Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowy Libiąż

ANA
"Cyfrowy Libiąż - budowa lokalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego" - to tytuł projektu złożonego przez władze gminy do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego. Zakłada on m. in. rozwój sieci teleinformatycznej, zapewnienie dostępu do internetu w placówkach administracji samorządowej, wyposażenie terenów przeznaczonych pod inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną oraz rozszerzenie sieci monitoringu w mieście.

Stawiają na nowoczesne technologie

   Przedmiotem tego projektu jest budowa systemu, który umożliwi swobodny dostęp do usług cyfrowych. Zakłada on stworzenie podstaw miejskiej sieci teleinformatycznej, opartej o łącza bezprzewodowe. Sieć zostanie zbudowana na podstawie centralnego węzła przekaźnikowego, zamontowanego na dachu wieżowca przy ul. Paderewskiego 9 w Libiążu. Zdaniem władz miasta, to najlepsza lokalizacja, gdyż zasięg przekaźnika z tego miejsca obejmie 84 proc. obszarów przewidzianych do podłączenia. Z kolei węzeł centralny zostanie podłączony do bezprzewodowego routera, który ma za zadanie podział sieci na warstwy: urzędową i publiczną.
   - Warstwa urzędowa zapewni placówkom dostęp do libiąskiej sieci administracji, a także wejście do globalnej sieci internet. Natomiast publiczna udostępniać będzie tylko usługi internetowe - wyjaśnia Magdalena Kozak-Walczak, kierownik Referatu ds. Promocji i Integracji Europejskiej w Urzędzie Miejskim w Libiążu.
   W ramach realizacji projektu przewidziany jest także zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania systemowego oraz urządzeń telekomunikacyjnych. - Dzięki tym działaniom możliwe będą: komputerowa obsługa stron i poczty elektronicznej, zamieszczanie i aktualizowanie druków, a także pism związanych z prowadzonymi przetargami oraz innymi zadaniami gminy. Docelowo również świadczenie przez administrację w Libiążu usług z wykorzystaniem podpisu elektronicznego - zapowiada kierownik.
   Dodajmy, że włodarze planują także rozbudowę istniejącego systemu zarządzania antykryzysowego oraz walki z przestępczością, poprzez połączenie w sieć wszystkich organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w gminie i montaż dodatkowych kamer, w ramach monitoringu miasta.
   - Całkowity koszt tej inwestycji oszacowano na 54 tys. zł. Liczymy na dofinansowanie tego zadania, tym bardziej, że jest on innowacyjny z punktu widzenia rozwoju gminy. Zapewnia bowiem nieograniczony dostęp i wszechstronne możliwości korzystania z infrastruktury informatycznej przez społeczność lokalną - zaznacza Magdalena Kozak-Walczak.
(ANA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski