Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Cudowna lampa Aladyna" - premiera na koniec sezonu w Teatrze Groteska

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
- To opowieść o świetle, które każdy z nas ma w swoim wnętrzu - mówi Włodzimierz Nurkowski, reżyser „Cudownej lampy Aladyna”. Spektakl od soboty obejrzymy w Grotesce""

Opowieść o młodym urwisie, który staje się posiadaczem zaczarowanej, zamieszkałej przez dżina lampy, zna niemal każdy. Dla Reżysera, Włodzimierza Nurkowskiego, opisana przez Bolesława Leśmiana w „Baśni o Aladynie i o lampie cudownej” historia jest jednak przede wszystkim pretekstem do stworzenia barwnego widowiska, przesiąkniętego atmosferą Dalekiego Wschodu.

- To symfonia światła, intensywnej muzyki, multimediów i poetyckiego tekstu Leśmiana. - mówi reżyser. - Mnie ten tekst - obok „Sindbada Żeglarza”, „Ali-baby i czterdziestu rozbójników” i innych utworów tego poety towarzyszy od zawsze, jako dziecko zaczytywałem się nimi. Mam więc nadzieję, ze i dziś trafi do wyobraźni młodego widza.

Ten ostatni na deskach Groteski nie odnajdzie scen znanych z najpopularniejszej, disney’owskiej wersji baśni. - U Leśmiana, a co za tym idzie i u nas, jest o wiele poważniej. Chociaż Aladyn przeżywa podobne przygody, nie kipią one od gagów i dowcipów. Inny jest też jego towarzysz, dżin - w animowanej wersji rubaszny i niezdarny, a kreowanej przez nas tajemniczy, może nawet metafizyczny - mówi odtwórca roli Aladyna, Dominik Gorba- czyński.

- Jesteśmy wierni wersji Leśmiana, bo uważam że tylko taki sposób opowiadania baśni - bez szukania drugiego dna i zmieniania kontekstów, jest w stanie wydobyć ich głęboki sens - dodaje reżyser. - W tym przypadku jest nim prosta prawda, że każdy z nas, nawet największy nicpoń i leń, nosi w sobie światło.

„Cudowną lampę Aladyna” premierowo będzie można zobaczyć 23 czerwca. Na scenie, oprócz Gorbaczyńskiego, zobaczymy m.in. Franciszka Mułę, Julię Dygę i Bartosza Watemborskiego. Przedstawienie jest adresowane do dzieci powyżej siódmego roku życia. Szczegóły na stronie: groteska.pl.

Tym spektaklem Groteska żegna się z widzami przed wakacyjną przerwą. Letnie miesiące upłyną w teatrze pod znakiem remontu. - Wymienione zostanie wyposażenie sceny: wyciągi, zapadnie, pochylnie, lampy, poprawimy również nagłośnienie i infrastrukturę odpowiadającą za wykorzystanie multimediów. Doposażymy też salę edukacyjną i salę prób - wylicza dyrektor teatru, Adolf Weltschek. Koszt inwestycji, będącej ostatnim etapem modernizacji teatru, to ok. 5 mln złotych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski