Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwicz wzrok

DD
Pracując z komputerem

   Nowojorski doktor W. H. Bates był pierwszym okulistą, który przeprowadził badania naukowe, jak naturalnymi metodami przywrócić ostrość widzenia u osób z dysfunkcją wzroku.
   Bates doszedł do wniosku, że większość wad wzroku spowodowana jest nieprawidłowym używaniem oczu, które najczęściej wiąże się z ich nadwerężaniem i napięciem. Odkrył także, że często wystarczyło nauczyć pacjenta metod relaksowania oczu i umysłu, by wzrok się polepszył, a odchylenie refrakcji poprawiło się samo. Na tym spostrzeżeniu oparł system reedukacji, umożliwiający wyrobienie każdemu pacjentowi nawyku dobrego widzenia. Na teorii i wieloletniej praktyce dra W. H. Batesa bazuje metoda korekcji wad wzroku Siergieja Litwinowa. Jego autorski program "Komputer i wzrok" jest kompleksowym treningiem i zbiorem zasad, których przestrzeganie pozwala nie tylko nie tracić wzroku, ale także wykorzystać komputer jako przyrząd do ćwiczeń.
   Pracując z komputerem, często przenoś spojrzenie z przedmiotów bliskich na oddalone. Ustaw monitor tak, aby w peryferyjnym polu widzenia było okno, przez które wyglądając, możesz zmieniać odległość widzenia i intensywność naświetlania siatkówki. Patrz na horyzont - patrzenie w dal odpręża oczy. Patrz jak najdalej w różnych kierunkach: do góry, na dół, w lewo, w prawo itd. - rozciągaj mięśnie sterujące pracą oczu. Mrugaj i oddychaj głęboko, najlepiej przy otwartym oknie. Uśmiechaj się (rozluźnia to mięśnie twarzy i wokół oczu), zrób masaż twarzy, opuść kilkakrotnie głowę w dół (pomoże to utrzymać w dobrej kondycji naczynia krwionośne oczu). Zmieniaj intensywność oświetlenia: naświetlaj oczy i dawaj im odpoczynek w całkowitej ciemności, robiąc Palming (zasłanianie oczu dłońmi ułożonymi w miseczki); na 2-3 minuty wystaw zamknięte oczy na promienie słońca. W czasie pracy przy komputerze używaj ponadto dodatkowych źródeł światła i co jakiś czas zmieniaj ich położenie - dobre efekty daje ustawienie migocącej świecy. Spoglądając na nią, dostarczysz oczom naturalnych wibracji. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski