Cykl podcastów PGE Energia Ciepła. Odcinek 11: „Do 2030 roku będziemy mieć co najmniej 70 proc. ciepła z paliw niskoemisyjnych”

Materiał informacyjny PGE Energia Ciepła
Udostępnij:
"Ciepło sieciowe jest najlepszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem" – zapewnia Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. Spółka do 2030 roku chce w znaczący sposób zwiększyć udział „zielonych” paliw. Zapowiada także podłączenie większej liczby mieszkań do ciepła sieciowego.

Dla mieszkańców Europy, w tym Polski, coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać ekologia. Konsumenci korzystający m.in. z usług energetycznych chętnie wybierają dostawców przyjaznych dla planety. Ten trend, a także polityka klimatyczna Unii Europejskiej powodują, że spółki energetyczne wdrażają strategię odejścia od paliw kopalnych na rzecz „zielonej” energii. Zmiany dotykają także branży ciepłowniczej, która od jesieni znów pracuje „pełną parą”.

W horyzoncie roku 2030 chcemy mieć co najmniej 70 proc. ciepła wytwarzanego z paliw nisko- bądź zeroemisyjnych. Będziemy dążyć do wykorzystania nośników energii, które są jak najbardziej ekologiczne i w jak najmniejszym stopniu oddziałują na środowiskomówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Transformacja uwzględnia konieczność dojścia do produkcji neutralnej emisyjnie, a jako paliwo przejściowe, gwarantujące bezpieczeństwo i stabilność pracy systemów ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła, wykorzystywany będzie gaz, który jest zdecydowanie mniej emisyjny niż węgiel. Spółka analizuje też możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii do produkcji ciepła, takich jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Chcemy docelowo, we wszystkich naszych lokalizacjach, przejść na wykorzystanie gazu, a tam, gdzie jest taka możliwość, na wykorzystanie technologii odnawialnych. Nowatorskim rozwiązaniem, pierwszym w Polsce, jest technologia „Power-To-Heat”, czyli wykorzystanie energii elektrycznej do wytwarzania ciepła– tłumaczy Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. Pierwszy raz w Polsce zastosowano tę technologię w nowo otwartej kotłowni rezerwowo-szczytowej w elektrociepłowni w Gdańsku należącej do PGE Energia Ciepła.

Jak tłumaczy prezes spółki, podłączenie do sieci ciepłowniczej ogranicza tzw. niską emisję, czyli szkodliwe substancje, które dostają się do atmosfery z pieców najgorszej jakość –Ciepło sieciowe, zasilane z wysokosprawnej kogeneracji - a w każdej naszej lokalizacji mamy takie źródła - do tego wsparte energią odnawialną, jest najbardziej ekologicznym i najlepszym sposobem na dostarczanie ciepła – zapewnia Kołodziejak i dodaje, że PGE Energia Ciepła ma w planach zwiększenie dla mieszkańców polskich miast, dostępu do ciepła sieciowego.

„Ciepło bez tajemnic”, cykl 11 informacyjno-edukacyjnych podcastów z ekspertami PGE Energia Ciepła, którzy w przystępny dla każdego odbiorcy sposób odkrywają tajemnice i pomagają wejść w świat produkcji i dystrybucji ciepła i ciepłej wody użytkowej. Materiały są odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania związane m.in. z wytwarzaniem i przesyłem ciepła, niską emisją, ogrzewaniem, rachunkami z prąd i ciepło, a także funkcjonowaniem systemów ciepłowniczych, pracą energetyka oraz transformacją polskiego ciepłownictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cykl podcastów PGE Energia Ciepła. Odcinek 11: „Do 2030 roku będziemy mieć co najmniej 70 proc. ciepła z paliw niskoemisyjnych” - Polska Times

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski