Cunningham na Sacrum Profanum

Cunningham na Sacrum Profanum

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Kadr z teledysku "All Is Full Of Love" Bjork

Kadr z teledysku "All Is Full Of Love" Bjork

FILM. Chris Cunningham, znakomity brytyjski reżyser wideoklipów, przyjedzie do Krakowa na festiwal Sacrum Profanum (13-19 września). Czeka nas szokujący performance.
Kadr z teledysku "All Is Full Of Love" Bjork

Kadr z teledysku "All Is Full Of Love" Bjork

Kadr z teledysku "All Is Full Of Love" Bjork

Cunningham to postać owiana legendą, guru w branży wideoklipów. Zasłynął ze współpracy z największymi gwiazdami muzyki popularnej. Jego teledyski zrealizowane dla zespołu Aphex Twin, który także będzie gościem tego festiwalu, do dziś uchodzą za produkcje kultowe (zwłaszcza przerażający "Come to Daddy", 1997).
Urodzony w 1970 r. Cunningham odpowiadał również za zrewolucjonizowanie wizerunku Madonny, dla której zrealizował w 1998 roku pamiętny teledysk "Frozen". Rok później nakręcił kolejny zaskakujący wideoklip - "All Is Full Of Love" dla Bjork. Pracował także z zespołami Placebo, Autechre, Portishead, kręcił reklamy dla wielkich domów mody (Gucci) czy globalnych korporacji (Sony).
Cunningham jest artystą, który działa na styku filmu, sztuk wizualnych i muzyki. Prace Brytyjczyka można zobaczyć w najsłynniejszych salach ekspozycyjnych świata - Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Royal Academy of Arts w Londynie czy na weneckim Biennale.
Brytyjczyk wystąpi 13 września w Krakowie, tworząc unikatowy, prezentowany jednocześnie na trzech ekranach show, składający się z nieprezentowanych wcześniej prac i remiksów. Jak nam się udało dowiedzieć, Cunningham zaproponował jeszcze jeden punkt programu - wraz z Aphex Twin stworzą specjalną, multimedialną wystawę, która ma być podsumowaniem działalności obu artystów.
Bezkompromisowe, utrzymane często w estetyce horroru prace Cunninghama intrygują, inspirują, budzą grozę. Jedno jest pewne - możemy liczyć na wielki ładunek emocji i szokujący show. Podobno tylko dla dorosłych.
Rafał Stanowski

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo