MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CYBERSEC 2024 w Krakowie. Marietta Gieroń: Czas na aktywne podejście do cyberbezpieczeństwa

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Marietta Gieroń, prezes Instytutu Kościuszki, organizującego w Krakowie Europejskie Forum CYBERSEC 2024.
Marietta Gieroń, prezes Instytutu Kościuszki, organizującego w Krakowie Europejskie Forum CYBERSEC 2024. Piotr Tymczak
ROZMOWA. - Jesteśmy przez cały czas atakowani w cyberprzestrzeni. Czas na takie porozumienia, produkty, rozwiązania, działania, regulacje, które pozwolą się bronić z wyprzedzeniem - mówi Marietta Gieroń, prezes Instytutu Kościuszki, organizującego w Krakowie Europejskie Forum CYBERSEC 2024. To wydarzenie będące okazją do wymiany doświadczeń w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jak ocenia Pani tegoroczną edycję Forum CYBERSEC 2024 w Krakowie? Można mówić o sukcesie?
Tak, jak najbardziej. Mamy blisko dwa tysiące uczestników. Z dumą mogę powiedzieć, że w wydarzeniu biorą udział polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, start-upy, przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, ale też mamy m.in. gości z Irlandii, Francji, a także mocną delegację z Brukseli, reprezentującą instytucje unijne. Dla nas, jako organizatora bardzo ważne jest to, że wróciliśmy do Krakowa. Tutaj ponad 50 tysięcy specjalistów w branży IT pracuje dla kluczowych korporacji technologicznych, dla których bezpieczeństwo cyfrowe stało się kwestią priorytetową.

Jakie było główne przesłanie tegorocznego wydarzenia?
Dla nas bardzo ważne jest to, by podkreślać, że to jest czas na aktywne podejście do cyberbezpieczeństwa. Jesteśmy przez cały czas atakowani w cyberprzestrzeni. Otrzymujemy informacje na bieżąco o tym ile jest chociażby ataków na infrastrukturę krytyczną. Mamy dość styczności z cyberatakami, z tym, że musimy nadążać za tym co było i tylko się bronić. Czas na takie porozumienia, produkty, rozwiązania, działania, regulacje, które pozwolą się bronić z wyprzedzeniem. Jednym z głównym punktów Forum były rozmowy o strategii cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej w perspektywie zbliżającej się od przyszłego roku polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Zaprosiliśmy do panelu członków Komisji Europejskiej. Cenny był ich głos, wyznaczenie wskazówek dotyczących tego, co powinno się zrobić na rzecz porozumienia pomiędzy wszystkimi państwami w Unii Europejskiej.

Podczas CYBERSEC 2024 zapadły jakieś ważne decyzje?
Podczas pierwszego dnia Forum odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Instytutem Kościuszki oraz Europejską Organizacją do spraw Cyberbezpieczeństwa(ECSO) przy współpracy Ministerstwa Cyfryzacji.
To dla nas bardzo ważne wydarzenie, które ma służyć organizacji różnych konsultacji z Ministerstwem Cyfryzacji, ale również innych wydarzeń, które mają odbywać się w Krakowie i Brukseli. Spotkania zaczną się po wakacjach, jeszcze przed objęciem polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Będzie więc okazja porozmawiać o tym, co powinno się znaleźć w polskiej strategii. Po objęciu prezydencji będziemy organizować spotkania z europejskimi przedstawicielami i nawiązywać z nimi współpracę.

Za rok CYBERSEC znów zagości w Krakowie?
Tak będzie. W przyszłym roku podczas kolejnej edycji CYBERSEC w Krakowie zrobimy podsumowanie tego, co Polsce udało się osiągnąć w Radzie Unii Europejskiej.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: CYBERSEC 2024 w Krakowie. Marietta Gieroń: Czas na aktywne podejście do cyberbezpieczeństwa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski