Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia w ciąży - 1, 2, 3 trymestr. Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży?

red.
mat. prasowe
Czy można wykonywać ćwiczenia w ciąży? Jak najbardziej! Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, dzięki czemu kobiety łatwiej znoszą wysiłek w ciąży i podczas samego porodu. Korzyści z nawet najprostszych ćwiczeń dla przyszłej mamy i dziecka są ogromne.

Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży są wskazane przez cały okres jej trwania, o ile kobieta nie jest w ciąży zagrożonej, ale powinny być dobrane do etapu ciąży.

Ćwiczenia w ciąży - 1 trymestr

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań i lekarz zalecił aktywność od pierwszych tygodni ciąży, kobieta może podjąć pierwsze z ćwiczeń. Warto pamiętać, że lekarze na ogół zalecają wstrzymanie się z ćwiczeniami do 14 tygodnia ciąży, jeśli przed ciążą kobieta nie ćwiczyła regularnie. A jeśli jakieś ćwiczenia polecają, to te, które wymagają mniej wysiłku.

Ćwiczenia w I trymestrze ciąży nie mogą obciążać organizmu i powodować wzmożonego napięcia brzucha, co mogłoby się przyczynić do poronienia. Zalecają wówczas przede wszystkim ćwiczenia o małej intensywności oraz ćwiczenia oddechowe. W tym okresie warto skupić się na ćwiczeniach kształtujących prawidłową postawę ciała, wpływających na zwiększenie wydolności układu oddechowego, usprawniających układ krążenia.

Ćwiczenia w ciąży - 2 trymestr

W tym czasie powinno się pracować nad całym ciałem, przede wszystkim po to, aby zachować prawidłową postawę. W II trymestrze ze względu na rosnący płód uwidacznia się ciążowy brzuszek i zmienia postawa kobiety. Dlatego ważne są tu ćwiczenia ogólnousprawniające, które wzmacniają mięśnie i zwiększają ich elastyczność. W tym okresie warto skupić się także na nauce oddychania torem brzusznym (przeponowym) oraz nauce napinania i rozluźniania poszczególnych partii mięśni. Trening w II trymestrze powinien też wzmacniać mięśnie dna miednicy.

Ćwiczenia w ciąży - 3 trymestr

Te ćwiczenia powinny przygotować kobietę do umiejętnego wykorzystania swoich mięśni podczas porodu, by przebiegł sprawnie i bez komplikacji. Mają one na celu uelastycznienie i rozluźnienie mięśni dna miednicy, równocześnie oswajając przyszłą mamę z odruchami ciała, jakie towarzyszą przyjściu dziecka na świat.

Ćwiczenia w 3 trymestrze ciąży należy wykonywać z rozwagą.

Ćwiczenia po ciąży

Wiele kobiet niedługo po porodzie pragnie wrócić do sylwetki sprzed ciąży. W tym celu podejmuje różnego rodzaju ćwiczenia, przede wszystkim te na mięśnie brzucha.

Wśród ćwiczeń dla kobiet po ciąży zaleca się te, które wzmacniają trzy grupy mięśni brzucha:

  • mięsień prosty brzucha,
  • mięśnie skośne oraz
  • mięsień poprzeczny.

Pierwsze delikatne ćwiczenia można robić już 2-3 dni po porodzie i tydzień po cesarskim cięciu. Natomiast do bardziej zaawansowanych można przystąpić 6-8 tygodni po porodzie naturalnym i po 12 tygodniach od cesarskiego cięcia. Najlepsze efekty osiąga się, ćwicząc systematycznie przez kilka miesięcy.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Jakie ćwiczenia są bezpieczne?

Katarzyna Sempolska to autorka programu ćwiczeń dla przyszłych mam. W "Dzień Dobry TVN" pokazała kilka ćwiczeń, przydatnych dla kobiet w ciąży. Jakie przyrządy gimnastyczne pomogą przy takim treningu? Których ćwiczeń kobieta w ciąży nie powinna wykonywać? Kiedy zacząć wzmacnianie mięśni w ciąży?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski