym roku zdobyły pieniądze na budowę pierwszego etapu kanalizacji w Jankowicach. W tym roku będą zabiegać o środki z SAPARD-u na kontynuację tego zadania. - Wniosek złożymy w ostatniej chwili, gdyż chcemy maksymalnie go dopracować. Nie wiemy jeszcze, o jaką kwotę wystąpimy - mówi Wiesław Domin.
   Samorządowcy z gminy Alwernia również zapowiadają starania o pieniądze z SAPARD-u na budowę kanalizacji. Najbardziej zaawansowe prace przy kompletowaniu dokumentacji dotyczą odcinka sieci z Alwerni do Brzezin.
   Niewątpliwym liderem w pozyskiwaniu unijnych środków jest gmina Libiąż. W kręgach krakowskich sukcesy burmistrza Tadeusza Arkita są porównywane do cudu gospodarczego jakiego dokonał niegdyś w swojej gminie burmistrz Niepołomic. Jego pomysł budowy centrum miasta spodobał się unijnym decydentom. Dzięki temu udało się zdobyć na realizację tego zadania ponad milion złotych. Libiąskich urzędników w przygotowywaniu wniosków szkolili Hiszpanie, którzy najwidoczniej przekazali im bardzo dobre wzorce, gdyż projekt pod względem merytorycznym napisany był perfekcyjnie.
   Gmina ma prawa miejskie od 32 lat, ale jak do tej pory nie ma rynku. Miejskości nadaje jej jedynie os. Flagówka i tam właśnie burmistrz zaplanował budowę rynku. Opozycja krytykowała burmistrza, że marnotrawi gminne fundusze na koncepcje, których i tak nigdy nie zrealizuje. _- Zawsze warto mieć w szufladzie gotowy projekt, bo nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się okazja, aby sięgnąć po pozabudżetowe środki na jego realizację - _bronił się burmistrz Arkit. Okazało się, że projekt budowy centrum miasta nie musiał długo leżeć w szufladzie.
   Obecnie hektary nie zagospodarowanego, porośniętego trawą terenu na os. Flagówka, powoli zmieniają swój charakter. Wybudowano już drogę dojazdową do przyszłego centrum łączącą ul. 11 Listopada z ul. Słowacką. Mieszkańcy nazwali ją Aleją Jana Pawła II. Rozpoczęły się również prace przy budowie chodników, ciągów pieszych i parkingów, które będą zapleczem centrum.
   W tym roku w ramach SAPARD-u libiążanie będą starać się o dodatkowe środki na modernizację ul. Norwida w Żarkach.
(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie