Cykl podcastów PGE Energia Ciepła Odcinek 6: Elektrociepłownie - to pewność dostaw energii i ciepła przez cały rok

Materiał informacyjny PGE Energia Ciepła
Udostępnij:
Elektrociepłownie pracują tylko w czasie chłodów, czy również wtedy, gdy są upały? Co zrobić, aby korzystać z ciepła przez cały rok? O ile wzrosną nasze rachunki, jeśli przez okrągłe 12 miesięcy będziemy korzystać z ciepła sieciowego? Kto decyduje o tym, czy grzejniki w domu grzeją? Jak wygląda „pogodynka” w ciepłownictwie? Na takie pytania odpowiedzą m.in. eksperci w szóstym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”, którego partnerem jest PGE Energia Ciepła.

Ciepło przez cały rok?

Najnowocześniejsze elektrociepłownie, a takie należą do PGE Energia Ciepła, wytwarzają jednocześnie w tzw. procesie kogeneracji energię elektryczną i ciepło. Dzięki temu mogą ograniczyć zużycie paliwa, a to oznacza nie tylko oszczędności ekonomiczne, ale także przyczynia się do ochrony ludzi, powietrza, a także naturalnego środowiska.

Czy elektrociepłownie przez cały rok muszą wytwarzać tyle samo energii?

Nie. Są okresy, kiedy energii elektrycznej i ciepła trzeba dostarczyć więcej, i takie, gdy wykorzystuje się jej mniej. Wszystko zależy od pogody. W sezonie zimowym np. ciepło produkowane jest przede wszystkim na potrzeby ogrzewania mieszkań, a latem do podgrzewania wody użytkowej, a także do np. ogrzewania obiektów użyteczności publicznej, takich jak baseny czy parki wodnewyjaśnia Magdalena Garpiel, starszy specjalista ds. marketingu w PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie.

A jeśli tego ciepła wyprodukuje się zbyt dużo? To wtedy, trafia ono do specjalnego akumulatora ciepła. Dzięki temu się nie marnuje i można go wykorzystać w mroźniejsze dni. Tak się dzieje np. w Krakowie i Toruniu.

Kiedy zaczyna się i kończy sezon grzewczy?

Sezon grzewczy to czas, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła do ogrzewania obiektów. O jego rozpoczęciu lub zakończeniu decyduje więc nie elektrociepłownia, a aura na zewnątrz. Stąd nie ma ściśle określonych ram czasowych. Sezon grzewczy jest zatem stosunkowo umowny, jego rozpoczęcie lub zakończenie może zostać dostosowane do zapotrzebowania mieszkańców na ciepło.

Taki standardowy sezon grzewczy jest od października jednego roku do końca kwietnia roku następnego, ale jest to termin umowny. Wszystko zależy od temperatur zewnętrznych. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy wydłużenie sezonu grzewczego m.in. przez nieco zmieniający się klimat. Dlatego czasem sezon grzewczy zaczyna się już we wrześniu, a kończy nawet w maju. Określenie go w ścisłych datach nie jest możliwe - tłumaczy Tomasz Pamuła, główny inżynier ds. zarządzania majątkiem, PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

Ciepło przez cały rok – to się opłaca?

Aby skorzystać z usługi ciepło przez cały rok należy zgłosić się z odpowiednim wnioskiem do zarządcy lub administratora budynku, w którym mieszkamy. Wtedy będzie mógł on wysłać odpowiedni wniosek do przedsiębiorstwa energetycznego – w Krakowie jest to Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Z usługi tej mogą skorzystać wszyscy, którzy wykorzystają ciepło na potrzebny ogrzewania wody użytkowejmówi Magdalena Garpiel.

Ile będzie nas to dodatkowo kosztowało? Rachunek wzrośnie od około 0,5 do 5 procent – informują w PGE Energia Ciepła. Wszystko zależy od liczby dni, w których występują niższe temperatury, od ustawień termostatów w mieszkaniach, stanu technicznego budynku czy mieszkania, a także od ustawień zakresu temperatur - na prośbę administratora budynku - tzw. automatyki pogodowej w MPEC.

Pobór ciepła rozliczany jest według faktycznego zużycia. Oznacza to, że opłaty będą naliczane dopiero wtedy, gdy zostanie uruchomiona automatyka pogodowapodkreśla Magdalena Garpiel, starszy specjalista ds. marketingu w PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie.

Wszystkie elektrociepłownie, które należą do PGE Energia Ciepła, pracują i są gotowe go dostarczania ciepła przez cały rok. Nawet latem, gdyby temperatura w znaczny sposób obniży się, to elektrociepłownia jest w stanie zwiększyć produkcję na cele ogrzewania. Również zarządcy nieruchomościami, w tym spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą włączyć ogrzewanie w budynkach w każdej chwili. Wystarczy odpowiedni wniosek do dystrybutora ciepła.

Pamiętajmy, że utrzymywanie ciepła przez cały rok w naszych budynkach i mieszkaniach może nie tylko korzystnie wpływać na nasze samopoczucie, ale również ma istotny wpływ na stan techniczny nieruchomości. Utrzymywanie stałej temperatury i niewychładzanie budynków powoduje, że ściany i stropy nie mają szans zawilgotnieć. A dzięki temu ustrzeżemy się przed niebezpiecznymi mikroorganizmami np. grzybami na ścianach.

„Ciepło bez tajemnic” to cykl 11. informacyjno-edukacyjnych podcastów z ekspertami PGE Energia Ciepła, którzy w przystępny sposób każdemu odbiorcy odkrywają tajemnice i pomagają wejść w świat PGE Energii Ciepła. Materiały są odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania związane m.in. z produkcją i dystrybucją ciepła, niską emisją, ogrzewaniem, rachunkami za prąd i ciepło, a także funkcjonowaniem systemów ciepłowniczych, pracą energetyków oraz transformacją polskiego ciepłownictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cykl podcastów PGE Energia Ciepła Odcinek 6: Elektrociepłownie - to pewność dostaw energii i ciepła przez cały rok - Polska Times

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski