Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Cyfrowe mapy dla każdego

SYP
POWIAT. Już w przyszłym roku mieszkańcy powiatu olkuskiego bez wychodzenia z domu będą mogli znaleźć w internecie bardzo szczegółowe informacje dotyczące całego terenu.

W systemie znajdą się także mapy wykonywane w oparciu o zdjęcia lotnicze. Fot. Jacek Sypień

Takie są założenia projektu "Budowa zintegrowanego systemu informacji przestrzennej dla powiatu olkuskiego", który w tym i przyszłym roku będzie realizowany przez olkuskie starostwo powiatowe przy wsparciu wszystkich gmin. Cały projekt będzie kosztował, aż 2 mln 726 tys. zł, ale dofinansowanie z MRPO w wysokości 2 mln 45 tys. zł pokryje 75 proc. kosztów.

- To bardzo ciekawy projekt i o dużym znaczeniu dla naszego powiatu. Jego wdrożenie uprości wiele procedur - wyjaśnia Jan Kucharzyk, dyrektor wydziału inwestycji i rozwoju olkuskiego starostwa powiatowego, który opracował wniosek. Na czym ma polegać system zintegrowanej informacji przestrzennej? Będzie to potężna, cyfrowa baza danych o terenie, jakie obecnie znajdują się w starostwie, gminach oraz podległych im jednostkach.

W jedną całość zostaną zebrane dane z zakresu ewidencji gruntów, map zasadniczych, topograficznych i tzw. ortofotomap wykonywanych na bazie zdjęć lotniczych. W systemie będą także miejscowe plany zagospodarowania, sprawy dotyczące gospodarki komunalnej, nieruchomości i mienia, ekologii i rolnictwa, ochrony środowiska, czy inwestycji.

Po wprowadzeniu systemu będzie można nie wychodząc z domu sprawdzić, jaka jest powierzchnia danej działki, jakie ma ona przeznaczenie w planie zagospodarowania i jaki jest jej stan prawny. Ba, w przypadku działki rolnej dowiemy się nawet, co na niej rośnie. To uprości przygotowanie wszelkich inwestycji i remontów, a także wydawanie pozwoleń. Będzie to dużym ułatwieniem dla urzędów i instytucji, ale także dla mieszkańców. Dzięki internetowej bazie danych zaoszczędzi sie czas i pieniądze, bo aktualne mapy będą "od ręki" dostępne w internecie i nie będzie trzeba czekać, aż urząd wyda kopię mapy danego terenu.

Wprowadzenie systemu będzie miało jeszcze jedną zaletę. Mianowicie w przypadku klęsk żywiołowych będzie łatwiej planować i prowadzić działania, co wpłynie na podwyższenie stanu bezpieczeństwa publicznego.

Projekt złożony przez olkuskie starostwo znalazł się na 18 miejscu listy rankingowej wniosków, które uzyskały dofinansowanie w ramach konkursu "Rozwój społeczeństwa informacyjnego" Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Łącznie na dofinansowanie 52 projektów dotyczących rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Małopolsce przeznaczono ponad 78 mln zł. Na konkurs napłynęły 73 wnioski na łączną kwotę ponad 137 mln zł. Ocenę formalną przeszło pozytywnie 58 projektów, a do dofinansowania wybrano 52 z nich.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski