Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwilin wyłoni się z oceanu mgieł

Marek Długopolski
Na Ćwilin piechurzy będą wędrowali już po zmroku. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę.
Na Ćwilin piechurzy będą wędrowali już po zmroku. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. FOT. ODKRYJBESKIDWYSPOWY.PL
OBW 2014. – Wschód słońca w Beskidzie Wyspowym to wspaniałe przeżycie – zapewnia Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra.

Będzie grupa zapaleńców, którzy poczekają na wschód słońca. To niesamowite przeżycie – tak Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra, a także gospodarz spotkania na Ćwilinie, zachęca do udziału w dzisiejszej nocnej wyprawie.

Ćwilin to drugi szczyt, który piechurzy będą zdobywać w ramach wakacyjnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Na jego podbój wyruszą dzisiaj o godz. 20 z osiedla Pietrzki w Wilczycach. O godz. 22 na podszczytowej polanie ks. Tadeusz Piwowarski, proboszcz parafii w Jurkowie, odprawi polową mszę św.

Uczestnicy złazu wybiorą też Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego wędrowca. Wyróżnieni zostaną także turyści, którzy pielęgnują rodzinne wędrówki oraz osoby przybyłe z najdalszych zakątków Polski i świata. Będą też konkursy, m.in. wiedzy o Beskidzie Wyspowym, ognisko, pieczenie kiełbaski, a także tradycyjna wspólna fotografia. – Zejście o wschodzie słońca – przypomina wójt Węgrzyn.

Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę! Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Wybierając się na Ćwilin, należy pamiętać o zabraniu – na wszelki wypadek – peleryny i ciepłego ubrania.

Czy organizatorzy nie obawiają się nocnej wędrówki? – W góry chodzą ludzie doświadczeni i bardzo rozważni. Nie powinno więc być żadnych problemów – podkreśla wójt Węgrzyn. – Zrobiliśmy wszystko, aby piechurzy na Ćwilin dotarli bezpiecznie. Zadbają o to druhowie z OSP w Jurkowie – podkreśla. I przypomina, że rok temu obyło się bez żadnych przygód. – Turyści dopisali, pogoda była super – mówi.

Dlaczego Ćwilin? – To przecież na tej malowniczej górze według pięknej turystycznej legendy miał narodzić się Beskid Wyspowy – wspomina Czesław Szyna­lik, pomysłodawca akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Jak do tego doszło?

Opowieść, przekazywana z pokolenia na pokolenie, głosi, że „wyspy” jako pierwszy dostrzegł Kazimierz Ignacy Sosnowski, profesor krakowskiej Akademii Handlowej, ale także wybitny pionier turystyki górskiej. W latach 30. XX wieku, będąc bladym świtem na Michurowej Polanie, zobaczył, jak z mgieł wyłaniają się samotne szczyty. Wyglądały jak zagubione w bezkresie oceanu wyspy...

Dariusz Gacek, nie tylko badacz tej pięknej krainy, ale także zapalony turysta i autor przewodnika po wyspiarskim terenie, twierdzi, że po raz pierwszy nazwy Beskid Wyspowy użył prof. Ludomir Ślepowron Sawicki, geograf z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już w 1910 r. w „Z fizyografii Karpat polskich” pisał o górach „wyspowych”. „Limanowsko-Myśle­nicki Beskid Wyspowy” u Sosnowskiego pojawia się zaś kilkanaście lat później.

– Najważniejsze, że ta piękna nazwa powstała – dodaje Czesław Szynalik.

Warto też przypomnieć, że od wczoraj Beskid Wyspowy kusi turystów „Weekendem za pół ceny” (szczegóły: odkryj­beskidwyspowy.pl). Na spore zniżki turyści mogą liczyć nie tylko w schroniskach, gospodarstwach agroturystycznych i hotelach, ale także barach i restauracjach. – To doskonała okazja na tani wypad w góry – zachęca Czesław Szynalik.

KOLEJNE WYPRAWY

29 CZERWCA – PAPROĆ: Limanowa – Sowliny – szlak zielony – Paproć – szlak niebieski – Łososina Górna

5–27 LIPCA – FESTIWAL KULTURY BESKIDU WYSPOWEGO „BESKIDZ­KIE RYTMY I SMAKI”

6 LIPCA – MODYŃ: Zbludza – szlak niebieski – Modyń – szlak żółty – Łącko

12 LIPCA – LUBOŃ WIELKI (sobota, wędrówka nocna): Rabka- -Zdrój – szlak czarny – ośrodek SKI Pol­czakówka – Rabka Zaryte – szlak żółty – Perć Borkowskiego – Luboń Wielki – szlak niebieski – Luboń Mały – Naprawa

13 LIPCA – ŚNIEŻNICA: Skrzydlna – szlak czarny – Pieninki Skrzydlań­skie – szlaki niebieski i zielony – Kasina Wielka PKP

19 LIPCA – MIEJSKA GÓRA (sobota, wędrówka nocna): Limanowa – szlak niebieski – Miejska Góra – szlak niebieski – Limanowa

27 LIPCA – KOSTRZA: Jodłownik – szlak zielony – Kostrza – bez szlaku – Sadek

3 SIERPNIA – SZCZEBEL: Lubień – szlak czarny – Zimna Dziura – Szczebel – bez szlaku – Tenczyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski