Cukrzyca typu 1

Redakcja
Kobiety z talią powyżej 80 cm i mężczyźni, którzy mierzą w pasie powyżej 100 cm są bardziej zagrożeni cukrzycą.

Najważniejsze powikłania naczyniowe występujące u diabetyków to choroba niedokrwienna serca i zawał

Ta postać cukrzycy nazywana była wcześniej insulinozależną, a także cukrzycą wieku młodzieńczego. Może jednak, choć rzadko, rozpocząć się u dorosłych. Występuje u mniej więcej 10 proc. wszystkich chorych na cukrzycę.

Spowodowana jest zniszczeniem komórek beta w wyspach trzustkowych przez proces immunologiczny i prowadzi do bezwzględnego niedoboru insuliny, wymagającego stałego podawania tego hormonu. Uważana jest za chorobę autoimmunologiczną, czyli taką, która jest spowodowana atakiem własnych przeciwciał. Pewną rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne: u 20 proc. chorych stwierdza się występowanie cukrzycy w rodzinie, a ponad 90 proc. chorych wykazuje obecność antygenów HLA DR3 i (lub) DR4. Istnieją podejrzenia, że ten proces autoagresji jest wywoływany przez zakażenie wirusami: Coxackie B, różyczki i świnki.

Objawy cukrzycy typu 1

Początek cukrzycy typu 1 jest najczęściej bardzo gwałtowny. Objawy narastają czasem (nie zawsze) w ciągu kilku dni, w rzadkich przypadkach kilku tygodni. Do typowych symptomów należą: wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, chudnięcie mimo nadmiernego łaknienia, skłonność do występowania kwasicy ketonowej, świąd skóry, osłabienie ogólne, senność, spadek koncentracji.

W 1/3 przypadków, po burzliwym początku, w trzecim lub czwartym miesiącu choroby występuje przejściowe, trwające kilka miesięcy, wygasanie objawów. Chorzy wymagają bardzo intensywnego leczenia insulinowego oraz leczenia za pomocą diety. Właściwie prowadzone leczenie pozwala na dobre rokowania. Znane są już przypadki przeżycia ponad 60 lat od początku choroby. Los ludzi, nad którymi dawniej ciążyła śmiertelna groźba śpiączki ketonowej lub zakażenia poprawił się radykalnie.
Obecnie główną przyczyną zgonów stały się późne powikłania cukrzycy, głównie angiopatia cukrzycowa. Po 15 latach trwania cukrzycy powikłania stwierdza się w ok. 50 proc. przypadków, po 20 latach w ok. 90 proc. przypadków. Stały postęp badań w dziedzinie diabetologii pozwala mieć nadzieję na zmianę tych statystyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie