Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwierć wieku Spółdzielni Mieszkaniowej Kurdwanów Nowy

(JM)
Widok na osiedle Kurdwanów Nowy. Mieszka tutaj około 13,5 tysiąca krakowian
Widok na osiedle Kurdwanów Nowy. Mieszka tutaj około 13,5 tysiąca krakowian fot. P. Nowosławski
Park Kurdwanowski, monitorowanie osiedla, festyn Jesień Kurdwanów - to spółdzielnia-fenomen w skali Krakowa

Trzydzieści pięć lat temu, na granicy Woli Duchackiej i Kurdwanowa, rozpoczęto budowę osiedla, które dziesięć lat później - 29 czerwca 1992 roku - pod nazwą Spółdzielnia Mieszkaniowa Kurdwanów Nowy zarejestrował sąd w wyniku podziału molocha, jakim wtedy była Związkowa Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Osiedle z parkiem...

Dzisiaj, w ćwierćwieczu swego istnienia, jednoosiedlowa Spółdzielnia Kurdwanów Nowy jest pod względem wielkości (ponad 4,5 tys. członków i ok. 13,5 tys. mieszkańców) drugą pod względem wielkości w Krakowie, ale spośród innych wyróżnia się osiągnięciami (kilkanaście z nich przypominamy w kalendarium z ważniejszymi datami), inicjatywami i m.in. tym, że dysponuje niemal wszystkimi instytucjami potrzebnymi mieszkańcom do życia.

Gdy porówna się obecny stan osiedla z jego obrazem w roku 1992, bez trudu można dostrzec zmiany, które poprawiły komfort zamieszkania, stan techniczny i estetykę nie tylko budynków, ale również infrastruktury komunikacyjnej oraz handlowo-usługowej.

Ogromną wartością SM Kurdwanów Nowy są tereny zielone, a tych jest tu więcej niż w innych spółdzielniach. Ozdobą osiedla jest Park Kurdwanowski, bodaj jedyny w Krakowie założony przez spółdzielnię mieszkaniową.

Stanowi centralne miejsce rekreacji i aktywnego wypoczynku mieszkańców osiedla. To tam od 1993 roku, zawsze w pierwszą niedzielę września, odbywa się integrujący mieszkańców całodzienny festyn „Jesień Kurdwanów”. Jego honorowy patron, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski cztery lata temu nazwał to wydarzenie fenomenem „nie tylko w skali naszego miasta”.

Największym przedsięwzięciem inwestycyjnym w historii SM Kurdwanów Nowy było - obok wybudowania blisko 500 mieszkań - wykonanie w ciągu kilku lat kompleksowej termorenowacji wszystkich budynków (objęła ściany zewnętrzne, stropodachy, modernizację wewnętrznej instalacji co).

Wśród wielu osiągnięć Jubilata warto wskazać na jego prekursorską rolę w działaniach dotyczących poprawy bezpieczeństwa na krakowskich osiedlach, m.in. poprzez uruchomienie 19 kamer, które zostały włączone do sieci miejskiego monitoringu oraz wymianę instalacji domofonowych.

...i domem kultury

Godnym wyróżnienia obszarem aktywności SM Kurdwa-nów Nowy jest wciąż rozwijana na rzecz społeczności lokalnej działalność kulturalna i rekreacyjna, prowadzona m.in. we własnym Domu Kultury, jednym z nielicznych już na krakowskich osiedlach.

Dla Stanisława Sieranta, prezesa Spółdzielni - orędownika spółdzielczości i społecznika z rodzinnymi tradycjami, Kurdwanów jest małą ojczyzną, z którą należy się identyfikować i o nią dbać. Z tą myślą powstały m.in. liczne akcje charytatywne dla dzieci z ubogich rodzin oraz seniorów będących w trudnej sytuacji materialnej. Rozpoczęte na Kurdwanowie 25 lat temu, są kontynuowane do dzisiaj. To kolejne świadectwo zaangażowania Spółdzielni Kurdwanów Nowy, o której od dawna mówi się, że jest osiedlem z sercem i duszą.

Kartki z kalendarza

1992 - 29 czerwca powstaje Spółdzielnia Mieszkaniowa “Kurdwanów Nowy”;

1993-1997 - budowa centrum sportowo-rekreacyjnego z krytym basenem i kortami tenisowymi, z oświetleniem oraz wielofunkcyjnym boiskiem;

1993-2016 - przygotowanie i udostępnienie ponad 4,5 tys. miejsc parkingowych, w tym aż 1,3 tys. z płyt ażurowych;

1993 - pierwsza edycja corocznego Festynu „Jesień Kurdwanów”;

1996-2001 - budowa 9 nowych budynków (ponad 500 mieszkań);

1998-2007 - kompleksowa termorenowacja i rewitalizacja estetyczna wszystkich budynków;

1998-2014 - uruchomienie 13 placów zabaw w nowoczesnej technologii;

2000-2016 - wymiana na terenie osiedla nawierzchni drogowo-chodnikowej;

2006-2009 - na Kurdwanowie powstaje największa na krakowskich osiedlach światłowodowa sieć monitoringu wizyjnego;

2009-2011 - wprowadzenie nowoczesnej instalacji domofonowej we wszystkich budynkach;

2017 - inauguracja realizacji kilkuletniego programu „Ciepła woda użytkowa”, wprowadzonego pilotażowo na Kurdwanowie w 2014.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 9

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski