Cykl podcastów PGE Energia Ciepła Odcinek 4: Elektrociepłownie przyjazne środowisku

Materiał informacyjny PGE Energia Ciepła
Udostępnij:
W jaki sposób działa Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin? Co znajduje się w pióropuszu białego dymu unoszącym się z potężnych kominów? Dlaczego w elektrociepłowni woda krąży w obiegu zamkniętym? Czy w „fabryce ciepła” wytwarza się gips? Na takie pytania odpowiedzą m.in. eksperci w czwartym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”, którego partnerem jest PGE Energia Ciepła.

Biały „dym” nad elektrociepłownią

Kominy elektrociepłowni to obrazek widziany codziennie przez mieszkańców miast. Przy elektrociepłowniach widzimy jednak dwa rodzaje kominów – te biało-czerwone, smukłe i bardzo wysokie, nieraz parusetmetrowe oraz stosunkowo niskie i przysadziste betonowe konstrukcje, u dołu szerokie, a zwężające się ku górze.

Te ostatnie to nie są kominy, a chłodnie kominowe. Przez nie w ogóle nie przepływają spaliny. A to co unosi się nad nimi, to wyłącznie para wodna. Nie stwarzamy więc żadnego zagrożenia ani dla środowiska, ani dla ludzi – mocno podkreślają eksperci z PGE Energia Ciepła. To urządzenia służące tylko do schładzania wody. Stąd wiele z nich ma ekologiczne akcenty graficzne, np. te w Krakowie zostały pomalowane w malownicze chmurki.

Biało czerwone kominy to z kolei rzeczywiste emitory. Najwyższe konstrukcje obecnie są już rzadko używane, z niższych często unosi się natomiast gęsty biały dym. - Nie jest on jednak zwykłym dymem z procesu spalania węgla. To wysoce oczyszczone spaliny, składające się przede wszystkim z pary wodnej – uspokaja Paulina Nowak, Starszy Specjalista ds. Badań Środowiskowych w PGE Energia Ciepła. Kominy te to również ostatnia, najbardziej widoczna, część Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS), jednego z najważniejszych proekologicznych rozwiązań w elektrociepłowni.

Czym jest i jak działa IMOS? – To instalacja, do której kierowane są wszystkie spaliny pochodzące z procesu spalania. Jest ostatnim elementem przed ich emisją do powierza. Do niej również trafia specjalna zawiesina – tworząca delikatną mgiełkę – złożona z bardzo drobno zmielonego kamienia wapiennego i wody. Gdy dojdzie pomiędzy nimi do reakcji chemicznej ze spalin „znikają” tlenki siarki – wyjaśnia Paulina Nowak.

Dlaczego ich usunięcie ma aż takie znaczenie? - Tlenki siarki są jednym z głównych składników m.in. smogu. Tlenki te są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także dla ludzizaznacza Paulina Nowak.

Nie tylko woda, ale także żużel i… gips

Spalając węgiel poza spalinami powstaje wiele różnych substancji stałych, np. żużel, wychwytywany w elektrofiltrach popiół lotny, czy gips… Co PGE Energia Ciepła z nimi robi?– Te substancje stałe to nie odpady, a uboczne produkty spalania. I to bardzo cenne. Żużel jest chętnie wykorzystywany w drogownictwie, a gips w budownictwie. Wspomnę tylko, że nasz gips ma nie tylko stałe parametry jakościowe, ale przede wszystkim jest mniej zanieczyszczony niż naturalny – stwierdza Paulina Nowak. - W ten sposób nie tylko oczyszczamy spaliny, ale również wytwarzamy produkty, który są poszukiwane na rynku. Wpisuje się to w działania proekologiczne.

W nowoczesnych elektrociepłowniach proces spalania jest pod ścisłą kontrolą i są one wyposażone w bardzo sprawne instalacje służące do oczyszczania spalin z pyłów, tlenków azotu czy tlenków siarki. Minimalizujemy w ten sposób emisje nieprzyjaznych dla środowiska substancji.

Inwestycje w kierunku ekologii

Woda – to kolejny filar energetyki cieplnej. Jest nie tylko nośnikiem energii, ale także służy do schładzania elementów konstrukcyjnych. Potrzeba jej więc bardzo dużo.

Dążymy do sytuacji, aby pobierać minimalną jej ilość. Niewielką ilość – w postaci oczyszczonych ścieków, czy tzw. strat na chłodniach kominowych - oddajemy do środowiska. Chcemy, aby woda w naszych zakładach produkcyjnych krążyła w obiegu zamkniętym, aby nie marnowała się ani jedna jej kropla – zaznacza Paulina Nowak.

Stawiając czoła wyzwaniom związanym z ochroną środowiska PGE Energia Ciepła prowadzi projekty dotyczące gospodarki wodno-ściekowej w obiegu zamkniętym w elektrociepłowni, których efektem będzie minimalizacja ilości wody pobieranej ze środowiska naturalnego na korzyść powtórnego wykorzystania oczyszczonych ścieków. Przykładowym projektem, który wpisuje się w tematykę związaną z gospodarką w obiegu zamkniętym jest analiza możliwości wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych jako potencjalnego źródła wody pozwalającej na pokrycie części potrzeb elektrociepłowni, który prowadzony jest w krakowskiej elektrociepłowni należącej do PGE Energia Ciepła.

Jeżeli jakąś ilość wody użyjemy w danym procesie to chcemy wykorzystać ją ponownie i jeszcze raz, i jeszcze raz w wielu procesach – mówi Piotr Glamowski, Główny Specjalista ds. Procesów Chemicznych. - Model obiegu zamkniętego planowany jest do wdrażania w kolejnych zakładach.

Nie tylko wodę można wykorzystać powtórnie. Także ścieki uzdatnia się obecnie w takim stopniu, aby skierować je ponownie do instalacji, a wyłowienie z nich metale ciężkie można sprzedać na wolnym runku, np. branży technologicznej. Taka nowoczesna instalacja INNUPS (Innowacja + Uboczne Produkty Spalania) wychwytuje metale ciężkie ze ścieków powstających w instalacji IMOS.

Rozmowa została przeprowadzona w ramach serii „Ciepło bez tajemnic”. Jest to cykl 11 informacyjno-edukacyjnych podcastów z ekspertami PGE Energia Ciepła, którzy w przystępny sposób odkrywają tajemnice i pomagają wejść w świat elektrociepłowni PGE Energii Ciepła. Materiały są odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania związane, m.in. z produkcją i dystrybucją ciepła, niską emisją, ogrzewaniem, rachunkami za prąd i ciepło, a także funkcjonowaniem systemów ciepłowniczych, pracą energetyków oraz transformacją polskiego ciepłownictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cykl podcastów PGE Energia Ciepła Odcinek 4: Elektrociepłownie przyjazne środowisku - Polska Times

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski