Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemiec z VAT-em

Redakcja
W krajach Unii Europejskiej VAT zwracany jest cudzoziemcom od wielu lat. W Polsce firmy zajmujące się zwrotem tego podatku obcokrajowcom zaczęły na dobre funkcjonować dopiero od początku tego roku. Poza tym, sprzedawcy z opóźnieniem dowiadywali się o nowych przepisach i nie na wszystkich przejściach granicznych była wystarczająca informacja o możliwości odzyskania części pieniędzy wydanych na zakupy w Polsce.

(DSF)

 (INF. WŁ.) Srebro, bursztyny oraz artykuły wyposażenia mieszkań są najczęściej kupowane w Polsce przez obcokrajowców, którzy wywożąc je za granicę występują o zwrot podatku VAT. Przepisy o zwrocie tego podatku obowiązują już od roku, ale wyraźne zainteresowanie możliwością odzyskania pieniędzy jest widoczne dopiero od początku tego sezonu turystycznego.
 W myśl rozporządzenia ministra finansów, o zwrot VAT-u może ubiegać się każdy cudzoziemiec, który kupił towar za ponad 200 zł w sklepie oznaczonym specjalną naklejką z napisem: "Zwrot VAT dla podróżnych. Tax free for tourists".
 Na ponad 2000 sklepów i hurtowni, które dotąd przystąpiły do systemu zwracania VAT-u cudzoziemcom, 65 proc. robi to samodzielnie, natomiast pozostałe zlecają to wyspecjalizowanym spółkom, które czerpią zyski z pobierania prowizji od zwracanych kwot. Obecnie w Polsce są tylko dwie takie firmy, gdyż tylko one spełniły liczne warunki stawiane przez resort finansów. Są to polski DAMIS sp. z o.o. oraz szwedzko-polski**GLOBAL REFUND POLAND sp. z o.o. Firmy te, chcąc zachęcić turystów do korzystania z możliwości odzyskania VAT-u - a tym samym zmobilizować ich do większych zakupów w naszych sklepach - lokują swoje oddziały bezpośrednio na granicy. Dzięki temu obcokrajowcy mogą odbierać pieniądze bez konieczności ponownego przyjazdu do Polski lub przesyłania dokumentów. PZMot, świadczący na przejściu granicznym w Chyżnem m.in. usługi ubezpieczeniowe, zawarł umowę z GLOBAL REFUND POLAND na zwracanie obcokrajowcom podatku VAT.
 Jak nas poinformował Władysław Pieróg, naczelnik przejścia w Chyżnem, o odzyskanie podatku ubiegają się turyści z USA i Japonii, kupujący przede wszystkim srebro oraz bursztyny, a także Słowacy, którzy coraz częściej zaopatrują się u nas w panele podłogowe i ścienne, meble, płytki ceramiczne i inne artykuły wyposażenia mieszkań.
 Wśród krakowskich firm, które najwcześniej umożliwiły swoim klientom z zagranicy odzyskiwanie VAT-u za zakupione towary są Domy Towarowe - Galeria Centrum, Castorama oraz Carrefour. W Galerii Centrum cudzoziemcy, wśród których przeważają Ukraińcy, Rosjanie, Amerykanie oraz Austriacy, najczęściej kupują wyroby skórzane oraz perfumy i odzież.
 Ile do tej pory wypłacono pieniędzy z tytułu zwrotu podatku VAT dla obcokrajowców - nie wiadomo. Ministerstwo Finansów nie prowadzi takiej ewidencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski